Kineska velemajstorica Jiner Zhu (22), rangirana kao deseta igračica na svijetu, dospjela je na naslovnice kao i Magnus Carlsen, govoreći o izricanju novčane kazne za navodno kršenje pravila odijevanja Svjetske šahovske federacije (FIDE).
Ova se kontroverza pojavila tijekom njezina sudjelovanja na Svjetskom prvenstvu u brzopoteznom šahu za žene na Wall Streetu u New Yorku, gdje se u četvrtfinalu suočila s Indijkom Rameshbabu Vaishali. Mlada Kineskinja je ispričala za Chess.Com da joj je tijekom prve partije meča prišao sudac koji je tvrdio da njezine “buce” krše pravila odijevanja i kaznio je s 200 dolara, pišu Sportske novosti.
Unatoč tome što se pridržavala službenih smjernica o odijevanju tijekom cijelog turnira, Kineskinja je bila šokirana ovom iznenadnom i ometajućom intervencijom.
Naglasila je da je odluka da je kazni negativno utjecala na njezin nastup, što je u konačnici dovelo do poraza u četvrtfinalu i propuštanja prilike za prolazak u polufinale. Izražavajući svoju frustraciju situacijom, Zhu je istaknula nedostatak pravednosti i poštovanja u provođenju pravila odijevanja od strane sudaca. Naglasila je da njezina odjeća, koja se sastoji od džempera, hlača i čizama, ne krši nikakve posebne smjernice navedene u propisima o odijevanju za žensku odjeću. Također je spomenula da su suci u početku zahtijevali da promijeni hlače i obuću, ali su se kasnije odlučili zamoliti je da promijeni samo obuću.
Revizija politike odijevanja
Glavni tajnik FIDE-e, Lukasz Turlej, branio je politiku odijevanja organizacije, navodeći važnost održavanja profesionalnog standarda odjeće među igračima. On je naglasio da kodeks odijevanja ima za cilj poboljšati imidž sporta i igrača. Također je pojasnio da zbog vremenskih ograničenja FIDE nije mogla prenijeti svoja očekivanja igračici prije meča, što je dovelo do izricanja novčane kazne.
Međutim, nakon žalbe Zhu, Žalbeni odbor poništio je odluku o njezinoj kazni i umjesto toga izdao samo upozorenje. Kao odgovor na kontroverzu, izvršni direktor FIDE-e Emil Sutovsky priznao je potrebu za kodeksom odijevanja na vrhunskim FIDE događajima, ali je naglasio važnost balansiranja poštivanja pravila s razumijevanjem potreba igrača. Napomenuo je da je slične situacije teško u potpunosti izbjeći i nagovijestio potencijalnu reviziju politike odijevanja za buduće događaje.
Ovo iskustvo pridonosi tekućoj raspravi oko kontroverzi oko pravila odijevanja u šahovskom svijetu, a istaknuti sudionici poput Magnusa Carlsena (traperice), Jana Nepomnijačija (tenisice i džemper) i Nizozemke Anne-Maje Kazarian (tenisice) također su se suočavali s problemima vezanim uz odijevanje tijekom turnira. Dok FIDE nastavlja upravljati ovim izazovima, fokus ostaje na postizanju ravnoteže između održavanja standarda i poštivanja udobnosti i individualnosti igrača.
Kazarian je, poput Zhu, primijetila da je utjecaj išao dalje od financijske kazne, pišući na X-u:
“Osim što mi je FIDE uništila cijeli turnir, jako sam loše spavala i nisam mogla jesti cijeli dan.”
Kontroverze oko pravila odijevanja u šahu stalna su tema rasprava unutar šahovske zajednice. Iako je namjera uvođenja pravila odijevanja održati profesionalizam i poboljšati imidž sporta, incidenti poput ovoga bacaju svjetlo na složenost i izazove povezane s provođenjem takvih pravila. Sukob između tradicije i individualnog izražavanja često dolazi do izražaja u tim situacijama.
Odluka kineske velemajstorice da ospori FIDE kaznu za odijevanje pokazuje rastući trend igrača i igračica koji se zalažu za svoja prava i suprotstavljaju se percipiranim nepravdama. U sportu u kojem se postupci igrača često pomno preispituju i na šahovnici i izvan nje, zalaganje za vlastita uvjerenja može imati učinak u promicanju transparentnosti i poštenja unutar šahovske zajednice.
Kako se uvjeriti da izbor obuće i odjeće odvlači pažnju protivnika, ili da je uopće uvredljiv prema događaju, ili partiji šaha?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....