StoryEditorOCM

Pletikosa: ‘Modrić je poput Bradyja ili LeBrona, vrata će mu biti otvorena. Dalićev nasljednik? Kad dođe trenutak...‘

Piše Dražen Antolić/SN
1. siječnja 2025. - 11:09

Stipe Pletikosa tehnički je direktor A i mlade reprezentacije, nekadašnji reprezentativac sa 114 nastupa za Vatrene, veliko ime hrvatskog nogometa. U novogodišnjem intervjuu za SN prokomentirao je brojne teme, a posebno one iz svoje radne domene. Krenuli smo sa željama u 2025, pišu Sportske novosti.

- Želja od koje sve kreće je zdravlje, koje želim svima. Hrvatskom nogometu, pak, da nastavi nadmašivati realne okolnosti u kojima djelujemo, a svakako priželjkujem nastavak konkretnih ulaganja u infrastrukturu, koja je vjerojatno najveća slabost našeg nogometa.

Kakva je po vama bila 2024. za hrvatski nogomet?

- Nitko ne bježi od toga da smo priželjkivali bolji rezultat na Euru, posebno zbog velike podrške navijača koju smo tamo imali, ali ovoga puta nedostajalo je ono malo nečega što smo imali u Rusiji i Kataru. Malo sreće, malo više zajedničkog iskustva, malo više uigranosti koja se dobiva kroz godine zajedničkog igranja. Kroz Ligu nacija osvježili smo momčad, vratili samopouzdanje, te se napunili optimizmom uoči novih izazova. Po pitanju mlađih uzrasta, bilo je nekoliko zapaženih rezultata, ali je izostao taj završni korak U21 reprezentacije da bismo mogli dati odličnu ocjenu. Klupski gledano, žao mi je što je u Europi ponovno sve spalo na Dinamo.

Kakva je budućnost Vatrenih?

- Svijetla. Apsolutno sam optimist. Kad vam U19 reprezentacija može pobijediti Njemačku sa 7 igrača mlađeg godišta u rosteru dok Nijemci nemaju nijednog, kad vam se U17 reprezentacija može plasirati na Euro u teškoj skupini i tamo uspjeti s 5 igrača mlađeg godišta biti jako kompetitivna, i najvažnije, kad vam U21 reprezentacija daje kvalitetne igrače za seniorsku selekciju - znači da imate na čemu graditi budućnost. Mislim da nam se strateško promišljanje o dijaspori kao važnom osloncu itekako isplatilo, a od prije je jasno da HNS ima jedan od najjačih selekcijskih procesa u svijetu. Najveći dio tereta razvoja mladih igrača je na klubovima, te me raduje što Savez i klupske akademije imaju sve bolju suradnju.

image
Ante Cizmic/Cropix

Koji rezultati reprezentacije u 2025. godini bi vas zadovoljili?

- Apsolutni prioritet i želja broj jedan je plasman na Svjetsko prvenstvo. Svjesni smo da niti jedan od dva moguća puta neće biti jednostavan, ali ne bježimo od uloge favorita i jasni smo u ambiciji da želimo 1. mjesto, te izravan odlazak na SP. U Ligi nacija već smo ostvarili željeni cilj, prolazak skupine, ali osjetili smo 2023. koliko lijep i značajan može biti plasman na Final Four, te s velikom željom ulazimo u susrete s Francuskom. Svi znamo tko su i što su Francuzi, Ali isto tako, u zadnjoj Ligi nacija imali smo pozitivan omjer s njima, što znači da apsolutno možemo igrati s njima - kazao je Pletikosa i naglasio:

- Hrvatska je u Dalićevoj eri promijenila stav s kojim ulazi u borbu s najjačima na svijetu. Nećemo iz svih oružja napasti Brazil, Španjolsku ili Argentinu, ali nećemo ni odstupati od svog plana igre kao što bi to bio slučaj u prošlosti.

Razmišlja li HNS već sada o tome tko bi mogao voditi Vatrene jednog dana nakon Zlatka Dalića, jer izbornik dobiva jake ponude kao nedavno iz Katara?

- Mislim da bi bilo neprimjereno o tome razmišljati dok je Zlatko Dalić za kormilom reprezentacije. Postigao je nezapamćene i izvanredne uspjehe, i sretni smo dok god je na čelu reprezentacije. Kad dođe trenutak za to, vidjet ćemo koje su u tom trenutku najbolje opcije, tko je osoba koja zaslužuje čast vođenja hrvatske reprezentacije.

Jeste li osobno skloni domaćem stručnjaku ili bi u obzir došao i stranac?

- Sa svoje strane mogu reći da vjerujem u hrvatsku struku, da su naši treneri pokazali i u inozemstvu da mogu biti uspješni, kao što se za nas pokazalo do sada pravim rješenjem da reprezentaciju vode hrvatski treneri.

Dokad ćemo moći računati na Luku Modrića kao kapetana i što nam slijedi kad se on oprosti?

- Luka je zaslužio da odluku o tome donese sam. Luka je najbolji hrvatski nogometaš svih vremena, jedan od najboljih veznih igrača u povijesti, i dok god naši mlađi igrači mogu od njega i uz njega učiti i napredovati, to je bogatstvo kojeg se nećemo i ne smijemo odreći. A kada se oprosti, i dalje će svanuti, i dalje će Hrvatska biti dobra jer su Luka i njegova generacija već “odgojili” nasljednike. To ne znači da će netko biti novi Modrić, ali vjerujem da je nova generacija od njega naučila što znači reprezentacija, koliko su u njoj važni zajedništvo, hrabrost, žrtvovanje za ekipu, te koliko reprezentacija znači našem narodu. Luka je osoba velikog integriteta, koji živi socijalne i obiteljske vrijednosti na skoro dječački način, a takav mu je i pristup samoj igri. Nju poštuje, nju voli i tako najbolje utječe na sve oko nas, i na mene osobno...

image
Damir Skomrlj/Cropix

Biste li voljeli Modrića jednog dana vidjeti u stožeru Vatrenih?

- Mislim da se HNS na čelu s predsjednikom Kustićem pokazalo otvorenim prema uključivanju bivših zaslužnih Vatrenih u rad svih reprezentacija i Saveza. Naravno da će vrata biti otvorena i za Luku. Naša je sreća što ga i dalje imamo na terenu. Usporedio bih to s LeBronom Jamesom u NBA ili Tomom Bradyjem u NFL-u, o najvećima od najvećih.

Priprema li HNS kakvu novu stručnu akviziciju, spominjalo se Tomislava Ivkovića?

- Naravno da nam je prioritet i ključ daljnjeg razvoja uključivanje kvalitetnih djelatnika, pogotovo onih s vrijednim iskustvom koji mogu znanjem utjecati na rad ne samo reprezentativnih selekcija, već i hrvatskog nogometa općenito. Savez će nastaviti djelovati u tom smjeru.

Planira li možda Savez ponuditi strateški dokument klubovima kako bi trebalo raditi s mlađim kategorijama?

- Savez ne može niti treba nametati klubovima kako trebaju raditi, jer je to njihovo diskrecijsko pravo. Naravno da je njima prvima u interesu da rade što bolje, da razvijaju što kvalitetnije igrače. No, ono što Savez može jest ponuditi klubovima kvalitetnu edukaciju, da zajedno pratimo najnovije trendove i procjenjujemo što od toga možemo uključiti u tzv. hrvatsku školu nogometa, koja je po mnogočemu izvanredna, što rezultati dokazuju. Nemojmo zaboraviti da je nas manje od četiri milijuna i da imamo tri medalje sa svjetskih prvenstava. To se nije dogodilo slučajno, niti zato što smo baš toliko talentiraniji od svih drugih. Savez je već izdao knjigu ‘Hrvatska škola nogometa’, čiji je autor bio naš glavni instruktor Petar Krpan u suradnji s četiri akademije HR klubova, koja može biti vodič svakoj nogometnoj akademiji koja želi raditi po takvom modelu, a naši instruktori, izbornici i treneri mlađih uzrasta često rade i razvijaju najbolje talente svih generacija po svim regijama i županijama. Primjer takve komunikacije je nedavni sastanak s voditeljima škola nogometa i trenerima klubova 1. NL kadeta i juniora. Izbornici mlađih uzrasta Budimir i Oreščanin prikazali su detaljno svoj način rada. Koordinacija s trenerima juniora i kadeta će pomoći dobrom razvoju naših najboljih mladih igrača.

Na što ste stavili naglasak?

- Moramo se više koncentrirati na kreiranje što boljeg i kvalitetnijeg trenažnog procesa, pogotovo po pitanju temeljne tehničke obuke u ranijoj dobi razvoja, statička tehnika, dinamička tehnika, igre 1 na 1, 2 na 2 i 4 na 4, pa i fizičkog aspekta same igre u smislu bazičnih kondicijskih priprema koje smo po meni malo zapostavili, a na kraju i samog intenziteta i volumena treniranja tijekom mikrociklusa. Zašto osim Dinama u zadnjih desetak godina imamo samo Rijeku koja je dva puta igrala grupnu fazu nekog europskog natjecanja, i to jednom nakon ispadanja iz kvalifikacija za Ligu prvaka, što znači da od nekih tridesetak pokušaja naših klubova imamo samo jedan uspješan prolaz kroz kvalifikacije nekog europskog natjecanja, ako ne gledamo Dinamo? To su pitanja koje potičemo i s kojima bismo se mi svi strukovno trebali baviti u hrvatskom nogometu kako bismo unaprijedili konkurentnost s drugim ligama. Nedavno sam čitao intervju jednog našeg igrača koji je otišao u jednu od europskih liga, te kaže kako u životu nije imao teže pripreme jer se svaki dan na treningu trčalo iznad 10 kilometara svega, u smislu srednjeg tempa, i kratkog i dugog sprinta, te kako mu je to najveća razlika u odnosu na HNL. Sve ovo govorim poštujući uvjete rada koje imaju naši klubovi.

Mislite li da bi bilo bolje kad bi mlađe reprezentacije forsirale iste način igre kao i A reprezentacija ili smatrate da izbornici trebaju sami odlučivati o tome?

- To možda dobro zvuči u teoriji, ali u praksi to ne treba biti strateška odrednica. Što kad se onda dogodi situacija kao sada u A reprezentaciji, gdje izbornik smatra da bi mu drugačiji sustav, konkretno 3-5-2, bio zahvalniji za trenutačni kadar? Nama je važno da se kroz sve selekcije igra istim ili sličnim, hrvatskim stilom igre - kvalitetan posjed, tehnički dotjeran nogomet, kompaktnost, kvalitetno pozicioniranje, da do izražaja dolaze inteligencija, kreativnost i vještina naših igrača. Na zadnja dva SP-a imamo dvije medalje - nemojmo onda tražiti kako promijeniti sustav koji je do toga doveo, nego kako ga zaštititi i oplemeniti. Usudio bih se reći da je od samog sustava bitnija ta ambicija više koju imamo i koju osjećamo u odnosu na ostale nacije, da svi mladi koji dolaze pod reprezentativno okrilje shvaćaju kako je dres reprezentacije svetinja, te da toga moramo biti 24 sata svjesni.

image
Damir Skomrlj/Cropix

Daju li prvoligaši dovoljno šanse mladim igračima?

- Volio bih da daju više. Razumijem da je Liga 10 kao takva napeta, da se svi klubovi bore ili za Europu ili za ostanak, a treneri za svoj posao, pa se često daje prednost iskusnijim igračima, ali mislim da je u strateškom interesu i klubova da razvijaju mlade igrače jer od njih mogu živjeti. Pružanje prilike mladim igračima u kontinuitetu nije jednostavno jer okruženje nema strpljenja. Kritike prema tim mladim igračima su vrlo žestoke i često im uzdrmaju samopouzdanje.

Što nam nedostaje po pitanju kvalitete igre?

- S tehničke strane svakako bih želio vidjeti više tranzicijskog nogometa u smislu da se po osvojenoj lopti što više potencira prvo dodavanje prema naprijed, pogotovo u juniorskom i kadetskom uzrastu kako bi se usadile te navike, da se tako provociraju trčanja bočnih i krilnih iza leđa protivničke obrane, a samim time po izgubljenoj lopti stvaranje momčadske reakcije u vidu reposjeda ili kontrapresinga kako bi se lopta što brže vratila. Isto tako, kad spominjem napadanje dubine protivničke obrane, samoga dolaska u završnicu napada, dojma sam da naši vezni igrači to premalo koriste komparirajući ih s modernim načinom igranja vrhunskih veznjaka koji igraju bliže protivničkim vratima. Mišljenja sam da hrvatski nogometaši grade svoj identitet na tehničkoj komponenti, ali da tu nadarenost moraju pospješiti nužnom dozom fizičke odnosno sprinterske moći. S druge strane, jako pohvalno je inzistiranje na igri, pogotovo u fazi otvaranja, bez obzira na snagu protivnika i stanje travnjaka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:02