NK Varaždin ulazi u ključnu fazu svog povijesnog puta - proces privatizacije, o kojem se govori već više od desetljeća, napokon postaje stvarnost. Idući tjedan održat će se skupština kluba na kojoj će uprava, predvođena predsjednikom Draženom Vitezom, predstaviti konkretne informacije o modelu pretvaranja kluba u športsko-dioničko društvo (ŠDD).
Privatizacija je već toliko puta ispričana priča, a najglasnije se priča o njoj od početka prošlog desetljeća kada je na temeljima bivšeg prvoligaša nastao novi NK Varaždin. Klub je kroz godine prošao složen i težak put - od nižih liga do stabilnog prvoligaša - a sada je spreman za korak koji bi trebao osigurati dugoročnu stabilnost i razvoj.
Najbliže privatizaciji NK Varaždin bio je 2015. godine, ali taj pokušaj završio je neuspješno. Gradonačelnik Habuš tada je predložio da Grad Varaždin uloži milijun kuna u proces preoblikovanja kluba u sportsko-dioničko društvo, no prijedlog nije prošao na Gradskom vijeću - od 22 vijećnika, 10 ih je glasovalo protiv, osam za, a četvero je bilo suzdržano. Ubrzo nakon toga, odlučeno je da NK Varaždin ide u stečaj i likvidaciju, dok je NK Varaždin Škola nogometa, tada prvak 1. ŽNL, preimenovana u NK Varaždin Varaždin i s podrškom Županijskog nogometnog saveza krenula je natjecanje u Trećoj HNL Istok. Proces je uključivao niz formalnih promjena imena, a klub je krenuo ispočetka s ambicijom povratka na nogometnu kartu Hrvatske.
Jedan od ključnih koraka u procesu privatizacije bit će određivanje vrijednosti kluba, što će u velikoj mjeri utjecati na privlačnost kluba potencijalnim ulagačima. Prema podacima s Transfermarkta, kadar NK Varaždin trenutačno vrijedi oko 7 milijuna eura, a taj bi se iznos mogao povećati ako se u privatizaciju uključi i Škola nogometa, koja je integralni dio klupskog identiteta. Naravno, to nije fiksno određena cijena, već predviđanja, a konačnu cijenu ćemo također znati tek krajem drugog tjedna.
Povoljnije nego prije
Danas, klub koji je financijski stabilan i bez dugovanja, ulazi u privatizaciju s mnogo povoljnijim polazištem nego što je to bio slučaj s prijašnjim iskustvima. Predsjednik kluba ranije je istaknuo kako se očekuje povećan interes potencijalnih ulagača, no uprava je odlučna da odabere investitore koji neće ugroziti stabilnost i budućnost kluba.
Dosadašnja iskustva s privatizacijom nogometnih klubova u Hrvatskoj ukazuju na potrebu opreza. Primjeri su raznoliki - od uspješnih priča do neodrživih situacija koje su dovele do financijskih problema. Postoje i primjeri gdje su jedinice lokalne samouprave uključene u vlasničku strukturu kluba, kako bi osigurale da klub ostane u skladu s interesima građana i zadržale kontrolu nad imovinom koju klub eventualno posjeduje. Upravo to se čini lako mogućim, jer je završetak privatizacije najavio gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj.
Hoće li se u proces uključiti strani kapital? Koliki će biti udio lokalne zajednice u vlasničkoj strukturi? Koji su dugoročni ciljevi kluba nakon privatizacije?
Nadolazeća skupština kluba trebala bi dati jasnije odgovore na sva ta pitanja. Iako još nema službenih potvrda o zainteresiranim ulagačima, vjeruje se da će postojati interes za ulaganje u klub koji se stabilizirao u prvoligaškom društvu.
Uprava kluba, na čelu s predsjednikom Draženom Vitezom, uskoro će izaći u javnost s konkretnim informacijama koje će odrediti budućnost kluba i njegovu poziciju u modernom nogometu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....