Naselje Srijane smješteno je u Gornjim Poljicima jedno je od njih ukupno 37 koje čine administrativni prostor Grada Omiša. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2021. broji oko 200 stanovnika, ali ta brojka sada je zasigurno i veća jer je sve više mladih obitelji koji su se proteklih godina odlučili vratiti na svoju rodnu grudu.
Tome smo danas i sami bili svjedoci budući da smo prisustvovali manifestaciji "Dani kruha i zahvalnost za plodove zemlje" koja se održavala u osnovnoj školi Gornja Poljica u Srijanima, a u sklopu koje su učenici imali niz aktivnosti.
Za početak su svi od kuće donijeli nešto kolača i kruha koje su pripremili uz pomoć roditelja, te nakon toga prodavali u školi u humanitarne svrhe. A osim toga, oni mlađi učenici od prvog do četvrtog razreda s učiteljima su radili palačinke i pitu od jabuka, dok su učenici od petog do osmog razreda radili pravi poljički specijalitet, soparnik kako bi se djecu tako malo bolje upoznalo s njihovom baštinom.
- Djeca su u svim aktivnostima podjednako sudjelovala. Svaki je ispekao svoju palačinku, radili su smjesu za njih, gratali jabuke, te su svi rado i susretljivo pristupili zadatku. Ispekli smo tako nekih dvadesetak palačinki za djecu i roditelje, te je sve prošlo brzo i efikasno. Na kraju smo sasvim zadovoljni kako nam je sve ispalo, a djeca su sretna što je najbitnije - kazali su nam učitelji razredne nastave Branka Bonacin i Nikša Beović.
Nešto teži zadatak ispred sebe u pripremi soparnika imali su stariji učenici, ali, kako su nam otkrili, skoro svi od njih već su imali iskustva u tome.
- Radila sam ga već sto puta s mojom bakom. Ona me je naučila pripremiti ga i njoj pomažem kada ga sprema, a uvijek bude odličan jer nema bolje nego kada ga baka napravi - rekla nam je jedna učenica, a sličan odgovor imali su i ostali.
- Mama mi često radi soparnik, pa sam od nje naučila. Do sada sam ih već hrpu pripremila tako da imam nešto iskustva, a i sutra ću ih opet s njom nekoliko napraviti. Ispadnu nam uvijek dobri, a ono što je važno jest da je mama zadovoljna - otkrila nam je učenica sedmog razreda Ana Lasić.
Učenici su u pripremi svog školskog soparnika sve radili apsolutno sami, a gdje god da su zapeli, u pomoć im je pristigla Nedjeljka Jurić, ili kako je učenici od milja zovu baba Neda koja im je uskakala pomoći i pružiti savjet kada je to bilo potrebno.
Djeca su za danas bila podijeljena u dva tima, petaši i šestaši koji su radili jedan soparnik, dok su sedmaši i osmaši radili drugi. Nakon uspješne pripreme uslijedilo je degustiranje i glasanje. No, na koncu je ipak odlučeno kako su svi pobjednici budući da su oba soparnika bila odlična i vrlo ukusna.
Djeca zadovoljna tom vijesti su izletjela vani na školsko igralište, a mi smo ostali obaviti kratki razgovor s ravnateljem škole Stipom Božinovićem Mađorom.
- Danas je ovo bio jedan specijalni dan za djecu, a mi svake godine ovako s roditeljima organiziramo pripremu soparnika i tako održavamo jednu tradiciju na području Poljica. Moram pohvaliti i veliku suradnju roditelja koji su pripremili veliku količinu kolača i specijaliteta koje prodajemo u humanitarne svrhe.
A što se broja učenika tiče, njih je u ovoj školi trenutno 50. Četvero više nego što ih je bilo lani, te 11 više nego što ih je bilo prije dvije godine. Iz toga možemo vidjeti kako se roditelji vračaju na područje Gornjih Poljica, a budući da se uskoro otvara vrtić, te će se renovirati škola, ovo će sigurno biti jedno mjesto poželjno za življenje - rekao nam je ravnatelj, pa otkrio nešto više o budućim projektima.
- Vrtić bi trebao biti otvoren do nove godine, građevinski radovi na njemu su gotovi, te se sada čekaju uporabne dozvole i kasnije suglasnost ministarstva. Tako da vjerujem da bi moglo biti do tada, a sljedeći projekt nam je dvorana gdje smo pripremili građevinsku dozvolu i sad je trenutno u ministarstvu na razmatranju načina financiranja.
Dvorana bi se trebala obnoviti kompletno zato što je to bivša spavaonica gdje se još uvijek nalaze pregradni stupovi tako da to nije baš primjereno za nastavu. Imamo građevinsku dozvolu i za WC koji se trenutno nalazi vani i odvojen je od zgrade, ali kako ministarstvo i županija trenutno financiraju samo škole koje idu u dvije smjene što je stvarno potrebno, vjerujem da će u trećem pozivu ministarstva kada budu poboljšanja uvjeta, naši WC-i ući u proračun i napokon ući u zgradu - zaključio je.
A najbolji primjer toga da ovo mjesto ima budućnost jest Anita Čikotić, koja se sa suprugom i četvero djece iz Splita vratila živjeti u Srijane.
- Počeli smo graditi kuću i odlučili se vratiti jer nam je u Splitu ipak bilo malo tijesno. A s tom odlukom sam presretna zbog toga jer nam je ovdje život predobar. Dvoje djece ide u ovu školu, a mala je u vrtiću u Trilju, te se nadamo da će se ubrzo otvoriti vrtić, pa ćemo se prebaciti. Malo im možda fali nekih sportskih aktivnosti, ali inače je sve odlično - kazala nam je Anita.