StoryEditorOCM
Zagora‘šaranovci‘ u akciji

Bageri stigli na Prološko blato: projekt vrijedan ‘samo‘ 20.000 eura zaintrigirao je Imotsku krajinu, evo o čemu se radi

Piše Braco Ćosić
17. studenog 2024. - 16:00

Naoko jedan vrlo mali projekt, financijski “težak” svega 20 tisuća eura, izazvao je živo zanimanje imotske javnosti, a posebno brojnih ribiča, avanturista, ljubitelja prirode, ali i onih koji se bave poviješću Imotske krajine. O čemu se radi?

Još tamo prošle godine vrijedni članovi ribolovnog društva “Šaran” iz Donjega Prološca, koji inače skrbe o kontroli ribolova, poribljavanju nekih imotskih jezera poput Prološkog Blata, te Zelenog jezera u Ričicama, dobili su riješenje od Ribolovnog inspektorata iz Zagreba o kazni, a sve zbog slabe zaštite ribe u Prološkom Blatu, tom pravom El Doradu slatkovodne ribe poput šarana, masnice, plotice, ali i invezivnih vrsta; štuke, soma i ostale ribe. Ni krivi, ni dužni rekli bismo ribiči “Šarana” morali su otrpjeti tu kaznu. Odmah su se žalili i, dakako oslobođeni su krivnje.

image
Braco Ćosić

A zašto, ni krivi ni dužni, a kazna prispjela, konačno i oslobođeni,odgovornosti i kazne!? Pa iz jednostavnog razloga, što i pored silne volje i htijenja jedan dio ribe nisu mogli spasiti jer joj jednostavno nisu mogli prići, doseći vodu u kojoj su ostali,a nakon povlačenja vode iz Prološkog Blata, zbog enormnih ovoljetnih suša. Mogli su samo nekom zračnom intervencijom spasiti tu ribu, među kojima je većinom bilo primjeraka invazivne vrste, a koja se inače obvezno izlovljava, kako bi se spasila druga riba, posebno šaran. E, a sada koje je to mjesto kojem ribiči “Šarana” nisu mogli pristupiti?

- Riječ je o predjelu zvanom Prisutica, jednom jedinstvenom dijelu ogromnog Prološkog Blata u kojem se i nakon njegovog potpunog presušenja, kada se voda iz takozvanih kljuka(prirodni kanali) povuče u Prološko jezero, ostane voda, s njom i dio ribe. A Prisutica je najsjeverniji dio Prološkog Blata okružen gotovo nepristupačnim strmim okružjem i ono najvažnije do Prisutice je nemoguće doći zbog dubokog i žitkog blata, pričaju nam zanimljivu priču predsjednik i tajnik “Šarana” Zdenko Grbavac i Željko Tomas, koji su nas i odveli na to zanimljivo mjesto.

image
Braco Ćosić

A Prisutica je udubljeni dio tog prirodnog imotskog fenomena Prološkog Blata uz sami sjeverni dio povijesno zanimljivog otočica Manastir, jedinog otoka u Imotskoj krajini koji za vrijeme visoke vode zaista bude pravi otok, okružen vodom, a koji u sebi krije višestoljetnu povijest Imotskog, posebno za vrijeme Turske okupacije Imotske krajine. Taj jedini neosvojeni dio od strane Turaka, zaštićen upravo vodom, bio je u tamošnjem legendarnom samostanu prostor gdje su obitavali franjevci. Napušten je 1715. godine I tamo su sada ostaci samostana. Zašto ovo spominjemo? Pa iz razloga što nikada do ovih dana nije neki moderni uređaj, ili građevinski stroj došao u blizinu otočića, svega stotinjak metara od Prisutice, a da bi u gore spomenutom projektu spasili ostaci ribljeg fonda, nakon presušenja toga dijela Prološkog blata.

- Da, mi smo još 2022. htjeli ući u taj projek, koji bi sadržavao iskop oko 200 metara kanala, na mjestima dubok i četiri metra, a kako bi iz Prisutice odveli vodu u prirodne kljuke, a samim time i spasili ribu  jer Prisutica vam je kao jedan veliki okrugli lavor iz kojega voda jednostavno ne može sama otjecati, vele nam naši sugovornici.

image
Braco Ćosić

Mi smo početkom prošle godine dobili rješenje. Konačno nakon dobivanja rješenja u taj zaštićeni dio koji je pod Naturom 2000, krenuli smo tražiti sredstva pa smo s puno truda i muke uz pomoć naše Županije, Ministarstva gospodarstva i njihovog Odjela za zaštitu okoliša, te Hrvatskih voda uspjeli osigurati sredstva od 20 tisuća eura i evo prvi veliki bager došao je na ovaj dio Prološkog blata. Iskopano je 90 posto kanala, treba do kraja tjedna postaviti i odgovarajuće cijevi i onda će, s dolaskom vode,  riba iz Prisutice biti sigurna - vele nam Zdenko i Željko iz ribolovnog društva "Šaran".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 11:26