Komunalno redarstvo Grada Splita snimljeno je u srijedu oko 13 sati u Dioklecijanovim podrumima u masovnoj akciji provođenja Obavijesti zamjenika gradonačelnika Bojana Ivoševića od 27. rujna, prema kojoj prodavači umjetnina i suvenira krajem 2023. moraju ”ukloniti cjelokupnu opremu” iz Palače. Time je preko 60 obitelji koje se desetljećima bave prodajom na tom jedinstvenom mjestu ostalo bez posla, zbog čega su sežestoko pobunili.
Osim popisivanja i snimanja, jedan od djelatnika je krenuo i u verbalni okršaj s jednom od prodavačica što je zabilježeno u video snimci. Prodavačica je nastojala objasniti kako nisu dobili obavijest i da su zatražili produljenje zakupa nakon Nove godine, ali je samo mali broj njih dobio odbijenicu. Nakon toga kreću povišeni tonovi:
- Ja znam da ste vi svi dobili obavijest - kaže redar.
- Kako znate? Je li u pečatu ovlaštene osobe? Nismo svi dobili – odgovara prodavačica.
- Bit će zanimljivo. Ja ću vam zvati Carinu i ostale financijske institucije – zaprijetio je djelatnik Grada.
- Kakve veze ima Porezna i Carina s nama – upitala je već uznemirena Splićanka.
- Vi vršite prodaju bez ikakve osnove, stojite s štandovima i predmetima na površinama javne namjene – poručio joj je komunalni redar.
Anoniman izvor s kojim smo razgovarali i dobro je upućen u ovu tematiku kaže nam kako prodavači mogu raditi jer zadovoljavaju minimalne tehničke uvjete i Gradu trebaju podnijeti profit ako se to od njih zatraži, iako nemaju pravo korištenja prostora.
Vlasnici štandova sada sudski nastoje srušiti novu Odluku o komunalnom redu donosenu u rujnu na kojoj se temelji Obavijest. Na isti način kao što je i stara Odluka pala 29. lipnja nakon ukidanja štekata bistroa ”No Stress” na Pjaci u vlasništvu Željka Alfirevića.
‘Koje investicije u Podrume su napravili?‘
Obavijest koju je zamjenik Ivošević donio temeljena je na dopisu Konzervatorskog odjela u Splitu kojeg vodi Radoslav Buzančić. U dopisu je navedeno kako se Podrumi ne koriste u skladu s konzervatorskim smjernicama zadanim prilikom izrade sada već srušene i stare Odluke o komunalnom redu i planovima za investicijama u Dioklecijanove podrume. U dopisu od svibnja ove godine navedeno je kako bi štandove trebali ukloniti zbog rata Rusije i Ukrajine te bi ulaz u Podrume trebao nalikovati onima u zračnoj luci.
Djelatnike i umjetnike podržalo je Ministarstvo kulture Nine Obuljen Koržinek koje u dopisu 18. listopada navodi kako referiranje na Studije procjene rizika nije u nadležnosti konzervatora, već drugih službi ukorivši pročelnika Buzančića.
Prije nekoliko godina su sigurnosni stručnjaci već preporučili uklanjanje štandova, ali samo onih na ulazu u Podrume s Rive radi gužve i velike fluktuacije ljudi o čemu smo također već pisali.
Isti izvor s kojim smo razgovarali nam navodi kako će Grad odgovarati za naknadu štete kao i za štekate u posebnim postupcima ako se ukine Odluka jer zakupci žele dokazati kako ne mogu odluke donositi "potezom pera":
- Na kakvo je pitanje Gradu i Muzeju Grada Splita Buzančić odgovorio u dopisu? U kojoj su fazi investicije u Podrume? Na pitanja se javna uprava oglušila pa smo ih prijavili zbog toga. Neka nam kažu na koliko će dugo ovo sve stati, godinu, dvije? Onemogućava se i Gradu da se zaradi nešto – rekao nam je anonimni izvor, blizak i dobro upoznat s čitavom situacijom.
Da podsjetimo, Muzej Grada Splita je 31. listopada donio odluku kojim su sva događanja u Podrumima obustavljena zbog loših tehničkih uvjeta. To je dovelo do novog sukoba između Muzeja Grada Splita s jedne te umjetnika i vlasnika štandova s druge strane, među kojima je najviše javno istupao Antej Jelenić. Od tada do kraja godine u fokus javnosti je trajao njegov sukob s Vesnom Bulić Baketić, ravnateljicom Muzeja o čemu se pisalo nebrojeno puta. U Podrumima se trenutno može vidjeti izložba "Renesansni čovjek dvadesetog stoljeća" arhitekta Jerka Marasovića.