U Papandopulovoj ulici se traži krivac za nakaradu na Trsteniku, kako stanari iz ulaza 25,27, 29 i 31 nazivaju novi Kauflandov centar u izgradnji. Žele imenom i prezimenom znati ime arhitekta koji je stavio potpis na preizgrađenu građevinu protiv čijih gabarita mjesecima negoduju u javnosti.
Imaju dva konkretna cilja, tražit će od Kauflanda nadoknadu štete nastalu zbog umanjenja tržišne vrijednosti stanova, kojima se južni zid centra približio na tek nekoliko metara. U suprotnom reduciranje, rušenje istočnog krila trgovačke zgrade, u dužini od nekih 50 metara. Upravo u ravnini linije koja prati onih nekoliko spornih ulaza njihove stambene zgrade.
Među stanarima je u tijeku potpisivanje peticije kojom će od županijskog Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje tražiti zabranu izdavanja uporabne dozvole trgovačkom centru. Rok za prikup potpisa im je prilično kratak, barataju informacijom kako će se novi Kaufland u pogon pustiti za 15-ak dana.
Također su upravnim postupkom zatražili i poništavanje građevinske dozvole. Imaju brojna pitanja, primjerice, zašto im gradonačelnik Ivica Puljak od početka gradnje i pojave prvih kritika s njihove strane, niti jednom nije došao u posjet i na licu mjesta saznao razloge ogromnog nezadovoljstva.
‘Ovo je Auschwitz‘
- Nikada se nije pojavio, a trebao je to napraviti kao prvi čovjek grada. Trebao je doći ovo vidjeti, ovaj Alcatraz, ovaj Auschwitz, ovu sramotu koju nam je upravo grad nametnuo. Sumnjamo da se ovdje, pred našim prozorima koji su od fasade centra udaljeni od tri do šest, maksimalno sedam metara, dogodilo nešto kriminalno. Imamo indicije za tako nešto, a i vidimo i da se posljednjih dana političari preko medija međusobno koškaju prebacujući vrući krumpir s jednoga na drugoga. I to puno govori – kažu nam okupljeni stanari Papandopulove.
Pričaju kako ih nitko nije pozvao na raspravu, nitko nije obavijestio o ničemu. Vele da je sve to bilo obavijeno velovima šutnje.
-Zbog svega ovoga imamo razloga vjerovati kako su se tu dogodili veliki propusti. Nemamo dokaza ali sumnjamo u političku kužinu, u davanje glasova, u žetončiće, u igrice moći. Ljudi su jako razočarani i gnjevni, vjeruju da se dogodilo pogodovanje u kojem je privatni interes stavljen pred društveni.
Zovemo gradonačelnika Ivicu Puljka da konačno dođe u Papandopulovu, i da ga upitamo bi li on volio da mu ispred spavaće sobe nikne zid trgovačkog centra udaljen nekoliko metara. Vrijeme bi bilo da nam objasni tko je dao zeleno svjetlo za građevinsku dozvolu, i zašto izgradnju Kauflanda ne prati izgradnja garaža. A trebala je – vele stanari Jurica Čović, Toma Kovačić, Ante Gudelj, Goranka Tomčić ..., i brojni drugi koji su se okupili kako bi nam ispričali svoju rak ranu.
Što ih muči? Činjenica da im se južni zid fasade približio na nekoliko metara. Smeta im jako svjetlo koje se ne gasi cijelu noć, a pojačat će se s otvaranjem centra, s reklamnim panoima. Užasnuti su što će se na krovu koji se sada nalazi u razini trećeg kata zgrade, naći klime, ventilacijski izvodi što će stvarati buku, toplinu, iznositi mirise.
Boje se mase, auta, kupaca, kamiona, pojačanog prometa, noćnih dostava, požara... Nervira ih činjenica da se tih nekoliko metara udaljenosti od fasade do fasade naziva šetnicom, a u naravi više izgleda kao Kauflandov izlaz za nuždu. Ogorčeni su zbog garaža koje su trebale pratiti izgradnju centra. Ali nema ih, nisu ni započete.
}
Maksimalna preizgrađenost
- Vidite kada Jurica i sin mu Toni stanu jedan kraj drugoga i rašire ruke, kako prstima dotiču i zid kuće i zid koji pripada centru. Pa jeli to normalno? Jeli normalno da se kraj naše zgrade visine 48 metara napravi grdosija s izgrađenošću parcele od 90 posto. Legla je skoro na nas. Pa taj je centar po svim pravilima struke, po arhitektonskim razmišljanjima do kojih smo došli, trebao od nas biti udaljen barem 24 metra. Tko je to nacrtao, tko je to dozvolio, saznat ćemo. Ići ćemo prema svim institucijama tražeći odgovore i rješenje problema - vele stanari.
Skupini ogorčenih žitelja pridružila se i susjeda s desetog kata Magdalena Kiabudin. Ona vrlo odrješito kaže:
- Rušite ovu nakazu, odma, njoj ovdje nije mjesto. Ja sam gore visoko, ali svejedno, dajem podršku susjedima s nižih katova. Mičite ovu sramotu - kaže.
Dosta im stanara nije dalo podršku pred dolaskom novinara. Zašto? Solidarnost je pojam u izumiranju. A možda ih i nije ni briga, one koji stanove imaju na južnoj strani ne muči zatvoreni pogled. Ipak nisu svi takvi, primjerice, Jurica Čović je došao dati podršku, i zdušno podupire pogođene susjede koji planiraju angažirati sudskog vještaka za nekretnine. Zatražit će aktualnu procjenu vrijednosti sjevernih stanova, za koju drže da je zbog gradnje centra pala od 500 do tisuću eura po kvadratu. Ljude tišti i garaža.
- Lagali su, rekli su da će biti gotova paralelno s centrom. Kada su je ucrtavali, Kaufland tu nije bio ni u primisli. Trebao ih je graditi grad Split. A onda se dgodila win-win situacija, ali ne za nas. Nas su pregazili. I zato se pred nama nemaju hrabrosti pojaviti – kažu stanari Papandopulove ulice.