StoryEditorOCM
SplitRADIOTERAPIJA

Na splitsku Onkologiju stiže najmodernija oprema. Dr. Vrdoljak: ‘Ovo donosi novu razinu liječenja oboljelih od raka‘

Piše Ivica Marković
27. listopada 2024. - 08:32
Novosagrađeni dio Onkologije (plava zgrada), gdje se u dva nova bunkera nalaze novi linerani akceleratoriSaša Burić/Cropix

Ukupni broj linearnih akceleratora u Republici Hrvatskoj je prije donošenja Nacionalnog strateškog okvira protiv raka bio oko 15 što nas je svrstavalo u ispodprosječno opremljene zemlje Europe, 3,5 uređaja na milijun stanovnika, dok je europski prosjek 5,3 uređaja na milijun stanovnika. To je bio razlog zbog kojeg je u NSOPR-u unaprjeđenje radijacijske onkološke mreže definirano kao prioritet i zbog koje je Vlada RH inicirala projekt traženja EU sredstava za te potrebe. Dobiveno je 85 milijuna eura bespovratnih sredstava za kupovinu 21 linearnog akceleratora, devet CT simulatora te četiri brahiradioterapijska uređaja uz svu potrebnu dodatnu opremu.

- Implementacijom te opreme u svakodnevnu onkološku kliničku praksu, radijacijska će onkologija u RH postati jedna od svijetlih točaka hrvatskog zdravstva. Radioterapija ima centralno mjesto, esencijalni je modalitet liječenja raka. Za razliku od drugih onkoloških modaliteta liječenja (isključivši kirurgiju) poput kemoterapije, hormonske terapije, imunoterapije ili terapije malim molekulama, radioterapija zahtjeva velika inicijalna ulaganja, planiranja prostora, organizacije, ljudstva. Dakle, dok se ostali modaliteti liječenja mogu s dodatnim investicijama brzo unaprijediti, popraviti, radijacijska onkologija zahtjeva brižan, dugotrajan i postojan odnos svih uključenih u njenu implementaciju, osobito države, jer male države poput Hrvatske bi morale planirati i provoditi radijacijske planove na državnoj razini (a ne prepustiti iste pojedinim institucijama, regijama, pojedincima) - kazao nam je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split i predsjednik Hrvatskog onkološkog društva.

Planiranje bilo kakve medicinske potrebe, investicije, zahtijeva preciznu procjenu potrebe te isplativosti. To osobito važi za tehnike, tehnologiju koja je jako skupa i zahtjevna, poput radioterapije.

- Potrebu za nekom formom radijacijsko-onkološkog liječenja ima oko 52 posto bolesnika s invazivnim tumorima. Daljnjih 12 posto ima potrebu za ponovnim liječenjem radioterapijom tijekom kroničnog liječenja bolesti. Tako da možemo zaključiti da potrebe za eksternom radioterapijom u Hrvatskoj, na godišnjoj razini ima 14.560 bolesnika s rakom (otprilike jedna petina ostvaruje to pravo u Splitu) - kazao je dr. Vrdoljak.

Dnevno 55 do 60 pacijenata

Splitska Onkologija je do sada raspolagala s dva linearna akceleratora koji su 15 godina stari te su na kraju svog vijeka korištenja i koji su zasigurno u EU bila dva najiskorištenija uređaja. Naime, na svakom od njih dva dnevno se zračilo između 55 i 60 pacijenata, što je daleko iznad prosjeka EU-a, gdje ih se dnevno zrači između 30 i 40.

Zbog toga su odlukom Ministarstva zdravstva četiri linearna akceleratora dodijeljena Klinici za onkologiju KBC-a Split.

S dr. Vrdoljakom smo obišli novu zgradu u kojoj je sve uređeno po najvišim standardima.

- U ovom trenutku završena je instalacija dva linerana akceleratora i medicinski fizičari Odjela za medicinsku fiziku KBC-a Split prikupljaju podatke o njihovim dozimetrijskim karakteristikama, u svrhu modeliranja sustava za planiranje radioterapije, nakon čega slijede klinički testovi i konačno puštanje nove opreme u klinički rad. Očekujemo kako će novi uređaji biti pušteni u rad početkom 2025. godine - rekao je dr. Vrdoljak.

Osim linearnih akceleratora i sofisticirane računalne opreme, na Klinici za onkologiju instalirana je i dodatna oprema koja osigurava visoku kvalitetu radioterapijskog procesa poput 6D terapijskog stola, kamera za površinsko vođenu radioterapiju (SGRT) i automatsku kontrolu isporuke terapije pri disanju, sustava za automatsku identifikaciju bolesnika.

- Nakon puštanja u klinički rad dva nova linearna akceleratora KBC Split će krenuti u demontažu dva stara linearna akceleratora i potpunu rekonstrukciju stare zgrade radioterapije kako bi se u postojeća dva bunkera smjestila još dva nova linearna akceleratora Elekta Infinity. U taj rekonstruirani prostor smjestit će se i brahiterapijski uređaj Elekta Flexitron visoke brzine doze (HDR) s opremom s kojom se može brahiradioterpijom liječiti više sijela tumora (ginekološka sijela, ORL sijela, kožna sijela, probavna sijela...) - istaknuo je dr. Vrdoljak.

Osim terapijske opreme u taj će se prostor smjestiti i najmoderniji CT simulator tvrtke Siemens koji služi pri planiranju radioterapije, a koji će također biti dodatno opremljen sa sustavima za automatsko prepoznavanje i oslikavanje organa koji je temeljen na umjetnoj inteligenciji (AI), sa sustavom za automatsko prepoznavanje bolesnika, sa sustavom za 4D planiranje radioterapije...

Treninzi osoblja

Uz instalaciju, primopredaju i puštanje u rad sve spomenute opreme u tijeku su i treninzi osoblja radioterapije KBC Split kako bi se ova visokosofisticirana oprema što prije i što kvalitetnije uputila u kliničku praksu na Klinici za onkologiju i radioterapiju KBC Split.

- S instalacijom navedenih uređaja onkološki bolesnici južne Hrvatske imat će optimalnu i pravovremenu, najsuvremeniju radioterapijsku onkološku skrb - zaključio je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak.

Dakle, s navedenom opremom će Klinika za onkologiju zasvijetliti punim sjajem te će biti jedna od najopremljenijih radioterapijskih ustanova u široj regiji. Zajedno s odličnim stručnjacima (četiri profesora, tri docenta, 10 ++doktora znanosti) snagom kolektiva s 27 liječnika i procesom prijema šest specijalizanata u sljedeće dvije godine (2024. i 2025.) Klinika za onkologiju će biti u prilici osigurati optimalnu, pravovremenu, najbolju onkološku skrb svim potrebnim onkološkim bolesnicima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 07:25