Splitsko-makarski nadbiskup msgr. Zdenko Križić ukinuo je odluku svog predhodnika, apostolskog administratora Želimira Puljića - koji je godinu dana bio upravitelj ove crkvene pokrajine za vrijeme čekanja na izbor novog nadbiskupa – a kojom je nakon dugogodišnjeg spora kaznio prof. dr. don Ivana Tadića, umirovljenog profesora u trajnom zvanju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, oduzimanjem "svih čina vlasti svetog reda, osim privatnog slavljenja svete mise u mjestu stanovanja".
Don Ivan je bio suspendiran jer je podigao dvije prijave na građanskom sudu protiv fakulteta zbog diskriminacije, a k tome i prijavu koju je velečasni Tadić podigao protiv dvojice bivših dekana fakulteta Mladena Parlova i Alojzija Čondića za plagiranje. Dekani su Tadića potom prijavili Etičkom povjerenstvu KBF-a zbog zbog uznemiravanja i povrede osobnog dostojanstva nakon što se usprotivio izboru novih dekana.
Vatikanski vizitatori
Katoličko-bogoslovni fakultet u Splitu godinama je opterećen sporovima koje je vodio profesor Tadić, zbog čega su 2020. godine na fakultet došli apostolski vizitatori iz Vatikana.
Don Ivan Tadić za medije je isticao kako dugi niz godina upozorava na brojne nezakonitosti i nepravilnosti u upravljanju i funkcioniranju Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu.
- Dekani KBF-a kršili su zakone i druge propise i od njih sam trpio diskriminaciju, prijetnje, povredu dostojanstva, grubu povredu ustavnih i temeljnih ljudskih prava, sustavno i dugotrajno kršenje prava na pristup informacijama, a što je utvrđeno nekim sudskim odlukama ili brojnim aktima nezavisnih tijela. Nakon što sam otišao u mirovinu slučajno sam otkrio da je netko brisao i/ili mijenjao ocjene koje sam upisao u ISVU sustav, što smatram krivotvorenjem. Ustavni sud Republike Hrvatske utvrdio je da su mi grubo povrijeđena ustavna i temeljna ljudska prava i poništio rješenje dekana prof. dr. sc. don Mladena Parlova. On mi je uskratio uvid u dokumentaciju postupaka pred Etičkim povjerenstvom koje su protiv mene pokrenuli on i prof. dr. sc. Alojzije Čondić. I Etičko povjerenstvo mi je uskratilo uvid u tu dokumentaciju. Zbog toga sam morao pokrenuti sudske postupke, iako je o toj upravnoj stvari Ustavni sud već donio odluku koja je obavezna i koju je dužna poštovati svaka pravna i fizička osoba - naveo je Tadić za portal srednja.hr.
- Apostolski upravitelj Želimir Puljić zatražio je od mene, pod prijetnjom crkvenih kazni, da povučem sve sudske postupke. Spornom odlukom krši se načelo neovisnosti i samostalno RH i Svete Stolice o pravnim pitanjima jer se apostolski upravitelj miješa u građanske sudske postupke. Suspenzijom se mene kažnjava, a štiti se one koji se protive odlukama Apostolske Stolice. Zbog svega je i obavljen apostolski pohod, nakon kojega je papa Franjo smijenio velikog kancelara KBF-a i imenovao novog, koji nije riješio niti jedan spomenuti problem - kazao je Tadić.
Kad je dugotrajni spor došao u javnost, sredinom listopada 2023. odluku o Tadićevoj suspenziji, koju je netom prije njegova imenovanja donio nadbiskup Puljić, potpisao je novi nadbiskup Križić, a sada je novom odlukom ukida, pozivajući se na Jubilejsku godinu oproštenja koju je proglasio papa Frane.
Godina milosti Božje
Nadbiskup Križić piše:
- Poštovani don Ivane! Imajući u vidu da smo otvorili Jubilejsku godinu, godinu milosti Božje, u kojoj smo svi, na poseban način, pozvani na praštanje i izmirenje, odlučio sam prema kanonskom zakonu otpustiti Vašu kaznu obustave "svih čina vlasti Reda", koju je izrekao apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Želimir Puljić odlukom od 18. listopada 2023. godine. Ova odluka stupa na snagu na Bogojavljenje 6. siječnja 2025. O ovome će biti obaviještene sve crkvene ustanove naše nadbiskupije. Želio bih da i Vama ova godina bude godina milosti, godina praštanja i izmirenja, jer ako usfale ove vrijednosti, Jubilejska godina će ostati u svemu posve obična i bez posebnih milosti. U Buli proglašenja Jubilejske godine "Spes non confundit", papa Franjo ističe: "Iskustvo oproštenja neizbježno otvara srce i um praštanju. Praštanje ne mijenja prošlost, ne može promijeniti ono što se već dogodilo. Ipak, praštanje nam može omogućiti da promijenimo budućnost i živimo drukčije, bez zlopamćenja, mržnje i osvete. Budućnost osvijetljena praštanjem omogućuje nam tumačiti prošlost drukčijim, vedrijim očima, iako vlažnima od suza".
I ja Vama, kao svećeniku, želim od srca budućnost osvijetljenu praštanjem i novim životom koji će biti poticaj drugima da čine isto tako. S obzirom na Vaše daljnje pastoralne aktivnosti o tome ćemo razgovarati u slijedećem razdoblju. Želim Vam obilje Božjeg blagoslova – stoji u dopisu msgr. Križića, kojim bi se u kršćanskom duhu mogao riješiti spor koji je zadavao glavobolje trojici njegovih prethodnika, nadbiskupima Marinu Barišiću, Draženu Kutleši i Želimiru Puljiću.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....