Da nema društvenih mreža, sljedeća bi vijest zasigurno prošla "ispod radara" i ne bi joj se pridavalo toliko pažnje.
U četvrtak je u Sveučilišnoj bolnici u Guadalajari u dobi od 17 godina preminula gimnastičarka Maria Herranz Gómez. Nesretna djevojka bila je velika gimnastičarska nada, nije bolovala ni od kakve teške kronične bolesti ili onkološke bolesti, ali je na svoju žalost negdje od nekoga "pokupila" bakteriju meningitisa koji je u roku od 24 sata doveo do smrtnog ishoda.
- Pretpostavljam da se radilo o bakterijskom meningitisu, koji sa plamtećom sepsom, što na svu sreću i nije tako česta pojava, najčešće izaziva smrt. Takvih slučajeva nema puno, ali su uredno opisani u medicinskim knjigama - kaže nam izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić, bivši predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split, čovjek koji je sada u mirovini, a koji je sa svojim timom suradnika iznio, možda u cijeloj Hrvatskoj čak i najveći teret pandemije korone.
Iako znamo za ovakve slučajeve, koji su se događali i u Dalmaciji (prije više od 10 godina preminulo je malo dijete iz Dalmatinske zagore) ne možemo se oteti dojmu da nitko nikada nije spreman na ovakav ishod, u vrlo kratkom vremenu.
Češće stradaju djeca
- U mojoj karijeri infektologa, dakle u više od 35 godina rada imali smo takvih slučajeva i svaki put bismo se iznenadili, odnosno nismo mogli vjerovati da tako teško oboljeloj osobi ne možemo pomoći. Jednostavno, bolest je gotovo svaki put bila jača, a ishod je umnogome ovisio o imunološkom sustavu oboljele osobe. Ako osoba uz bakterijski meningitis, koji je puno teži od virusnog meningitisa, dobije i meningokoknu sepsu, tada je ishod liječenja nažalost vrlo nepovoljan. Imali smo takvih smrtnih slučajeva kod male djece, što je češća opcija, ali i kod odraslih osoba - govori dr. Ivić.
Radi se o infekciji na koju malo tko od nas, odnosno nitko ne može utjecati.
- Dakle, radi se o infekciji, kao od upale pluća. Oboljela osoba je bila u blizini osobe koja u sebi nosi bakteriju meningokoka i udisanjem kapljica na sebe prenosi bolest, odnosno razvije bolest ako je osjetljiva na takvu vrstu infekcije. Ne radi se o masovnoj bolesti, ali nažalost radi se o vrlo ozbiljnoj bolesti - govori dr. Ivić.
Cjepivo postoji
Cjepivo protiv bakterijskog meningitisa postoji.
- Glavni uzročnik meningitisa je bakterija hemofilus influence tip B i protiv njega imamo cjepivo koje je uvršteno u kalendar cijepljenja i djeca se, nadam se, uredno cijepe protiv njega. Sjećam se, kada sam počinjao s radom kao infektolog imali smo godišnje i do 20 slučajeva meningitisa izazvanih ovim uzročnikom. Pet godina nakon što su se djeca počela cijepiti protiv njega, on je jednostavno nestao.
Pneumokok također izaziva meningitis i protiv njega imamo cjepivo, koje je također uvršteno u kalendar cijepljenja i djeca se redovito cijepe. Protiv meningokoka, koji je treći važni uzročnik meningitisa, posebno grupa B, također imamo cjepivo, međutim to cjepivo još uvijek nije uvršteno u kalendar redovitog cijepljenja pa cijepljenje nije obavezno, već se protiv njega cijepe neke rizične skupine. Međutim, upravo on može uzrokovati ovakvu situaciju koja se dogodila toj mladoj gimnastičarki - zaključuje izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....