StoryEditorOCM
SplitUDOMI

Danas je Svjetski dan napuštenih životinja. Ovo su neke od splitskih šapica koje traže svoje zauvijek domove, ćirnite...

Piše Mia Uzinić
4. travnja 2024. - 19:58

Danas se obilježava Svjetski dan napuštenih životinja u kojem je najvažnije osvijestiti ljude o važnosti adekvatne skrbi za pse, mace, ptice, zečeve i sve ostale životinje.

"Prijatelji životinja", ali i svi normalni građani, pozdravili su odluku kojom onaj koji napusti životinju od sada može završiti u zatvoru. U Splitu postoje brojne šape koje traže svoj zauvijek dom koje će vam, ako im pružite priliku, uljepšati i ispuniti život. Splitska udruga "Bestie" na svome profilu ima brojne fotografije preslatkih mališana, mi smo neke od njih izdvojili, ali svakako pogledajte njihove objave i pronađite svog novog najboljeg prijatelja. 

Nedavno su u njihovo sklonište stigla tri kolačića s otoka Hvara: Eclair, Macaron i Madeleine, koji imaju nešto više od tri mjeseca te su mješanci ovčarskih pasmina. U potrazi su za svojim zauvijek domom te su mirni, socijalizirani i predivnog karaktera. 

Xena traži svoj zauvijek dom, pronađena je na području Zagvozda po kojem je lutala u pratnji svog štenca. Štene je sretno udomljeno, a Xena traži obitelj koja će je zauvijek čuvati. Radi se o neuobičajenoj mješanki, a dobro se slaže s ljudima i s nekim psima. 

Petogodišnji Klement u skloništu boravi gotovo tri godine. Prije toga, nešto više od dvije godine živio je na lancu na otoku Hvaru. Ovaj dragi, umiljati pasonja u tipu balkanskog goniča traži svoju priliku za novi, sretni život. Klement se slaže sa svim životinjama i ljudima i vrlo lako se može uklopiti u svaku sredinu.

Prekrasni mališan u tipu border collija pronađen je na području Biograda na Moru. Oreo je u dobi od otprilike devet mjeseci. Prekrasnog karaktera, doduše uplašen i oprezan, ipak veoma brzo stekne povjerenje s ljudima. 

Grupa "SOS AZIL DUILOVO" također pomaže brojnim šapama. Na njihovoj stranici je i Adam, nasmijani ljepotan koji traži svoje ljude. 

image

Adam traži dom

Facebook/sos Azil Duilovo

Tamo se nalaze i brojne mace koje hitno trebaju topao i siguran dom. Siva Tigrica je stara oko sedam mjeseci i još jako kratko ima smještaj. Sterilizirana je, očišćena od parazita i cijepljena. Draga i lijepa trobojna maca je pronađena pokraj dućana. Maca ima oko godinu dana, velika je maza. Traži svoje dobre ljude ili čovjeka koji će je voljeti, maziti i brinuti se o njoj na odgovoran način, ako se to ne dogodi, morat će biti vraćena na ulicu. Ženska maca Apollo je predivne naravi, draga, mazna, pitoma, čista, sterilizirana. 

image

Mace traže dom

Facebok/sos Azil Duilovo

Šokantan je podatak da hrvatska skloništa godišnje prime više od 10.000 napuštenih životinja, uglavnom pasa, a ne zna se točan broj mačaka. "Prijatelji životinja" podijelili su savjete što sve možete učiniti za napuštene životinje, a prvo je promoviranje udomljavanja umjesto kupovanja kućnih ljubimaca. 

- Nažalost, u Hrvatskoj se kućni ljubimci prodaju poput potrošne robe, umjesto da se promišljeno udomljavaju. Životinje nisu igračke ni privremena kratkotrajna zabava, već osjećajna bića za koja trebamo skrbiti sljedećih 15 i više godina. Kako je svijest o tome i dalje niska, važno je promicati odgovorno udomljavanje umjesto kupnje. To znači da se psi ne smiju držati na lancu, da se i psi i mačke trebaju kastrirati i cijepiti protiv zaraznih bolesti, a psi i protiv bjesnoće i mikročipirati. Onaj tko nema vremena, uvjete i financijsku mogućnost za skrb o životinji ne bi je niti trebao uzimati - ističu.

Kažu i da kastracija spašava živote i smanjuje broj napuštenih životinja. Svaki skrbnik psa ili mačke ima zakonsku obavezu osigurati da ne dođe do neželjenog potomstva kućnih ljubimaca koje ima pod svojom skrbi. Zakonski je obvezno i mikročipiranje pasa, a čipiranje mačaka se također preporučuje. 

- Od 2004. godine, obaveza svakoga tko ima psa je da ga označi mikročipom, no procjenjuje se da je u Hrvatskoj još uvijek i do 20 posto neoznačenih pasa. Ako pas nije mikročipiran, teško ga je pronaći kada se izgubi, ali lako ga je i odbaciti, a da se počinitelj nikad ne pronađe i sankcionira. Zakon o zaštiti životinja od 2017. godine nalaže svim gradovima i općinama da obave kontrolu provedbe mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava, provjere jesu li svi psi označeni mikročipom i tako smanje troškove zbrinjavanja onih napuštenih. Preporučuje se i mikročipiranje mačaka - kažu. 

Volontiranje u skloništima za napuštene životinje, ali i dijeljenje sadržaja po društvenim mrežama uvijek je dobrodošlo.

- Prekrasne životinje svih dobi, veličina, boja i osobnosti, kastrirane i veterinarski obrađene, čekaju na skrbi skloništa i udruga za zaštitu životinja svoj zauvijek dom. Posebno je potrebna pomoć u udomljavanju crnih životinja, invalidnih, bolesnih i starijih, koje ponekad i godinama čekaju u azilima. Možemo im pomoći objavama oglasa za udomljavanje u oglasnicima i na društvenim mrežama - poručuju. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 22:45