Mate Đaković, s adresom stanovanja u Zagrebu, već 20 godina u ljetnom vremenu bdije nad sigurnošću kupača na najpoznatijoj hrvatskoj plaži Zlatni rat. Dok kupači i posjetitelji uživaju, budno Matino oko prati s osmatračnice odnosno tornja sve ono što se događa i na kopnu i u morskom akvatoriju.
Ima dana kad se na „Zlatnome ratu“ kupa i sunča do pet tisuća osoba, pa spasilačka služba u svakom trenutku mora biti spremna na sve intervencije i izazove. U pitanju su,naime, ljudski životi i utrka s vremenom je česta pojava. Taj njegov odgovoran i zahtjevan posao koji traži mentalno i fizički jake osobe nije ostao neprimijećen pa je na nedavno održanim Danima turizma u Opatiji u kategoriji „Čovjek ključ uspjeha“ Mate Đaković dobio nagradu za djelatnika godine u području „Spasilac na kupalištima i bazenima“.
Sve je počelo prije 20 godina i to posve slučajno. Mate Đaković bio je na prvoj godini Fakulteta građevine te je paralelno dosta uspješno igrao vaterpolo za juniore u zagrebačkoj „Mladosti“. Malo i pod utjecajem tada popularne serije „Baywatch“ odlučio je položiti ispit za spasioca i zaposliti se na „Jarunu.“
Na polaganju tečaja među petnaestak polaznika, ispričao je Mate, susreo je jednu djevojku koja mu je kazala kako će u ljetu raditi na plaži Zlatni rat u Bolu u spasilačkoj službi. Na početku turističke sezone nazvala ga je rekavši mu da može odmah doći raditi na „Zlatni rat“ jer manjka spasilaca.
- Iako do tada nikada nisam bio u Bolu odlučio sam prihvatiti poziv i ubrzo sam se našao na plaži „Zlatni rat“. Mojima u Zagrebu nije bilo drago da sam umjesto Jaruna odlučio spasilačke poslove obavljati na bračkoj plaži. Zbog toga mi se i fakultetsko studiranje odužilo za koju godinu, ali mi zbog toga nije žao - otkrio nam je Mate Đaković uz napomenu kako je djevojka koja ga je pozvala u Bol radila svega mjesec dana, a on je, eto, ostao 20 godina.
Iako je plaža „Zlatni rat“ prava ljepotica i pravo čudo od prirode treba se znati, upozorio je čovjek čije prirodne ćudi te plaže poznaje kao malo tko drugi, nositi sa njezinim strujama, valovima i vjetrom, dok su uokolo brojne jedrilice, gliseri i druga plovila, aqua park koji na moru pluta te brojni rekviziti koji se koriste u moru za rekreaciju i sportske aktivnosti.
Adrenalina ima napretek, a sve to nosi svoje opasnosti. Na plaži „Zlatni rat“ s jedne strane je uvijek bonaca dok s druge strane, osobito na njezinome vršku, pušu vjetrovi i djeluju morske struje. Oni koji to ne znaju ili nisu vični moru vrlo lako iz zavjetrine ulete u - probleme. Njih će vjetar i valovi vrlo brzo odnijeti zajedno s njihovim rekvizitima prema pučini, a tada nastaju problemi i bez pomoći spasilačke službe našli bi se u ozbiljnim životnim opasnostima.
Spasilac Mate smatra kako je bitan kontakt s kupačima. Prvo kako bi oni bili svjesni da smo tu i da u bilo kojem trenutku mogu potražiti pomoć, a s druge strane da ih upozorimo na eventualne opasnosti koje vrebaju iza ljetnog uživanja i bezbrižnosti.
Suočava se Mate sa srčanim i moždanim udarima, napadima epilepsije, sunčanicama, ožiljcima od meduze i ubodima morskih ježeva, razno-raznih posjekotina i rana….. Spasioci su osposobljeni za pružanje prve pomoći i to čine sve dok se na licu mjesta ne pojavi medicinsko osoblje.
Minulog ljeta je iz mora izvlačio jednu osobu u panici, jednu premorenu i iscrpljenu i jednu sa iščašenim koljenom. Koordinirao je akcijom spašavanja dviju žena koje su zajedno sa psićem, svojim kućnim ljubimcem, bezbrižno plovile na SUP dasci sve dok im vjetar nije odnio sup podignuvši ga tri metra u zrak i počeo ga nositi prema susjednome otoku Hvaru. One su ga pokušale stići, ali je to bio Sizifov posao jer su se same izložile velikoj opasnosti. Kad je vidio što se događa angažirao je cijeli svoj četveročlani spasilački tim u kojemu je bila i jedna djevojka kako bi gumenjakom otišli u njihovo spašavanje jer se one uslijed vjetra i valova više nisu bile u stanju domoći plaže.
- Ova intervencija ne bi bila uspješna bez cijeloga tima. S obzirom da je prijetila opasnost od prevrtanja gumenjaka morali smo, osim na unesrećene, paziti i jedni na druge. Ovom prilikom bih naglasio važnost tima u spasilačkoj službi te zahvalio svim spasiocima s kojima sam dijelio toranj, ne samo ove, već svih proteklih godina - istaknuo je prvi čovjek bolskog spasilačkog tima.
Pamtim iz ranijih godina i jednu intervenciju na „špici“ Zlatnoga rata kada su dvoje djece iz zavjetrine neoprezno doplovili na luft madracu do vrha plaže, a tada ih je bura odmah uzela pod svoje i zajedno s luft madracima počela odvlačiti prema pučini. Znali su plivati, ali od straha nisu željeli pustiti luft madrace i počeli su se sve više udaljivati od plaže. Nisam imao puno izbora nego sam zaplivao prema njima. Rekao sam im da me svaki od njih preko madraca uhvati i drži za jednu nogu i ja sam tako njih i luft madrac doveo do plaže. Dakle, plivao sam isključivo uz pomoć ruku, a udaljenost od plaže bila je 50 metara. Zbog bure i morske struje trebalo mi je deset minuta da se domognem šljunčanog dijela plaže. Jasno, sreći njihovih roditelja nije bilo kraja, a meni su kupači priredili prave ovacije.
Pa, dokle još mislite biti spasilac na „Zlatnome ratu- upitali smo ovogodišnjeg turističkog laureatu ?
To me često pitaju, a ja odgovor ne znam. Slično kao Luka Modrić u reprezentaciji. Dok me tijelo služi, dok me ljudi cijene, dok osjećam da sam dobrodošao, nadam se još kojoj godini spasilačkog rada. A, onda očekujem da barem toranj na plaži „ Zlatni rat“ nazovu mojim imenom..ha..ha…ha..
Što za Vas znači nagrada ?
Nagrada mi dosta znači jer na određeni način zaokružuje mojih 20 godina u spasilačkoj službi. Lijep je osjećaj biti najbolji među najboljima u poslu kojega voliš i kojemu si puno toga nesebično poklonio. U dinamičnom okruženju „Zlatnoga rata“ na kojemu i u moru i na plaži vlada prava vreva moj tim i ja uspješno odradimo veliki broj intervencija. Drago mi je da je to prepoznato u široj javnosti, a nadasve u turističkim krugovima.
Zašto mladi neće u spasioce?
Za početak moraju biti dobri plivači i ako nisu iz nekog vodenog sporta morat će se bar mjesec dana pripremati. Tečaj je zahtjevan jer osim plivanja i ronjenja treba položiti i naprednu prvu pomoć, tehnike spašavanja, ekologiju i čvorove. I kada sve to prođeš radit ćeš cijeli dan po suncu i vjetru posao koji zna biti jako stresan. Većini je to sve gnjavaža i radije će raditi nešto drugo i vrlo vjerojatno bolje zaraditi. Unatoč svemu, ako si sportski tip i timski igrač, pozitivan, hrabar, voliš plažu i pomagati ljudima, spasilački posao je pravi posao za tebe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....