Pod naslovom "Mir se svitu navišća, došli smo van kolendavat" u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela krenulo je kolendavanje po kućama uz pjevanje stare sućuračke kolende i pjevanje tradicionalnih hrvatskih božićnih pjesama.
Gradskoj knjižnici Kaštela su se u očuvanju ovog starog običaja pjevanja po kućama i kaletama u predbožićno vrijeme, koje je prije bilo uobičajeno u svih sedam Kaštela, ali i u skoro svim mjestima u Dalmaciji, pridružili Pučki pivači župe sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca, grupa vrsnih glazbenika u sastavu: Nedjeljko Kovačev, Miroslav Miše i Radenko Lovre Jokić (harmonika, gitara i mandolina) te brojan puk.
Kolendari su pred svakom kućom ispred koje su pjevali, poželjevši domaćinima mir, veselje, radost i blagoslov, i navješćujući rođenje Maloga Kralja, dočekani s oduševljenjem, a počastilo ih se, baš kao u starim vremenima, „pršuratama, kroštulama, pandoletiman, orahnjačon, aranciniman, suvin smokvaman, bobićiman, mandulaton, orijiman, omendulan, narančama i jabukaman“.
Stihovi stare sućuračke kolende pjevani su pred vratima Frizerskog salona Dijana smještenog u kuli Andrije Benzija sagrađenoj davne 1392. godine, u starinskom dvoru Jere Alfirevića prepunom cvijeća i šparožine posađene u starinskim „važiman od marmelade“, pred kućom pučkog pivača Jere Božina koji je kolendare dočekao u skladu sa sućuračkom tradicijom te su prije blagovanja "spize izmoljene molitve Oče Naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu“, na rivi ispred Caffe bara Matela, čiji je vlasnik pripremio stol sa „starinskon spizon i sa starinskon zdravicon“.
Nastavili su u dvoru Bosiljke i Branka Kovača usred stare sućuračke kalete okružene kamenim kućama s „balaturaman i skalaman okićenin pitariman sa cvićen“, i u Gospojskoj štradi, ispred kuće Anamarije i Zdravka Kelava, gdje su ih, uz starinsku spizu, dočekali starinski fenjeri i jaslice u kojima su magarčić i kravica svojim dahom grijali Malog Isusa i Svetu Obitelj.
Pjevalo se i nazdravljalo pred kućom svakog domaćina koji je kroz sućuračku kolendu prozvan po imenu, i razgovaralo se o nekadašnjim običajima u vrijeme Božića, s oduševljenjem što je u Sućurac ove godine vraćen običaj kolendavanja.
Kaštel Sućurac je ovom prilikom u tihoj i mirnoj prosinačkoj noći doživio povratak u neka davna vremena, u vrijeme naših djedova i baka, kad su kaštelanske kalete odzvanjale od srčano otpjevanih kolendi i božićnih pjesama, baš kao što govore stihovi Mir se svitu navišća u jednoj od najstarijih i među hrvatskim pukom najomiljenijih hrvatskih tradicionalnih božićnih pjesama U se vrime godišća.
Kolendavanje je završeno ondje gdje je i počelo, u Kuli na Glavici, uz „starinsku spizu - slane inćune, zericu sira, koju maslinu i domaći kruv“ te uz pjevanje hrvatskih božićnih pjesama čiji su se stihovi razlijegali Sućurcem navješćujući nadolazeći Božić.
Potaknuta sveopćim oduševljenjem sudionika zbog vraćanja stare tradicije pjevanja sućuračke kolende pred kućama i stvaranja predivnog božićnog ozračja te radošću koledara i brojnog puka koji se koledarima priključivao „putem“, inicijatorica „oživljavanja“ ovog starog običaja pjevanja pred Božić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela Renata Dobrić kazala je da će i u budućnosti nastojati oživjeti i ostale kaštelanske običaje koji su pali u zaborav tijekom vremena.
Uputivši iskrenu zahvalu svim sudionicima koji su „u ovoj predivnoj mirnoj i tihoj večeri svih nas, ali i cijela Kaštela svojom pjesmom vratili u stara vremena zajedništva, sloge, ljubavi, mira i božićne radosti“, ravnateljica Renata Dobrić zaključila je kolendavanje.
- Stari sućurački i kaštelanski običaj kolendavanja je uspješno oživljen zahvaljujući svesrdnoj suradnji svih sudionika na čelu s Pučkim pivačima sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca, naših dragih prijatelja Nede Kovačeva, Miroslava Miše i Radenka Lovre Jokića, kao i domaćina pred čijim domovima je pjevana kolenda, te zahvaljujući Splitsko-dalmatinskoj županiji, Gradu Kaštela, Turističkoj zajednici Grada Kaštela, svim našim pokroviteljima, i zahvaljujući svim ljudima dobre volje i čista srca koji su nam se s radošću priključili. Na dobro Van svima došlo Porođenje Gospodinovo - kazala je.
U kolikoj mjeri je oživljeni običaj kolendavanja u Kaštel Sućurcu oduševio pratitelje Gradske knjižnice Kaštela, baš kao i sve ostale do kojih je video stigao putem dijeljenja objave, najbolje govore broj pregleda i komentari uz video koji je objavljen na Tik Tok profilu Gradske knjižnice Kaštela.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....