StoryEditorOCM
ŽupanijaTuristički paušal

U Šibeniku još ne znaju hoće li ga povećati, u Tisnome ostaje 300 kuna po krevetu, aVodice čak razmišljaju da ga smanje

Piše Ante Talijaš
4. prosinca 2018. - 11:57

U sklopu novog Zakona o porezu na dohodak koji je krajem prošlog mjeseca usvojio Hrvatski sabor, predstavničkim tijelima jedinica lokalne samouprave – gradskim i općinskim vijećima, prepušteno je utvrđivanje iznosa paušalnog poreza po krevetu koji plaćaju privatni iznajmljivači turističkih smještajnih kapaciteta.

Od 2005. godine, ovaj paušalni porez bio je jednak za sve u Hrvatskoj i privatni iznajmljivači plaćali su ga 300 kuna po jednoj smještajnoj jedinici na godišnjoj razini. Ovim novim zakonom, u okviru porezne reforme ministra financija Zdravka Marića, jedinice lokalne samouprave dužne su do kraja siječnja 2019. godine utvrditi novi iznos paušala, a koji, precizirano je novim zakonom, može biti u rasponu od najmanjeg iznosa od 150 kuna do maksimalnog koji iznosi 1500 kuna. Na područjima gradova i općina koji ne donesu odluku o paušalu, iznajmljivači će za iduću turističku sezonu plaćati automatizmom prosječni paušal od 750 kuna po krevetu, navodi se u novom zakonu.

 

 


Kao najveću manjkavost ovih novih poreznih mjera, turistički djelatnici navode to što se stvara velika poslovna nesigurnost kod iznajmljivača. Naime, lokalne vlasti mogu svake godine promijeniti iznos paušala i uvećavati ga. A s obzirom da je zakonodavac ostavio veliki raspon iznosa od 150 do 1500 kuna, iznajmljivači neće moći planirati svoja ulaganja krajem tekuće godine ili početkom godine, odnosno neće moći dugoročnije planirati prihode i rashode.

 

Na području Šibensko-kninske županije, na novi zakon već je reagiralo Općinsko vijeće Tisnoga i donijelo odluku da ovaj paušal ostane na dosadašnjoj razini od 300 kuna. A tek će se vidjeti kako će postupiti sve ostale jedinice lokalne samouprave s turističkih područja županije i hoće li povećavati dosadašnji paušal i time dodatno financijski opteretiti privatne iznajmljivače.
U Vodicama, turističkoj perjanici šibenske rivijere, registrirano je 2800 privatnih iznajmljivača soba i apartmana, s ukupno 16 tisuća smještajnih jedinica. Dosadašnjim paušalom od 300 kuna po krevetu, na osnovi ovog poreza, iz Vodica se u državni proračun godišnje slilo 4,6 milijuna kuna. Od tog iznosa, jedna trećina, ili oko 1,5 milijuna kuna, država vrati u proračun grada Vodica.


– Odluka o paušalu za naše iznajmljivače naći će se na dnevnom redu Gradskog vijeća Vodica već do kraja ove godine. Naš stav je da paušal ostane na istoj razini, a čak razmišljamo i o njegovu smanjivanju kako bismo našim sugrađanima koji se bave turizmom omogućili investiranje u smještajne kapacitete – kaže Marin Mikšić, predsjednik Gradskog vijeća Vodica.
Anita Franin, direktorica Ureda Turističke zajednice Vodica, smatra kako je dosadašnji iznos od 300 kuna paušala realan i korektan.

 

 


– Sustav paušala i naplate koji je na snazi već 13 godina funkcionirao je besprijekorno i nema potrebe za dodatnim poreznim opterećenjima građana. Grad Vodice će sigurno tražiti mišljenje našeg Turističkog vijeća, a moj osobni stav je da paušal ostane isti – rekla je Anita Franin.
U Šibeniku je, pak, registrirano 1565 smještajnih objekata s ukupno 7200 kreveta za turističko tržište.

 

 

– Svaki viši namet nije dobar. U slučaju novog poreznog zakona i određivanja visine turističkog paušala za iznajmljivače, država je tu nezahvalnu ulogu donošenja odluke prebacila na lokalne jedinice. Kako je novim zakonom smanjen porez na promet nekretninama, a time i prihodi proračuna gradova, to će se sada, naznake su, nastojati nadomjestiti upravo povećanjem paušala iznajmljivačima. Ako do toga treba doći, onda neka to bude minimalno povećanje, bez većih udara na džepove građana koji se bave ovom turističkom djelatnošću. I to će biti moj stav u razgovorima s gradskim čelnicima – kaže Dino Karađole, direktor TZ-a grada Šibenika.

Iz Ureda gradonačelnika grada Šibenika nisu bili u mogućnosti dati precizan odgovor na pitanje hoće li paušal biti veći ili će ostati kao i dosad.

 

 


– Grad Šibenik će uskoro organizirati zajednički sastanak predstavnika turističkih zajednica na području grada Šibenika, kao savjetodavnog tijela, kako bismo što kvalitetnije pristupili donošenju ove odluke. Sigurno je da će se prilikom definiranja iznosa voditi računa o turističkoj razvijenosti mjesta s obzirom da sva područja grada Šibenika nisu jednako razvijena – odgovoreno je iz Ureda gradonačelnika.

Ne želeći prejudicirati bilo kakvo rješenje, pročelnica Ureda gradonačelnika Mladena Baran Jakelić dodala je kako treba tek utvrditi iz kojih se to poreznih prihoda očekuje manjak sredstava u gradskom proračunu za 2019. i iz kojih će se izvora manjak kompenzirati.

08. siječanj 2025 10:16