Nakon što su se rasplamsali prosvjedi zbog zabrane ribolova unutar Nacionalnog parka Krka i kupanja na poznatom Skradinskom buku, reagirali su i iz ustanove koja brine o zaštićenom biseru dalmatinske prirode.
Priopćenje Nacionalnog parka Krka prenosimo u cijelosti:
"U javnosti su posljednjih tjedana iznesene brojne neistine na račun Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ s ciljem obmane javnosti, a vezano uz Pravilnik o zaštiti i očuvanju Nacionalnog parka „Krka“ koji donosi nužne standarde zaštite prirodnog fenomena najviše kategorije. Sedra gradi slapove na rijeci Krki i zbog nje imamo status nacionalnog parka. Cjelokupna opstojnost bazena rijeke Krke i njezinog živog svijeta počiva na razvoju sedrenih barijera pa je očuvanje procesa taloženja sedre temeljni cilj JU „NP Krka“.
Suprotno tvrdnjama prosvjednika, Uprava proaktivno i transparentno komunicira s lokalnom zajednicom, pa su nakon medijskih istupa početkom tjedna, predstavnici naselja Lozovac i ovoga puta pozvani na sastanak. Kao i dosada odgovoreno je na svaki njihov zahtjev za sastankom. Izjave da JU „NP Krka“ ne komunicira s predstavnicima naselja Lozovac nisu točne, stoga posebice čude najave da će se prosvjedi održavati dok se Uprava Parka ne odazove sastanku. Stava smo da se i na ovaj način, uz niz neugodnosti na samome terenu, nastoji izvršiti pritisak na NP „Krka“.
Uz maksimalno razumijevanje nevolja u kojima se u pandemijskoj krizi našao turistički sektor, moramo naglasiti kako je poražavajuće da se prostor Krke u turističkom smislu pokušava svesti na kupališnu, lovnu i ribolovnu zonu, usprkos svim potencijalima i mogućnostima potpore projektima kakvima jest mjesto u Nacionalnom parku „Krka“. Ističemo da zabrana kupanja na Skradinskom buku nije utjecala na posjećenost Parka. Naime, NP „Krka“ je ove godine zabilježio porast posjećenosti od 60 % u odnosu na isto razdoblje lani, dok na razini Republike Hrvatske ono iznosi 54 %.
Podsjećamo da je Pravilnik o zaštiti i očuvanju NP „Krka“ bio na javnoj raspravi u koju se mogao uključiti svaki građanin Hrvatske. Transparentno je predstavljen javnosti putem konferencije za medije na koju su bile pozvane sve medijske kuće. Pravilnike o zaštiti i očuvanju zaštićenih područja donosi nadležno ministarstvo, a temeljem Zakona o zaštiti prirode, dok u izradi istog sudjeluju znanstvenici te se mjere očuvanja donose na temelju istraživanja i dugogodišnjeg praćenja stanja.
Rok prilagodbe za mjeru zabrane kupanja trajao je punih godinu dana, upravo kako bi se turistički dionici i lokalno stanovništvo uspjeli prilagoditi te kako bi se na vrijeme doskočilo događanjima kojima danas svjedočimo.
Na prvi poziv zakonski izabranih predstavnika naselja Lozovac održan je sastanak koji je završio u pozitivnom ozračju. Dogovoreno je da peticiju u kojoj mještani Lozovca traže:
1. Bolju suradnju između domicilnog stanovništva i Javne uprave Nacionalnog parka Krka
2. Odobrenje kupanja u NP Krka i
3. Dozvolu ribolova u NP Krka
dostave u tajništvo Ustanove i da će ista odmah biti proslijeđena u nadležno Ministarstvo na razmatranje, što je i učinjeno. Predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja su se u najkraćem mogućem roku odazvali sastanku i iznijeli argumente predstavnicima naselja Lozovac te ih obavijestili o početku selektivnog izlova invazivne vrste ribe u NP „Krka“. Netočna je informacija da je Park pod pritiskom lokalnog stanovništva krenuo u selektivni izlov, jer je projekt pokrenut već prošle godine. U lipnju ove godine održan je jednodnevni testni izlov a otada je ribolov na invazivne vrste otvoren za sve zainteresirane za sudjelovanje u projektu. Lokalno stanovništvo je uključeno u projekt izlova invazivne vrste ribe, on se provodi i sve više je zainteresiranih ribolovaca iz lokalne zajednice.
Zabrana ribolova posljedica je dvaju zakona u kojima jasno piše da se vode nacionalnih parkova ne smatraju ribolovnim vodama.
Nadalje, netočna je informacija da se planiraju privatizirati parkovi i da je Skradinski buk tek prva u nizu plaža na kojoj je kupanje zabranjeno ili će biti. Na drugim plažama nema procesa osedravanja i nema tolikog pritiska kupača. Skradinski buk najposjećeniji je lokalitet u Parku. Na ploči ili na grebenu, odnosno na samom slapu Skradinskog buka nikad nije bilo dozvoljeno kupanje, mada se to u prethodnim razdobljima toleriralo lokalnom stanovništvu, što je sve ove godine bio propust Parka jer su se za primjerom lokalnog stanovništva povodili i strani posjetitelji. Na tome se ispričavamo svima onima koji su ekološki osviješteni i razumiju vrijednost tog temeljnog fenomena NP „Krka“.
Prosvjednici na Skradinskom buku prošle nedjelje prekršili su odredbe Zakona o zaštiti prirode i Zakona o javnom okupljanju te su policija i Uprava parka postupile prema zakonu.
Što se tiče gradnje ili zahvata u prostoru nužno je ishodovati potrebne dozvole. Sukladno Zakonu o zaštiti prirode procedura je vrlo jasna i za istu nije odgovorna Uprava Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Novi Prostorni plan NP „Krka“ je u izradi a nositelj izrade je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i prostornog planiranja. Svi zainteresirani stanovnici također mogu sudjelovati u javnoj raspravi kako bi na vrijeme iznijeli svoje argumente. U Parku se potiče očuvanje baštine i tradicijskog graditeljstva.
JU „NP Krka“ njeguje otvoren i transparentan dijalog a uz lokalne stanovnike osobno u većini slučajeva komuniciramo sa zakonski izabranim predstavnicima. Problemi naselja Lozovac ne nalaze se u JU „Nacionalni park Krka“. Naselje Lozovac nalazi se u sastavu Grada Šibenika te ne pripada u područja kojima je pomoć potrebna zbog čega značajna financijska sredstva koja JU „NP Krka“ uplaćuje jedinicama lokalne samouprave prema Zakonu o potpomognutim područjima, ne dobivaju.
No, bez obzira na to JU „NP Krka“ je sufinancirala, uz Grad Šibenik, izgradnju ceste kako bi se smanjile gužve u samom naselju. Štoviše, na jučerašnjem sastanku održanom između Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ i predstavnika naselja Lozovac ponuđena je pomoć Lozovcu u izradi Marketinške strategije. Kontinuirano pomažemo projekte lokalne zajednice, sponzorski podržavamo udruge i klubove. Pandemijska godina odrazila se na sve sektore pa tako i na posjećenost a trenutna situacija s narančastom oznakom na korona listi sigurno će se odraziti i na budući broj posjetitelja.
Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ uvijek je spremna na otvoren dijalog. Na jučerašnjem sastanku obje strane izrazile su žaljenje što se nije reagiralo prije stupanja na snagu same zabrane kupanja na Skradinskom buku, jer je vremena bilo i nije se trebao čekati vrhunac turističke sezone. Pozivamo mještane da ne donose ishitrene odluke i ne krše zakone, jer za istima nema potrebe", stoji u priopćenju NP Krka.