Nakon četveromjesečne borbe, mještani Sitnog Donjeg jutros su konačno dočekali održavanje Zbora mještana u holu Područne škole Perković. Mještani su, podsjetimo, još u rujnu prošle godine prikupili 175 potpisa, tražeći zbor građana kako bi iznijeli svoje potrebe i raspravljali o 14 ključnih točaka za razvoj tog mjesta. Predsjednik Mjesnog odbora Sitno Donje, Toni Rakić, tada je njihov zahtjev odbio uz obrazloženje kako ‘se s točkama slaže i radi na njima‘, no, iz ureda šibenskog gradonačelnika ipak je dobio nalog da svoju odluku ‘preispita‘.
Snažna i iskrena želja mještana Sitnog Donjeg za njegovom revitalizacijom i unaprjeđenjem života u zajednica odjeknula je u javnosti, uživaju i podršku oporbe, a zaista velik broj onih koji su se jutrošnjem Zboru odazvali, dokazuje njihovu nepokolebljivost. Zboru su prisustvovali, uz predsjednika i vijećnike Mjesnog odbora Sitno Donje, i pročelnik za komunalne djelatnosti Grada Šibenika, Joško Jurić te stručna suradnica za opće poslove i poslove Gradskog vijeća, Mira Vudrag Kulić.
Prva i druga točka dnevnog reda, možemo reći i ključne teme o kojima se raspravljalo i glasalo, daljnji su koraci koji će se poduzimati, a u svrhu održavanja i unaprjeđenja Područne škole Perković i Dječjeg vrtića u Sitnom Donjem, a ne njihovo zatvaranje. Mještani su izrazili svoju opravdanu bojazan zbog zatvaranja mjesne osnovne škole nakon otvaranja nove, moderne škole u Vrpolju za 220 djece, koje, tvrde mještani Sitnog Donjeg, nema u tom ni svim okolnim selima zajedno. Ni zatvaranje dječjeg vrtića nije scenarij koji bi itko priželjkivao, stoga su ove dvije točke izglasane jednoglasno, a mještani traže i stopostotno sufinanciranje njihova vrtića od strane gradske vlasti.
- Ugasi li nam se škola i vrtić, a najizglednije je da hoće, ostat će nam samo groblje, zato se treba boriti protiv toga – kazao je Ante Rakić.
Pročelnik Jurić istaknuo je da se u gradskoj upravi, po njegovim saznanjima, o zatvaranju ne govori.
Nadalje, raspravljalo se i radu ambulante, odnosno potrebe za njenim radom cijeli tjedan obzirom na starije stanovništvo kojem je zdravstvena skrb nužna, no pročelnik Jurić tu je istaknuo problem nedostataka liječnika i medicinskog osoblja na razini Hrvatske, pa tako i u našoj županiji.
- Ma nismo mi ovdje da bi se uspoređivali s mjestima u Slavoniji na čelu s Matijom Gupcem, već želimo reći da je naše selo od strane Grada Šibenika pomalo otpisano, ne čuje se i ne zna za nas, zaboravili ste nas. Cilj nam je približiti se Šibeniku i u suradnji sprovesti navedene točke dnevnog reda – poručio je mještanin Ante Pražen.
Diskutiralo se i o izgradnji nogostupa koju mještani zahtijevaju, o unaprjeđenju prometnica, usporavanju brzine na ključnim mjestima, boljoj povezanosti na autocestu i kvalitetnom pristupu prema moru, sa svrhom povećanja turističke aktivnosti te uslugama gradskih komunalnih tvrtki.
Pretposljednja točka dnevnog reda bila je bolji javni rad Mjesnog odbora Sitno Donje, a Zbor mještana zatražio je njegovo samoraspuštanje na čelu s predsjednikom Tonijem Rakićem. Mještani su u više navrata istaknuli lošu, gotovo pa i nepostojeću komunikaciju s Mjesnim odborom, njegov neposluh i nezainteresiranost, a za raspuštanje MO-a glasali su svi, osim jedne gospođe.
- Ovo što vi sad tražite od Rakića je isto kao da ste tražili da napravi samoubojstvo – rekao je pročelnik ‘komunalija‘ Grada Šibenika, dok predsjednik Rakić tvrdi kako se Mjesni odbor ne namjerava raspustiti te kako svoj posao radi najbolje što može.
Također, Rakić tvrdi da su, po zakonu, za raspuštanje potrebni potpisi 50 posto plus jednog građana. Njegova opozicija, na čiju je inicijativu i održan Zbor mještana, tvrdi da je dovoljan prijedlog na Zboru te potpisi onih koji su mu prisustvovali, a svi su se potpisali na samom ulazu u školu prije njegova početka.
Tko će kome, tko za koga i kako će se situacija rasplesti – ostaje za vidjeti, no, intervencija za unaprjeđenjem ovog malog mjesta u Šibensko-kninskoj županiji, itekako je potrebna.