Završna konferencija projekta Čarobni svijet, koji je provodila Udruga za djecu i mlade „Čarobni svijet“ u partnerstvu s Centrom za socijalnu skrb, održana je u dvorani Studentskog doma „Fra Lujo Marun“ u Kninu.
Kako bi udovoljili epidemiološkim mjerama, uzvanici konferencije podijeljeni su u dva dijela. Kroz projekt je uključeno 43 djece, 13 stručnjaka i tri osobe s invaliditetom koji rade s djecom i mladima. Projekt je započeo u kolovozu 2019. godine i trajao je 18 mjeseci. Vrijednost projekta je oko 700 tisuća kuna i u potpunosti je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda.
- Provodili smo radionice u kojima su djeca i mladi učila kako prepoznati i razumjeti sebe, kako upravljati emocijama, donositi odluke, adekvatno se suočiti s životnim izazovima te kako riješiti ili izbjeći konflikt, kaže nam projektna koordinatorica Anita Ercegovac. Nadalje, održavale su se radionice za pomoć u učenju, savjetovanje radionica za roditelje, stručne edukacije za osobe odgovorne za rad s djecom, govori Ercegovac.
Osnovan je centar za mlade i opremljen suvremenom opremom koja je također financirana kroz projekt.
- Cilj je da centar zaživi punom snagom te nastavi sa svojim radom bez obzira što je projekt završio. Nastavit ćemo okupljati djecu i mlade u određenim terminima, i održavati radionice komunikacije, životne vještine, snalaženje te kako se nositi s izazovnim situacijama, kaže Ercegovac.
Djeca uključena u Projekt posjetila su Split i uz stručno vodstvo obišla gradske znamenitosti i Hrvatsko narodno kazalište.
- Izleti su nešto što daje vrijednost našem radu i veseli djecu, a isto tako možemo se dodatno usavršavati. Završetkom ovog projekta potpisali smo ugovor za novi projekt „virtualni Čarobni svijet“ gdje će svi naši korisnici imati priliku ući u novi projekt s novim aktivnostima. Projekt se veže na online radionice u četiri ciklusa na području kulture i umjetnosti, na kraju će Ercegovac.
Cjelokupnim angažmanom orijentiranim prema djeci i njihovim roditeljima trudili su se biti podrška cijeloj obitelji kako bi pozitivno utjecali na njihovo funkcioniranje. Stručnjaci koji su sudjelovali u Projektu prošli su set višednevnih edukacija koje je održalo Pučko otvoreno učilište Korak po korak. Kako ostvariti partnerstvo s obitelji, kako živjeti različitosti i odgajati za različitost te kako biti podrška poželjnom dječjem ponašanju, samo su neke od tema o kojima se učilo i raspravljalo na edukacijama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....