StoryEditorOCM
Šibenikpregled vijesti

Sve na jednom mjestu: donosimo vam novosti i aktualnosti iz grada Šibenika

Piše Šibenski list
19. svibnja 2024. - 19:52

‘Tvrđava kulture‘ uredit će tunel na Sv. Ivanu i uložiti u održivost

Tvrđavi kulture odobren najveći EU projekt do sada: Novcem će se urediti tunela na sv. Ivanu i uložiti u održivost.

Projekt GIFTSnet, najveći EU projekt do sada odobren Tvrđavi kulture Šibenik, vrijedan ukupno 2,2 milijuna eura, predstavljen je nedavno na Tvrđavi Barone. Projekt su predstavili ravnateljica Tvrđave kulture Gorana Barišić Bačelić, voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju i projekte Đurđa Vrljević Šarić, voditelj Odjela za istraživanje i interpretaciju baštine Josip Pavić te gradonačelnik Šibenika Željko Burić.

Vrijednost projekta je ukupno 2.244.450,66 eura, partneri Tvrđave kulture na projektu su Grad Karlovac, Općina Ulcinj, Općina Bar, Grad Banja Luka i Grad Trebinje, a financiran je iz programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora.

image

S presice: Željko Burić, gradonačelnik, Gorana Barišić Bačelić, Đurđa Vrljević Šarić i Josip Pavić
Foto: Grad Šibenik

/SLOBODNA DALMACIJA

- Kao tim obilježavamo desetu godinu djelovanja, a upravo u ovo vrijeme prije deset godina na Tvrđavi sv. Mihovila. No, sada smo održali prvo medijsko predstavljanje kada smo najavili otvaranje i program na TvEU projekti u našoj Ustanovi prirodno stanje. Upravo EU projekt, a pritom mislim na onaj revitalizacije Tvrđave sv. Mihovila je naše počelo. Nakon osam godina od početka prvog projekta za koji smo dobili europska sredstva možemo s ponosom reći da smo sudjelovali i proveli čak sedam EU projekata čija je financijska vrijednost samo za Tvrđavu kulture bila 2 milijuna eura – kazala je Gorana Barišić Bačelić.

Đurđa Vrljević Šarić istaknula je, pak, da je samo pet od ukupno 56 nominiranih projekata financirano unutar specifičnog cilja 4.6. Turizam i kultura u 1. pozivu Interreg IPA Programa prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora. GIFTSnet će, dodala je, pridonijeti poboljšanju održivog i uključivog razvoja kulturnog turizma provedbom zelenih, održivih ulaganja u Šibeniku, Karlovcu, Banjoj Luci, Trebinju, Baru i Ulcinju. - Projekt smo unutar naše Ustanove osmislili, razradili i prijavili. Sretni smo što nam je odobren, a uspjeh GIFTSnet projektne prijave još jednom potvrđuje inovativnost i relevantnost naših ideja za razvoj kulturnog turizma – kazala je voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju i projekte.

image

Arheolog Andrija Nakić i povjesničar Josip Pavić iz JU Tvrdjava kulture, istražili su talijanski ratni bunker i tunel koji će se ovim projektom urediti

Nikša Stipaničev/Hanza Media

Tvrđava kulture Šibenik sredstvima projekta planira financirati uvođenje sustava pametnog recikliranja na Tvrđavi sv. Mihovila, Tvrđavi Barone i Tvrđavi sv. Ivana, kao i uređenje tunela na Tvrđavi sv. Ivana. Također, u sklopu projekta bit će pokrenuta inicijativa "Night of Fortresses Goes Green" koja će time, kao međunarodna kulturna manifestacija, postati alat za promicanje zelenih standarda i poticanje javne svijesti o načelima održivog razvoja.

- Veliki broj posjetitelja i aktivnosti na tvrđavama povećava proizvodnju otpada na lokacijama. Ovaj problem je djelomično riješen kroz Šibenik Zero Waste projekt, a bit će nadograđen kupnjom i postavljanjem pametnih kontejnera za recikliranje na tri tvrđave te kupnjom i instaliranjem pametnog biokompostera na kampusu Tvrđave sv. Ivana. Uz to, u sklopu investicije planirano je i ozelenjivanje platoa Tvrđave sv. Ivana – naglasila je Vrljević Šarić.

Drugi dio investicije u Šibeniku odnosi se na uređenje tunela na Tvrđavi sv. Ivana i njegovo uključivanje u turističku ponudu Tvrđave, a investicija je vrijedna oko 320 tisuća eura. Josip Pavić naglasio je kako je to prvi bunker na području Šibenika koji će dobiti novu interpretaciju.

- U tunel se u ulazi sa sjeverne strane tvrđave gdje je nekada bilo igralište. Izgrađen je u doba njemačke okupacije kao sklonište te završava bunkerom koji se nalazi s južne strane tvrđave.

Spušta se jako duboko i unutrašnjost izgleda moćno te pruža poseban doživljaj čim se uđe unutra. Pazili smo kakvim ćemo ga sadržajem oplemeniti i u tom segmentu smo imali jako dobru koordinaciju s projektantom i konzervatorima. Pronađeno je jako dobro rješenje koje će, posredstvom audio-vizualnog doživljaja izazvati reakciju posjetitelja. Plan je da iduće ljeto bude u funkciji. Uz to, sredstvima ovog projekta izradit ćemo dokumentaciju koja će omogućiti buduće stavljanje u funkciju istočne kule na Tvrđavi sv. Mihovila – rekao je Pavić na konferenciji za medije.

Gradonačelnik Željko Burić čestitao je Tvrđavi kulture na novom projektu i podsjetio kako je to još jedan dokaz kvalitetnog opredjeljenja Grada Šibenika da osnuje Tvrđavu kulture.

- Obnovljene tvrđave postale su brend suvremenog i modernog Šibenika koji je sada u javnosti percipiran kao grad tvrđava. Ono u čemu svi mi uživamo je činjenica da tvrđave nakon svih ovih godina izgledaju dobro kao i prvog dana kada su obnovljene. Sve ovo što se sada događa nije slučajnost nego rezultat rada tima Tvrđave kulture, uz podršku Grada Šibenika. Za mene će projekt obnove fortifikacijskog sustava Šibenika biti završen kada dvostrukim bedemom spojimo Tvrđavu sv. Mihovila i kada je žičarom povežemo s Tvrđavom sv. Ivana – zaključio je gradonačelnik Željko Burić.

GIFTSnet je, inače, četvrti EU projekt trenutno u provedbi Tvrđave kulture Šibenik. Projekt FORTIC iz programa Interreg Italija - Hrvatska vrijedan je više od 2,135 milijuna eura, od čega je proračun Tvrđave kulture Šibenik oko 250.000 eura, dok je 60.000 eura bespovratnih sredstava odobreno u okviru programa Erasmus+, Mala partnerstva za područje obrazovanja odraslih, za projekt Sustain4Seniors Hub čiji je nositelj Tvrđava kulture Šibenik. Uz to, Centar koralja Zlarin dio je projekta Sustainable Islands - Small European islands mobilized for sustainability development of their territory vrijednog 60 tisuća eura koji je u provedbi od ove godine u partnerstvu s organizacijom SMILO. Kroz ove projekte Tvrđava kulture Šibenik osigurala je više od milijun eura za investicije na lokalitetima, razvoj novih sadržaja i programa te jačanje ljudskih kapaciteta ustanove.

Gradu Šibeniku povjereno 47 zahtjeva za raspolaganje državnim nekretninama

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Šibensko-kninskoj županiji predalo je na upravljanje i raspolaganje 344 predmeta, od čega se 56 predmeta odnosi na zahtjeve u kojima su podnositelji jedinice lokalne samouprave s područja Šibensko-kninske županije, a 288 na zahtjeve u kojima su podnositelji fizičke i pravne osobe.

Gradu Šibeniku predana su 47 predmeta koji se odnose na zahtjeve za raspolaganje nekretninama s područja Grada Šibenika u kojima su podnositelji fizičke i pravne osobe.

image

Sanja Bošnjak i Tihomir Paškov
Foto: Grad Šibenik

/Slobodna Dalmacija

Državna tajnica u tom Ministarstvu, Sanja Bošnjak, predala je županijske predmete šibensko-kninskom županu Marku Jeliću, a predmete u nadležnosti Grada Šibenika pročelniku Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom Tihomiru Paškovu.

Predmeti su predani gradovima, sjedištima županija i velikim gradovima te su im povjereni poslovi upravljanja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske sukladno odredbama Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.

Brodski prijevoznici, javite se za linije do Martinske i Jadrije

Grad Šibenik objavio je Pozive na dostavu ponuda za nabavu usluge brodskog prijevoza putnika kružnom brodskom linijom Šibenik – Martinska te linijom Šibenik – Jadrija.

Na ovaj način nastavlja se promicanje multimodalnosti putnika na području grada, povezujući različite interesne točke u Šibenskom zaljevu i predstavljajući brodski prijevoz kao učinkovitu dopunu drugim oblicima prijevoza u gradu.

Zadovoljstvo i pozitivne reakcije građana, ali i rasterećenje cestovnog prometa, s naglaskom na javni prijevoz, glavni su razlozi ponovne uspostave brodske linije, koja se pokazala i kao odlična nadopuna turističkoj ponudi.

image

Linija Šibenik-Martinska
Foto: Grad Šibenik

/Slobodna Dalmacija

Usluga brodskog prijevoza putnika obavljat će se u razdoblju od 15. lipnja do 15. rujna 2024. godine. Kružna brodska linija plovit će na relaciji: Mandalina – Šibenik – Martinska – Šibenik – Mandalina, a brodska linija Šibenik – Jadrija plovit će na relaciji: Šibenik – Jadrija – Šibenik.

Definirane su i cijene karata koje će iznositi 1,50 euro za kartu u jednom smjeru te 2,50 eura za povratnu kartu za relaciju Mandalina – Šibenik - Martinska. Brodska linija Šibenik – Jadrija koštat će 2 eura za kartu u jednom smjeru, dok cijena povratne karte te linije iznosi 3 eura. Djeci staroj do šest godina osiguran je besplatan prijevoz.

Nastup Gordane Pavić i Nere Gojanović

Za kraj koncertne sezone u HNK-u u Šibeniku ljubitelje klasične glazbe očekuje večer poznatih arija iz popularnih opera talijanskih skladatelja u izvedbi mezzosopranistice Nere Gojanović uz klavirsku pratnju pijanistice Gordane Pavić.

Koncert L’opera Italiana je na programu u utorak, 28. svibnja s početkom u 20 sati, u foajeu kazališta.

Ulaz je slobodan, a zbog ograničenog broja sjedećih mjesta besplatne ulaznice potrebno je preuzeti na blagajni kazališta.

image

Zadar, 300124
Zadrani su veceras u svecanoj dvorani zgrade Sveucilista imali priliku uzivati u operi Perduta u izvedbi tri glazbenice, sopranistice Nele Saric, mezzosopranistice Nere Gojanovic i pijanistice Gordane Pavic.
Na fotografiji: Nera Gojanovic.
Foto: Luka Gerlanc/Hanza Media

Luka Gerlanc/

Noć tvrđava: tisuće posjetitelja na više od 130 programa

Prošlog petka, 10. svibnja, svjetla su se upalila na trećem izdanju manifestacije "Noć tvrđava". Okupivši 8 zemalja i 40 gradova diljem Hrvatske i regije, ova manifestacija dočekala je na tisuće posjetitelja koji su imali prilike uživati na ukupno 135 raznovrsnih događanja na atraktivnim utvrđenim lokalitetima. Noć tvrđava obuhvatila je 38 radionica, 34 stručna vodstva, 19 koncerata, 14 predavanja, devet filmova i predstava, devet izložbi, četiri gastro-eventa te još puno toga!

Od 2022. do 2024. godine, tri uspješna izdanja ove manifestacije povezala su i promovirala programe na 50 utvrđenih lokacija u osam europskih zemalja: Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Rumunjskoj, Srbiji, Sloveniji i Ukrajini. Podsjetimo, "Noć tvrđava", godišnji kulturno-turistički događaj održava se na utvrđenim spomenicima kulturne baštine, premijerno je održan 2022. godine u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini kao rezultat zajedničkog europskog projekta FORTITUDE.

image

Foto: Grad Šibenik

/Slobodna Dalmacija

Cilj manifestacije je unaprijediti kulturnu i turističku ponudu europskih gradova s utvrđenom baštinom, potičući suradnju i podizanje svijesti o važnosti kulturne baštine. "Noć Tvrđava" u samo tri godine je postala platforma za povezivanje, dijeljenje iskustava i angažiranje publike, okupljajući utvrđene lokalitete širom Europe.

Međunarodne organizacije EFFORTS-a i FORTE CULTURA također su prepoznale kvalitetu i značaj ove manifestacije kao prekograničnog kulturnog događaja koji povezuje utvrđene lokacije diljem Europe i uvrstile događaj u europsku manifestaciju "European Fortress Summer".

U nastavku popis svih lokaliteta na kojima se održala "Noć tvrđava" 2024. godine:

HRVATSKA Bakar (Stari grad Hreljin), Bribir (Kula Turan), Brod na Kupi (Kaštel Zrinskih), Desinić (Dvor Veliki Tabor), Dubrovnik (Lovrjenac, Tvrđava Revelin, Tvrđava sv. Ivana, Tvrđava Imperijal), Duga Resa  (Stari grad Novigrad na Dobri), Hvar (Tvrđava Fortica), Karlovac (Stari grad Dubovac), Klis (Tvrđava Klis), Knin (Kninska tvrđava), Korčula (Grad Korčula), Kraljevica (Dvorac Nova Kraljevica), Makarska (Interpretacijski centar Veliki Kaštel u zaseoku Kotišina), Momjan/Buje (Kuća istarskih kaštela), Nacionalni park Krka (Utvrde Trošenj i Nečven), Našice (Dvorac Pejačević i Crkva sv. Martina), Ogulin (Stari grad Ogulin), Omiš (Omiške fortifikacije),Osijek (Osječka Tvrđa), Ozalj (Stari grad Ozalj), Pag (Kula Skrivanat), Pakoštane/Vrana (Maškovića Han), Pašman (Utvrda Pustograd), Preko (Tvrđava sv. Mihovila),Senj (Tvrđava Nehaj),Slavonski Brod (Tvrđava Brod i Kuća tambure), Svetvinčenat (Kaštel Morosini-Grimani), Šibenik (Tvrđava sv. Nikole, Tvrđava sv. Mihovila, Tvrđava Barone, Tvrđava sv. Ivana), Trakošćan (Dvorac Trakošćan), Trogir (Kula Kamerlengo i Muzej grada Trogira),  Varaždin (Utvrda Stari Grad), Vrgorac (Kule Vrgorca), Zadar (Utvrda Forte)

BOSNA I HERCEGOVINA Muzej Hercegovine u Trebinju, Tvrđava Kastel Banja Luka 

CRNA GORA Danilovgrad, Stari grad Bar, Stari grad Ulcinj, Tvrđava Forte Mare, Herceg Novi 

ČEŠKA Tvrđava Terezin, Terezin 

SLOVENIJA Dvorac Rajhenburg, Brestanica 

SRBIJA Skobaljić Grad, Leskovac 

RUMUNJSKA Tvrđava Rasnov 

UKRAJINA Dvorac Mezhybizh 

Muzelaci časte građane: besplatni izlet do Tomislavgrada u posjet samostanu franjevaca

U povodu 18. svibnja, Međunarodnog dana muzeja, Muzej grada Šibenika organizirao je niz zanimljivih i edukativnih događanja. Nakon predavanja “Život s atopijom” magistre farmacije Brune Bilać u utorak, a sutradan radionice za djecu Periplus: “Zaplovi u prošlost”, te u četvrtak druge dječje radionice pod nazivom “Što se u ljekarni radi” najavljujemo preostale programe.

Subota, 18. svibnja

Muzej grada Šibenika

9:30-12:30 Javnozdravstvena akcija Upoznajte svoj krvni tlak

U sklopu izložbe “Apothecarius, aromatarius, speciarius, ljekarnik – Ljekarništvo na šibenskom području” na Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja za šibensku javnost bit će organizirano mjerenje tlaka. Tlak će mjeriti magistre farmacije Branka Vukičević, Klaudija Lokas i Franka Čeko, te farmaceutska tehničarka Martina Silov, djelatnice ZU Ljekarna Šibenik koja je i suorganizator ovog događanja.

10:00 -12:00 Behind the scenes – vodstvo po muzejskoj konzervatorsko – restauratorskoj radionici

Pod vodstvom Katarine Urem, više konzervatorice-restauratorice Muzeja grada Šibenika, posjetitelji će biti upoznati s radom Konzervatorsko-restauratorskog odjela te će saznati nešto više o tome kako se čuvaju predmeti kulturne baštine u Muzeju grada Šibenika. Bit će im prezentirana preventivna zaštita, istraživanje, razmišljanje i načini konzervacije i restauracije predmeta od različitih materijala.

image

Foto: Grad Šibenik

/Slobodna Dalmacija

10:00 Mrežne stranice Muzeja grada Šibenika

U subotu, 18. svibnja, muzejski savjetnik Toni Brajković na web stranici Muzeja i na društvenoj mreži Facebook MGŠ-a javnosti će predstaviti nove metode u arheologiji koje se koriste na arheološkim lokalitetima gdje istraživanja provode arheolozi matične ustanove. Riječ je, naime, o nedestruktivnim - geofizičkim istraživanjima (mjerenjima) kojima se na posve nov način upotpunjuju spoznaje nastale klasičnom metodom iskopavanja po slojevima.

Nedjelja, 19. svibnja

Izlet u Tomislavgrad

Kao i većinu godina, povodom Međunarodnog dana muzeja organiziramo besplatan izlet za građanstvo. Ove godine posjetit ćemo Franjevački samostan i muzej u Tomislavgradu (Bosna i Hercegovina) uz stručno vodstvo. Polazak je predviđen s Autobusnog kolodvora u Šibeniku u 9 sati. Za izlet je potrebno prijaviti se na telefonski broj 022 213 888.

Ponedjeljak, 20. svibnja

Bribirska Glavica

Već tradicionalno, naš Muzej povodom Međunarodnog dana Muzeja organizira posjet djece i mladih iz Centra za odgoj i obrazovanje “Šubićevac” arheološkom lokalitetu Bribirska Glavica, uz stručno vodstvo arheologa našeg Muzeja.

02. lipanj 2024 01:00