U nas svako čudo traje tri dana. A onda ga, nakon ta tri dana, zamijeni neko novo čudo, koje također traje tri dana. A onog starog čuda od prije tri dana nitko se više i ne sjeća. Kao da je to bilo prije tri godine. Zaboravio narod! Nitko više ne pamti ništa, čak ni brojeve od telefona, pinove, šifre, lozinke, što bi ljudi pamtili kad to danas umjesto nas rade pametni telefoni, na kojima svaki tren ima nešto novo. Neka nova ‘breaking news‘! O kojoj će svi portali trubiti naredna tri sata. A svi živi na mrežama dalje komentirati, bez da su i pročitali. A šta imaju čitat, kad ionako svugdi isto piše. Dosta im je da vide naslov! I sliku! Kao da se ne zna sve, o kome se i očemu se tu radi. Nema tu puno filozofiranja, tu se mora biti brz i konkretan, i jahati na valu očekivanja biračkog tijela, odnosno publike. I biti prvi! A poslije? Nema poslije! Bitno je biti zvijezda onaj jedan, eventualno dva, odnosno najviše tri dana, poslije to više nikog ne intersira.
Bila je to nacionalna priča
Eto, tko se više uopće sjeća da je šibenski gradonačelnik Željko Burić, u devetom mjesecu kazao kako će on smanjiti nekakav porez? Da, nešto je tu, o tome bilo, sjećam se, ali koji porez... to pojma nemaju čak ni oni koji su to gledali. No, sjećaju se da je tu gradonačelnik bio rezolutan – ma kakvo dizanje poreza, to ne dolazi u obzir!
Burić je tada bio prvi od gradonačelnika velikih gradova, k tome još i HDZ-ovac, koji se jasno odredio protiv ‘novog‘ poreza na nekretnine, protiv paušala koji će iznajmljivači morati plaćati po krevetu. Ne, ne, ne i ne!
Šibenik ne samo da neće dizati ništa, nikakve poreze, nego će još i smanjiti neke poreze. Koje? Pa eto, smanjit ćemo porez na promet, ponudio je HTV - u te večeri ekskluzivu šibenski gradonačelnik. Koji je tih dana bio, usput budi rečeno, i malo ljut na premijera, zbog nekih unutarstranačkih razloga.
No, nebitno, ekskluzivu, su svi objeručke prihvatili – ne samo urednik Dnevnika nego i svi ostale TV kuće, novine i portali u hrvatskom informativnom prostoru. Bila je to nacionalna vijest, a šibenski je gradonačelnik i to baš za Dan grada opetovano skrenuo pažnju na sebe i grad koji vodi, i to u pozitivnom kontekstu.
A da je gradonačelnik improvizirao, da je to o smanjenju poreza na promet izbacio baš tu večer iz rukava, dalo se naslutiti i po tome što je nekoliko dana iza toga nastao - muk. Na upite novinara, da konkretizira koji će se to točno porez smanjiti, iz grada Šibenika su zamolili za malo strpljenja – dok odjel za financije ne pripreme opsežniju analizu.
Što znači da je gradonačelnik i njih iznenadio! No, on je svoj cilj postigao, jer se usput zavrtjela i priča o tome da se proračun grada Šibenika ‘izvrsno puni‘, da će imati i ‘proračunski višak‘, da brojne EU investicije počinju vraćati uloženo, da se podigla zaposlenost, da je inflacija povećala plaće, a time i prihode od poreza...
Naravno, o tome da je podigla i troškove, odnosno rashode, to nitko nije spominjao, iako je to drugo lice iste, inflatorne medalje. U svakom slučaju, i gradonačelnik i grad koji vodi tri dana su bili pozitivna nacionalna vijest, a nakon tri dana nitko više nije ni pitao – koji porez, kakav porez. Uslijedilo je neko novo čudo, koje je okupiralo medijski prostor.
Nema baš logike
Zaboravljeno, sve do prije neki dan, kada je grad Šibenik objavio da kreće u javno savjetovanje u vezi Odluke o izmjeni odluke o porezima 2024. kojom ciljano pomaže dijelu gospodarstva, odnosno predlaže smanjenje stope poreza na potrošnju s 3 na 2 posto od 2025. godine.
Porez na potrošnju plaća se na potrošnju alkoholnih pića (vinjak, rakija i žestoka pića), prirodnih vina, specijalnih vina, piva i bezalkoholnih pića u ugostiteljskim objektima. Dakle, pomoći će se ugostiteljima na način da će taj jedan posto, umjesto u gradskoj blagajni, ostati u njihovim džepovima. Oni su, dakle, taj dio gospodarstva kojem se pomaže ovom odlukom. Iako je, barem načelno, lijepo kad se porezi smanjuju, ne čini se baš smislenim da se ‘dotiraju‘ ugostiteljski objekti, jer oni sigurno neće smanjiti cijenu pića za nekih desetak centi, koliko bi - u konačnici i u prosjeku - iznosio taj jedan posto. Kojeg se grad, ovih predblagdanskih dana, odriče u njihovu korist.