StoryEditorOCM
Šibenikprijateljski posjet

Šibenski glazbari na počasnom mjestu u tripundanskoj procesiji: na svakom koraku i svakom kantunu dalo se vidjeti šibensku kapu

Piše Jordanka Grubač
9. veljače 2024. - 15:34

Više od 12 stoljeća Kotor i cijela Boka slave blagdan svetog Tripuna. Slave se i drugdje sveci zaštitnici gradova i biskupija, ali sveti Tripun i sva događanja oko njegova blagdana uvijek su nešto posebno.

Poseban je i Kotor, prelijep kao i Šibenik, i ta ljepota, činjenica o UNESCO-ovoj zaštiti na objema stranama, dugogodišnja prijateljstva ljudi dvaju gradova, i ove su godine, o Tripundanu, spojili dvije po mnogo čemu tradicijskom nevelike, ali elitne, jadranske sredine.

Jer tik iza svečane povorke svećenstva, biskupa i moći sv. Tripuna kroz gradske ulice, nakon Bokeljske mornarice i svečanih zastava, među kojima su bile i one Šibenskih šuština, Šibenske narodne straže, i njihovih predstavnika – koračala je uz himničke taktove Šibenska narodna glazba, onako slikovita u narodnoj nošnji.

image

Šibenski glazbari na prijemu kod konzulice RH u Kotoru Jasminke Lončarević

Tonko Mikulandra, ŠNG

Na svakom koraku i svakom kantunu dalo se vidjeti šibensku kapu, neku Šibenku ili Šibenčanina, jer su prijevoz s čak šest autobusa, prvo na proslavu sv. Vlaha u Dubrovnik, potom i kotorski Tripundan, organizirali Katedralni ured župe sv. Jakova i župa iz Njivica, a bilo je i pojedinačnih dolazaka – nekoliko stotina Šibenčana spustilo se tih dana na jug.

Plus glazbari!

Šibenska narodna glazba ovim je posjetom i ovom malom turnejom samo nastavila davno započete prijateljske veze s dvije tamošnje limene glazbe: Gradskom muzikom Kotor i Glazbenim prosvjetnim društvom iz susjednog Tivta.

Zapušteni kao narod

U Kotoru, delegacija glazbara posjetila je Konzulat RH, gdje ih je primila konzulica Jasminka Lončarević zajedno s predsjednikom stranke Hrvatska građanska inicijativa Adrijanom Vuksanovićem i predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimirom Dekovićem, čiji korijeni sežu sve do – šibenskog Ražnja, postojbine Dekovića. Šibensku narodnu glazbu, najstarije kulturno društvo Šibenika i Dalmacije, na tom su susretu predstavljali predsjednik Jere Pancirov i dirigent, maestro Damir Marušić, najstariji aktivni glazbar Boris Štrkalj, Darko Gulin, Ljubo Šokota, Denis Junaković, Julija Lambaša te Tonko Mikulandra, za ŠNG fotograf ove male turneje.

image

Šibenska narodna glazba na koncertu na kotorskoj rivi

Tonko Mikulandra, ŠNG

Konzulat u Kotoru je novouređena gradska palača koju je za potrebe diplomatske službe u Crnoj Gori kupila Republika Hrvatska. To govori o značenju koje pridaje Hrvatima koji žive u Crnoj Gori i od prošlih parlamentarnih izbora imaju i svog predstavnika u tom najvišem tijelu, upravo Adrijana Vuksanovića, inače diplomiranog inženjera elektrotehnike.

Konzulica Lončarević istaknula je da Konzulat radi na podizanju svijesti pripadnika hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori, govorila je o 14 udruga koje financira Vlada RH, kao i o tome da sve više mladih želi studirati u Hrvatskoj.

A Zvonimir Deković kaže:

– Svaki vaš dolazak nam je važan jer nam je važna svaka komunikacija s Hrvatskom. Godinama smo ovdje bili zapušteni kao narod, a posljedice se još osjećaju. U Crnoj Gori je malen postotak Hrvata, ali koliko god da nas je malo, moramo imati i njegovati svoj dignitet i dostojanstvo.

Govorilo se i o ljepoti koja veže dva grada, Kotor i Šibenik, i, uopće, o kulturi sjećanja koja nas spaja...

Deković je emotivno reagirao ispričavši kako je, kaže, “baba donijela u Kotor šibensku kapu moga pradida... moja je baba iz Sevida, a dida iz Ražnja”. Kapa se nalazila i u darovima ŠNG-a našima iz Konzulata, gradonačelniku Kotora, prijateljskim glazbarima u Tivtu.

image

Šibenski glazbari s dojučerašnjim Šibenčaninom, danas dubrovačkim biskupom, mons. Rokom Glasnovićem

Tonko Mikulandra, ŠNG

Svakako, šibenski glazbari sudjelovali su u koncertu pred gradskim zidinama Kotora zajedno s glazbom iz Marije Bistrice, čiji je maestro Robert Homen – Kotoranin! Duša cijelog tog susreta i suradnje puhačkih orkestara je predsjednik Gradske muzike Kotor Vlado Begović, poslije 14 susreta sa ŠNG-om već stari šibenski prijatelj, a ništa manje i dirigent Dario Krivokapić. Domaćini, bogme uzorni, i predsjednik i dirigent, ali i cijela kotorska Muzika!

Šibenčani su u Domu hrvatske zajednice u Tivtu, rekosmo, posjetili i prijateljski orkestar Glazbenog prosvjetnog društva, kojim ravna Nevila Klakor, a predsjedava Boris Lanceroti. Bio je to opet susret gdje se šibenskim glazbarima bilo teško odlučiti za odlazak...

Ljepota suživota

Dio Šibenčana odlučio je, pak, s novim prijateljima – glazbarima iz Marije Bistrice – svladati onih 25 prilično “strašivih”, zapravo horor-serpentina, “kotorske kanice” povijesne ceste koja vodi do preko 1000 metara, do vrha toga dijela Lovćena, s kojega se pruža spektakularan pogled na Bokokotorski zaljev, a samo “par koraka” dalje su povijesni Njeguši. Priča kaže da je knjaz Nikola angažirao za izgradnju te ceste do mora trogirskog arhitekta Josipa Sladu Šilovića, koji je kasnije ostao u službi crnogorskog dvora.

Zanimljivo: Josip Slade Šilović je i graditelj zgrade našega, šibenskog kazališta!

Svakako, uz pomoć glazbara Marije Bistrice, koji su se odvažili autobusom na taj uspon, nekako su ga “preživjeli” i Šibenčani, čak i usprkos tome što kajkavski dijalekt i šibenski govor na momente nisu bili razumljivi objema stranama... Srećom da imamo i književni standard!

Posjet Kotoru završio je tamo gdje smo počeli ovaj mali reportažni izvještaj: pred kotorskom katedralom, u kojoj je misu o blagdanu sv. Tripuna u nedjelju 4. veljače predvodio danas dubrovački biskup – do jučer Šibenčanin – mons. Roko Glasnović. Između dvije mise na prelijepom trgu ispred katedrale svirale su četiri glazbe: Šibenik, Marija Bistrica, Kotor i Tivat; podružnica Bokeljske mornarice izvela je uvijek spektakularno kolo, i sve je bilo, kao i uvijek iznova – nekako posebno, svečano i nadasve lijepo.

... ako se izuzme onaj “sitni” danak turistifikaciji kojem, nažalost, ne odolijeva ni UNESCO-ov Kotor: nema fotografije svečanosti na katedralnom trgu bez nekoliko golemih suncobrana u kadru – takva se fotografija ni u Kotoru više ne može snimiti, ni na najsvetijem mjestu! A baldahin ispod kojega je kročio biskup nije mogao proći uspravno i dostojanstveno jer se svako malo uginjao kojekakvim ugostiteljskim nadstrešnicama i reklamama...

I jedan lijep, ekumenski detalj: ispred prostora Gradske muzike Kotor, a ona je tik do austrougarskog zatvora u kojem je na smrt osuđen vođa pobune bokeljskih mornara, naš Žirjanin Jerko Šižgorić, procesiju u prolazu blagoslivljali su pravoslavni svećenici, a s obližnje pravoslavne crkvice neumorno je s preslice zvonilo zvono. Tako se to radi tamo gdje se život zove i – suživot.

31. svibanj 2024 16:47