StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetPROTIV BJESNOĆE

Započela akcija oralne vakcinacije lisica na cijelom području Hrvatske, izuzev otoka. Pazite na pse i kućne ljubimce!

Piše HINA
3. srpnja 2023. - 21:44


Ministarstvo poljoprivrede u ponedjeljak je izvijestilo da je započela akcija oralne vakcinacije lisica, čiji je cilj polaganjem mamaca s cjepivom spriječiti bjesnoću i njezin unos iz zemalja nepoznatog zdravstvenog statusa, te održati status Hrvatske kao zemlje slobodne od te bolesti.
Oralna vakcinacija lisica provodi se na cijelom području Hrvatske izuzev otoka.
Iz ministarstva su pozvali građane da u dane provođenja oralne vakcinacije te 30 dana nakon završetka cijepljenja pse i kućne ljubimce drže pod nadzorom prilikom kretanja javnim površinama i parkovima kako bi se spriječio njihov kontakt sa cjepivom.
Mamce koji se pronađu u prirodi ne smije se dirati ni micati. U slučaju da se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili na javnoj površini (npr. igralište, park), može se ukloniti u najbliži grm van dvorišta ili rub šume, samo ukoliko se može izbjeći izravan dodir kože sa mamcem.
Prilikom rukovanja s mamcima obvezno je nošenje zaštitnih rukavica. Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje ljudi, ali miris mamca može se prenijeti na kožu i smetati ljudima.
U slučaju dodirivanja omota mamca, treba dobro oprati ruke vodom i sapunom, a ukoliko je sadržaj mamca (tekućina cjepiva) došao u dodir sa kožom ili sluznicama potrebno se odmah obratiti liječniku.
Mamci nisu opasni za kućne ljubimce i nisu namijenjeni cijepljenju pasa i mačaka protiv bjesnoće. Stoga se psi i mačke koji dođu u dodir sa mamcem ne smatraju cijepljenima protiv bjesnoće.
U slučaju ugriza ili ogrebotine od psa, mačke, lisice ili neke druge divlje životinje postoji rizik za infekciju s virusom bjesnoće. U takvim slučajevima nužno je odmah temeljito oprati ranu s puno sapuna i tekuće vode te se što prije javiti liječniku ili najbližoj antirabičnoj jedinici kako bi se pravovremeno poduzele sve potrebne mjere.
Program oralne vakcinacije lisica od iznimnog je značaja za javnost jer je bjesnoća smrtonosna zoonoza, te se ovom mjerom značajno utječe na povećanje kvalitete zdravlja ljudi i životinja u zemlji, navode iz ministarstva.
Prema podacima Ministarstva, posljednji slučaj bjesnoće u Hrvatskoj zabilježen je 2014. te je zahvaljujući provedbi oralne vakcinacije lisica od 2011. u kontinuitetu do danas Hrvatskoj 2021. godine Europska komisija dodijeljen status zemlje slobodne od bjesnoće.
 

31. prosinac 2024 21:04