StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetbolest ih omela

U oxfordsko cjepivo protiv covida-19 polagale su se velike nade, EU je već osigurala pravo na kupnju do 400 milijuna doza, a sad je sve stalo

Piše Javorka Luetić
9. rujna 2020. - 13:01

Farmaceutska tvrtka AstraZeneca objavila je u utorak da je zaustavila klinička ispitivanja cjepiva covid-19, koje razvijaju u suradnji sa Sveučilištem Oxford. Objasnili su da je to bio rutinski postupak nakon što je jedan od dobrovoljaca koji je sudjelovao razvio neobjašnjivu bolest.

"Kao dio kontroliranih globalnih ispitivanja cjepiva sa Sveučilišta Oxford, pokrenuli smo standardni postupak provjere i namjerno zaustavili cijepljenje kako bi neovisni odbor mogao pregledati sigurnosne podatke", kazao je glasnogovornik američke farmaceutske tvrtke.

Ishod kliničkog ispitivanja ovog, ali i ostalih cjepiva s nestrpljenjem se čeka diljem svijeta budući da broj zaraženih i umrlih od Covida-19 stalno raste širom svijeta. No, znanstvenici ističu da je ovo normalan postupak u slučaju da se tijekom testiranja dogodi neobjašnjiva bolest.

"U velikim ispitivanjima bolesti se mogu slučajno dogoditi, ali neovisna tijela sve moraju pregledati kako bi se sve pažljivo provjerilo", poručili su s Oxforda.

"Radimo na ubrzavanju provjere svakog pojedinog događaja kako bismo minimizirali utjecaj na vremenski raspored ispitivanja", ističu iz AstraZeneca. Nakon što neovisni istražitelji pregledaju sve podatke o sigurnosti, regulatorna tijela odlučitće može li ispitivanje cjepiva krenuti iznova.

Za sada detalji neobjašnjive bolesti nisu objavljeni, kao ni prebivalište osobe koja je razvila bolest, ali očekuje se da će se oboljela osoba oporaviti i vjeruje se da bi se ispitivanje moglo nastaviti za nekoliko dana. Inače, prekidi u kliničkim ispitivanjima cjepiva nisu rijetki.

Ovo je druga pauza u testiranju oksfordskog cjepiva za koronavirus, a to se rutinski događa u tijeku velikih kliničkih studija u slučaju kada ispitanik-volonter završi u bolnici, a da razlog obolijevanja nije odmah jasan.

Podsjetimo, američka farmaceutska tvrtka jedna je od devet tvrtki čiji je cjepivo kandidat trenutno u završnoj fazi ispitivanja. Treća faza ispitivanja započela je 31. kolovoza i provodi se na oko 30 tisuća ispitanika u SAD-u, Brazilu, Velikoj Britaniji i Južnoafričkoj republici. Radi se o fazi kliničkog ispitivanja cjepiva, koja se inače provodi na tisućama ispitanika i traje po nekoliko godina.

Ranije je objavljeno da je ovo cjepivo uspješno prošlo prvu i drugu fazu kliničkog ispitivanja te se očekivalo da će biti među prvim cjepivima koja bi se mogla naći na tržištu, a da su pritom prošla sve potrebne faze kliničkih ispitivanja. Naime, ranija istraživanja u koja je bilo uključeno oko 1000 dobrovoljaca pokazala su da je cjepivo sigurno i da stvara imunitet.

U oxfordsko cjepivo polažu se velike nade, pa je Europska unija već osigurala pravo na kupnju do 400 milijuna doza u slučaju njegova odobrenja.

Javnost je nedavno bila uznemirila izjavom američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je rekao da želi cjepivo za koronavirus prije predsjedničkih izbora koji će se održati 3. studenog, jer su mnogi pomislili da bi politika mogla biti prioritet ispred sigurnosti u utrci za cjepivom. No, devet kompanija koje su najdalje otišle u kreiranju cjepiva za covid-19 umiruje javnost potpisom "povijesnog obećanja" da će se pridržavati znanstvenih i etičkih standarda u ubrzanoj utrci za pronalaskom cjepiva.

Kompanije koje su potpisale da će im "prioritet uvijek biti sigurnost i dobrobit cijepljenih osoba" te da će od regulatornih tijela zatražiti odobrenje za cjepivo tek nakon što cjepiva prođu sve tri potrebne faze kliničkih ispitivanja su: Johnson & Johnson, BioNTech, GlaxoSmithKline, Pfizer, Merk, Moderna, Sanofi, Novavax i AstraZeneca.

Ovome treba dodati i podatak što ga je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) da se trenutno širom svijeta testira 180 potencijalnih cjepiva, ali da ni jedno još nije prošlo sve faze kliničkih ispitivanja. WHO navodi kako ne očekuje da će bilo koje od tih cjepiva zadovoljiti standarde sigurnosti i učinkovitosti do te mjere da bi bilo odobreno ove godine, s obzirom na vrijeme koje je potrebno kako bi se provela sva potrebna ispitivanja. Unatoč tome Kina i Rusija već su počele cijepiti neophodno osoblje cjepivima koja su te zemlje same proizvele, no njihova cjepiva i dalje se tretiraju kao cjepiva u kliničkoj fazi ispitivanja.

26. studeni 2024 21:03