StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSjednica Sabora

Restović o energani: ‘Kad treba uzeti smeće iz cijele Dalmacije, onda šibenski HDZ raširi ruke‘

Piše Marko Podrug
18. rujna 2024. - 14:29

Tonči Restović (SDP) danas je u Hrvatskom saboru, na sjednici koja je još u tijeku, govorio o vijesti koja je u Šibeniku "uzburkala duhove, iznenadila javnost, a dio ljudi i prenerazila". Riječ je, dakako, o mogućoj gradnji spalionice/energane na Bikarcu, a njegovo pitanje bilo je upućeno prisutnoj ministrici zaštite okoliša i zelene tranzicije, Mariji Vučković.

- Radi se o započetom procesu gradnje energane ili spalionice otpada. Naime, vlast u Šibeniku dala je suglasnost za izdavanje zadužnice za iznos od skoro tri milijuna eura radi financiranja projektne dokumentacije za energanu na lokaciji Centra za gospodarenjem otpadom Bikarac i time formalno počela postupak izgradnje - počeo je Restović te nastavio:

- S obzirom da su se pojavile informacije da će se u buduću energanu dostavljati otpad iz čitave Dalmacije, jasno je da se mnogima u Šibeniku upalila crvena lampica na uzbunu, a sve zbog bojazni negativnog utjecaja na njihovo zdravlje. Kako od HDZ-ove vlasti u Šibeniku nismo imali prilike gotovo ništa čuti o cjelokupnom projektu, a koji bi se trebao nalaziti pored aquaparka koji je vlast najavila i samo nekoliko kilometara od centra grada, mene zanimaju tri stvari: tko je donio odluku o gradnji ove energane na toj lokaciji, koji je ukupan financijski i vremenski okvir izgradnje i stavljanja u pogon energane i kada će se prezentirati stručne studije ovog projekta, a koje će dati odgovor na pitanje štetnog utjecaja na zdravlje ljudi. Sve vas ovo pitam da možda dobijem i odgovor na pitanje je li cjelokupni sustav održivog gospodarenja otpadom u RH samo mrtvo slovo na papiru ili imate jasnu viziju i plan kada će do uspostave čitavog sustava doći.

Ministrica Vučković krenula je od kraja:

- O održivom sustavu gospodarenja otpadom imamo krovni zakon i imamo plan gospodarenja otpadom za razdoblje od 2023. do 2028. godine. I da, imamo velike izazove i poteškoće u ostvarivanje svih indikatora. No, ne budemo li poštivali hijerarhiju gospodarenja otpadom, onda ih nećemo nikad ni ostvariti. A ta hijerarhija govori: spriječiti nastajanje otpada, odnosno smanjiti količinu otpada koji nastaje, zatim ponovno uporabiti ili reciklirati. Ako nije moguće reciklirati, onda dolazimo do ponovne oporabe, što je širi pojam od recikliranja, što uključuje i tu energetsku oporabu, a tek na kraju dolazi odlaganje na odlagališta. Što se tiče energana, one su Hrvatskoj potrebne. Mi danas izvozimo potencijalni energent, država to skupo plaća, još i nekome plaćamo tko će sutra imati energent i koristiti to, primjerice, za toplinsku energiju.

A onda i o slučaju šibenske energane...

- U vezi s konkretnim projektom, prošle je godine Grad Šibenik podnio zahtjev za sufinanciranje projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju energane, koja bi se odnosila naravno na otpad, ali isto tako i na prosušeni mulj. Planirani kapacitet je otprilike 130 tisuća tona (maksimalno, godišnje). Šibenik je za to dobio 2,4 milijuna eura, a tu je odluku potvrdila i Vlada RH. Da bi se javnost uključila na odgovarajući način, a hoće, potrebno je izraditi takvu dokumentaciju. Svjesni smo da bez takvog uključivanja javnosti nećemo moći realizirati projekt. Ukoliko gradnja energane na tom području bude opravdana, bit će tu, ako ne, bit će negdje drugdje - kazala je Marija Vučković, na što je šibenski SDP-ovac reagirao ovako:

- Zamolio bih sve ministre da malo porade na komunikaciji sa šibenskim HDZ-om. Znate, kad se radi neka reforma uprave, onda Šibenik ostane bez Porezne uprave, bez Pošte, FINA-e, Trgovačkog suda, a kad treba uzeti smeće iz cijele Dalmacije, onda šibenski HDZ raširi ruke, nasmije se i kaže "dođite". Pa valjda šibenski HDZ ne mora biti onaj Bane iz one pjesme, ima i drugih HDZ-ova u državi...

 

24. prosinac 2024 05:11