Podaci kažu da nam je bolje i da je sve manje poskupjelo u lipnju, ali je problem što su se stara poskupljenja naslonila jedno na drugo i ma koliko bila mala lipanjska inflacija od 2,4 posto, ona sjeda na sva prethodna poskupljenja koje su nam život učinila preskupim.
Inflacija u protekle tri godine, od ovogodišnjeg lipnja do istog mjeseca 2021. godine, iznosi čak 23,5 posto, za koliko su porasle sve cijene u Hrvatskoj.
Novi podaci Državnog zavoda za statistiku kažu da su sve cijene na godišnjoj razini rasle u lipnju 2,4 posto, dok su na mjesečnoj razini iste kao u svibnju, hrana i bezalkoholna pića na godišnjoj razini su skuplji 1,8 posto, a na mjesečnoj 0,3 posto. Kad malo proširite obzor, podaci pričaju i više: hrana i bezalkoholna pića su u samo dvije godine poskupjeli za 17 posto ili čak 36 posto u tri godine.
Brašno je u lipnju na godišnjoj razini poskupjelo 3,4 posto, dok je u protekle tri godine poskupjelo za 35 posto. Kruh je u lipnju poskupio samo jedan posto, no u odnosu na lipanj prije dvije godine kruh je skuplji 21 posto, a čak je 55 posto skuplji nego u istom mjesecu prije tri godine.
Maslinovo ulje je i u lipnju bilo rekorder s 56,2 posto skoka cijena na godišnjoj razini, a slijedi ga čokolada, kakao i vina s poskupljenjem od 14,3 do 22 posto. Dobra je vijest što su cijene krumpirima pale 13,5 posto, povrću 12 posto, jajima 3,9 posto, a voću 0,6 posto na godišnjoj razini, no premalo je to da bi se smanjila i ublažila sva prethodna poskupljenja. Danas je maslinovo ulje 98 posto skuplje nego je bilo prije tri godine, jaja su u tri godine poskupjela 63 posto, krumpiri su 50 posto skuplji, voće 27 posto, a povrće 20 posto.
Cijene mesa znatno preskaču lipanjsku inflaciju: janjetina je skuplja čak 14,9 posto nego u lanjskom lipnju, svinjetina 6,1 posto, a za 5,7 posto poskupjele su govedina i teletina, svježoj ribi cijene su skočile 5,7 posto... U protekle tri godine svinjetina je poskupjela 36,6 posto, a govedina i teletina 34 posto...
Ne miruju ni ostale cijene. Naknade za održavanje stanova u zgradama su u lipnju porasle za 8,7 posto na godišnjoj razini, odvoz smeća je u lipnju bio 7,8 posto skuplji, opskrba vodom za 3,3 posto, bankovne i poštanske naknade poskupjele su 7,6 posto.
Plaće u travnju ove godine, prema posljednjim podacima iznose 1323 eura, a prosječna plaća za 2021. bila je 946 eura pa je nominalno plaća porasla 39,8 posto, ali je to realno bio znatno manji rast zbog inflacije. Ekonomisti i stručnjaci ukazivali su da svako kućanstvo ima svoju inflaciju i da ona ovisi o tome na koje proizvode i usluge troši svaka obitelj, jer nije svejedno ako im prehrana odnosi 20 ili 50 posto potrošnje.
Službena stopa inflacije mjeri promjene cijena za cijelu Hrvatsku, kao da su svi stanovnici jedno veliko kućanstvo, dok je u stvarnom životu nekima inflacija manja, a drugima veća. Neke je inflacija malo dotaknula i tek su osjetili poskupljenje kruha, krumpira i povrća, a drugima je to potpuno razorilo kućne budžete. Ipak, treba imati zaista visoku plaću tri pa i više puta deblju od prosječne da se ne osjete poskupljenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....