StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetriječ stručnjaka

Infektolog Miro Morović: Podcijenili smo koronu, ovo neće skoro završiti. Virus je mutirao, situacija je ozbiljna, tako je treba shvatiti i tretirati

Piše Ana Vučetić Škrbić
13. ožujka 2020. - 10:03

 

”Pandorina kutija je otvorena i krajnje je vrijeme da društvene strukture koje se bave ovim problemom poduzmu sve moguće aktivne mjere. Ne znamo do kada će ovo trajati, ali sigurno neće skoro završiti. Zato je odgovorno ponašanje sviju, od sustava do pojedinca, od presudne važnosti.”

Upozorava na to naš ugledni infektolog, prof. dr. Miro Morović, s kojim smo razgovarali o virusu koji svakodnevno uzima nove žrtve i paralizira život u cijeloj Europi.

– Trenutačno smo u fazi akceleracije kada svaki dan posvuda imate novootkrivene slučajeve. Do kada će ova faza trajati, ne znamo, niti to itko može predvidjeti. Niti za onu fazu koja dolazi nakon ove kada dođe do usporavanja širenja virusa. Korona nije sezonski virus poput influence da se možete osloniti na onu “zatoplit će, pa će proći”. Ovo je virus koji se vrlo brzo i spremno razmnožava.

Što je prava istina o koronavirusu? Je li to obična prehlada ili teška bolest?

– Koronavirusi su inače uobičajeni virusi koji uzrokuju probleme gornjeg i donjeg respiratornog sustava, poput prehlade, hunjavice, kašlja ili curenja nosa. Mi znamo kompletnu strukturu tog virusa, poznati su svi njegovi proteini i funkcija svakog od njih. Jer današnja medicina ima tehnologiju da ga detektira “u dušu”.

Međutim, u ovom slučaju taj virus je mutirao i toliko se dobro adaptirao u organizam čovjeka da blokira primarnu obranu organizma, a to je stvaranje interferona koji bi nas trebao štititi upravo od ovakvih virusa.

Zbog toga se korona nikako ne može svrstavati u kategoriju obične influence ili sezonskih virusa i svladavanje tog mehanizma bit će dugotrajan proces. Uostalom, treba se sjetiti koliko je vremena trebalo da se doskoči virusu HIV-a. Više od 30 godina.

Daleko od pravog rješenja

Je li to razlog zašto još uvijek nemamo efikasnu metodu liječenja unatoč svim znanstvenim spoznaja današnje medicine?

– Lijekovi koji se sada iskušavaju, poput ovih za ebolu ili razne kombinacije koje se koriste kod HIV infekcija, eksperimentalni su pokušaji. Daleko je to od pravog rješenja, pogotovo od cjepiva. Od samog početka kad se pojavio, ovaj je virus bio poprilično podcijenjen i to je činjenica.

Podcijenili su ga čak i Amerikanci, i sada je tamo nastala panika, kao i u Italiji. To je glavni razlog zašto u ovom trenutku nemamo efikasan lijek protiv njega, i ne mislim da ćemo ga imati u nekom bliskom razdoblju.

Na influencu smo bili spremni jer se pojavljuje svake sezone, imamo i iskustva s pojavom SARS-a ili MERS-a koji su vrlo slični koroni, ali treba priznati da nitko nije očekivao virus koji se ovoliko brzo i lako adaptira u ljudski organizam.

Kako objašnjavate razmjere ovoga što se trenutačno događa u Italiji? Zašto je baš u toj zemlji, nakon Kine, toliko žarište epidemije?

– Opet se vraćam na to da je potencijalna opasnost od virusa bila podcijenjena, a to je rezultiralo nedovoljnom pripremljenošću na ono što se dogodilo. Naravno, uz činjenicu da je Italija tranzitna zemlja brojnih prometnih koridora, što olakšava širenje virusa.

Ali, nije samo Italija bila loše pripremljena, i u drugim zemljama zapadne Europe, poput Njemačke, Francuske ili Slovenije, sada imamo eksploziju novooboljelih, što pokazuje da se s pripremama počelo prekasno. Ni ovim rigoroznim mjerama koje se sada poduzimaju, gdje su proglašene karantene za cijelu zemlju, ne može se spriječiti širenje virusa, ali će se sigurno usporiti i smanjiti broj oboljelih, što je trenutačno izrazito važno.

Kada govorite o zakasnjelim mjerama zaštite kod naših susjeda, gdje je trenutačno Hrvatska? Kako ocjenjujete našu razinu spremnosti za borbu s koronavirusom?

– Situacija je ozbiljna i tako je treba shvatiti i tretirati. Rizično ponašanje, poput onoga da svaki pacijent sa sumnjom na koronavirus odlazi na hitnu ili ambulantu punu drugih ljudi, nikako nije preporučljivo. U ovoj situaciji, uz mjere koje propisuje sustav, izrazito je važno da se svaki pojedinac ponaša odgovorno.

Ako postoji sumnja, odnosno simptomi poput vrućice ili neuobičajeno težeg disanja, on bi morao imati drugačiji put ulaska u zdravstveni sustav, a tu prije svega mislim na sklanjanje u samoizolaciju i praćenje. Krajnje je vrijeme da nam takve mjere postanu svakodnevne jer nitko ne može predvidjeti novo žarište koronavirusa. Jučer je to bila Italija, sutra može biti Hrvatska.

Najrizičnije kategorije

Tko su trenutačno najrizičnije kategorije?

– Ovim putem htio bih upozoriti ljude koji su najugoženiji, a o njima se najmanje govori. To su zdravstveni djelatnici, medicinske sestre, liječnici i osoblje koji zbrinjavaju te pacijente. U svakom kontaktu sa zaraženom osobom oni su izloženi, ako nemaju kompletnu zaštitnu odjeću, pri tome mislim na sve dijelove tijela, uključujući usta i nos.

Po mjerama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD-u, u slučaju takvog kontakta moraju biti isključeni s posla i 14 dana provesti u samoizolaciji i promatranju. Kako se virus u Hrvatskoj širi, očekujem da će se upravo to sada događati. Jedina dovoljna zaštita je kompletna zaštitna odjeća.

28. prosinac 2024 03:10