U Interpretacijskom centru ‘Civitas Sacra‘ 26. rujna otvoren je trodnevni Međunarodni kongres i radionice konzervacije-restauracije kamena „ConserveUs Festival Šibenik 2024“ koji je trajao do subote 28. rujna.
Nakon otvorenja ConserveUs Festivala Šibenik u jutarnjim satima, sudionici i posjetitelji kongresa obišli su sedam obnovljenih portala uz stručno vodstvo gospodina Ive Šprljana iz Konzervatskorskog odjela u Šibeniku te iskusnih restauratora koji su radili na obnovi tih portala. Zanimljive priče o obnovi portala obogaćene brojnim detaljima koji prate konzervatore i restauratore od početnog do finalnog koraka u procesu obnove sve su sudionike i posjetitelje kongresa ostavile bez teksta. Na brojna znatiželjna pitanja stručni vodiči su strpljivo odgovarali.
Po završetku obilaska obnovljenih portala, otvorene su radionice konzervacije-restauracije kamena na 3 lokacije u staroj gradskoj jezgri Šibenika: portal na Crkvi sv. Lovre, kameno stubište na Crkvi sv. Frane te portal u Ulici sv. Nikole Tavelića na broju 13 (Kolo). Uz mentorstvo iskusnih restauratora studenti su se okušali u raznim tehnikama koje se koriste u procesu konzervacije i restauracije kamena. Tako su imali priliku čistiti kameni portal uz pomoć lasera koji sa kamena skida prvi sloj čađe i kalcita do epidermalnog sloja kamena te su na kamenim stubama radili rekonstrukciju kamena.
Predsjednik Društva „Juraj Dalmatinac“, Nikola Grubić“ otvorio je popodnevno predavanje te sudionicima kongresa predstavio rad i djelovanje Društva u proteklih 13 godina od kada aktivno djeluju. Zahvaljujući brojnim članovima, njih preko 400, uz potporu brojnih partnera, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Šibenika te drugih važnih institucija iza sebe su ostavili brojne uspješne projekto. Društvo na čelu sa predsjednikom Grubićem osobito se ponosi projektom obnove Tvrđave Barone, čemu je prethodila uspješna priprema cjelokupne dokumentacije upravo članova Društva. Za svoj nesebičan rad primili su do sada brojna priznanja, od kojih posebno ističu Nagradu Vicko Andrić Ministarstva kulture i medija za poseban doprinos lokalnoj zajednici za 2020. godinu. Priznanja su im samo pokazatelj da se njihov trud i rad prepoznaje i vrednuje. Posebno ih veseli rad sa studentima jer na takav način stvaraju novu energiju za koju se nadaju da će dalje nastaviti njihovim stazama u budućnosti.
Izuzetno zanimljivo predavanje imao je i gospodin Ivo Šprljan iz Konzervatorskog odjela u Šibeniku koji je studentima i prisutnima pričao o konzervatorskim iskustvima. Pozvao je studente da pišu i tako stvaraju pisane izvore jer samo to ostaje iza čovjeka. Izrazio je svoje oduševljenje radom Društva, prilikama koje današnji studenti imaju te ih je pozvao da ih sve redom koriste.
Miona Miliša, dekanica Umjetničke akademije u Splitu, svoje je predavanje posvetila polikromiji te je nastojala dočarati svojim iskustvima kako izgleda proces skidanja nečistoće i boje s kamena. Studente je upoznala sa brojnim s kojima se susretala te kojim tehnikama i načinima zajedno s kolegama ih je rješavala.
Predstavnice University of Applied Arts Vienna, partnera ConserveUs festivala Marija Milchin, Katharina Fuchs, ukratko su predstavile vrijednu baštinu grada Beča i njegovih pojedinih ulica
te su prisutne upoznale na koji način njihovi sugrađani i stručnjaci djeluju u području njenog očuvanja.
Tomislav Dubravčić, predstavnik Tutotum d.o.o., sponzora ConserveUs festivala uveo je prisutne u svijet restauracijskih lasera i materijala za restauraciju. Upoznao ih je sa tehnikama i sredstvima koje upotrebljavaju u borbi protiv traga vremena na bogatoj povijesnoj baštini.
Popodnevno predavanje prvog dana zatvorio je Marco Ilari iz IBIX Industrial tvrtke koji je pričao o znanstvenim metodama koje se primjenjuju u čišćenju kamena i njegovoj konzervaciji.
Atmosfera prvog dana bila je vrlo pozitivna i prije svega radna.
Danas, drugi dan programa sudionike i goste festivala očekuje prezentacija lasera i materijala koji se koriste na obnovi portala, uzimanjem uzoraka izvorne polikromije s portala i mikroskopskom analizom. Program se nastavlja uz rad studenata na obnovi portala uz nadzor ovlaštenih restauratora na radionicama, te završava u popodnevnim satima predstavljanjem knjige i predavanjem u Interpretacijskom centru „Civitas Sacra“.
U subotu, zadnjeg dana festivala, nakon zatvaranja kongresa za sve sudionike je organiziran izlet brodom na Tvrđavu sv. Nikole.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....