StoryEditorOCM
Životopasna infekcija

Žena oslijepila nakon što je napravila uobičajenu grešku s kontaktnim lećama: Najužasnija bol koju sam ikad doživjela!

Piše MOZAIK SD
8. kolovoza 2024. - 07:32

Rachel Prochnow iz Austina u Teksasu nosila je leće od svoje 12. godine i nikada s njima nije imala problema, niti ju je liječnik ikada upozorio da bi mogle naštetiti njezinu zdravlju. Međutim, 2023. godine, dok je bila u 34. tjednu trudnoće, oslijepila je na jedno oko i to samo zato što je nosila leće pod tušem, piše Newsweek.

Nedavno je prošla transplantaciju rožnice kako bi vratila vid, a sada želi druge upozoriti da budu pažljivi kako se i njima ne bi dogodilo isto.

‘Mislila sam da sve radim kako treba - nikad nisam spavala s lećama, redovito sam ih mijenjala, koristila sam samo odgovarajuću otopinu za njihovo čuvanje, a čak sam i kutijicu za leće mijenjala svaka dva mjeseca‘, kazala je Prochnow, kojoj je dijagnosticiran akantameba keratitis.

‘Čak ni na pakiranju leća nije napisano upozorenje da ih držite podalje od vode iz slavine. Morate jako dobro proučiti upute proizvođača kako biste pronašli ove informacije.‘

Naporan režim liječenja

Akantameba keratitis je ozbiljna infekcija oka koja može dovesti do trajnog oštećenja vida ili sljepoće. Ovu infekciju uzrokuje mikroskopski jednostanični živi organizam koji se zove akantameba i može ući u oko putem kontaktnih leća.

‘To se događa kada se s lećama tuširate, plivate ili kupate u vrućoj kadi. Amebu možete pokupiti i kad leće dođu u dodir s vodom iz slavine, tako da to uključuje i umivanje lica dok imate leće. Leće stvaraju mikropukotine u oku koje su toliko male da ih obično ne primijetite, ali kada voda s tim amebama prijeđe preko oka, neke se mogu zaglaviti između leće i oka‘, objašnjava Prochnow koja već mjesecima prolazi naporan režim liječenja, svakodnevno kapa oko, a prošla je i transplantaciju rožnice.

Liječenje je započela u 37. tjednu trudnoće kako ne bi posve izgubila oko, a uzimala je i miltefosin, jaki lijek zbog kojeg se moraju raditi česte krvne pretrage kako bi se primijetilo eventualno zatajenje bubrega.

Srećom, njezin se vid sada popravlja.

‘Mnogo je razloga zbog kojih se ne biste trebali tuširati s lećama‘, kaže dr. Meenal Agarwal, okulistica iz Ontarija u Kanadi. ‘Ponajprije, tu je rizik od infekcije. Voda kojom se tuširate sadrži bakterije koje mogu uzrokovati ozbiljnu infekciju oka koja se naziva mikrobni keratitis, a ako bakterije dođu u kontakt s vašim lećama, zarobe se na vašoj rožnici, što dovodi do infekcije koja može biti opasna za vid.‘

Ameba nađe put

Doktorica Agarwal je dodala da akantameba keratitis također može biti uzrokovan nehigijenskim čišćenjem ili pohranjivanjem kontaktnih leća, korištenjem vode iz slavine za ispiranje leća ili kutijica za leće te prekomjernim nošenjem kontaktnih leća.

‘Ameba pronalazi svoj put do prednje površine oka i inficira ga, što dovodi do jake boli, osjetljivosti na svjetlo, zamagljenog vida i trajnog gubitka vida ako se ne liječi brzo i na odgovarajući način‘, rekla je dr. Agarwal.

Akantameba keratitis se teško dijagnosticira i još teže liječi jer je ameba vrlo otporna. Tipično liječenje uključuje kombinaciju kapi za oči poput antiseptika i diamidina, ali transplantacija rožnice kada je rožnica previše oštećena.

Dugotrajan oporavak

Rachel Prochnow sada putem društvenih mreža želi podići svijesti o tom stanju te je u videu, koji je prikupio 800.000 lajkova, detaljno opisala svoju dijagnozu, nesnosnu bol i dug put oporavka.

‘Prije godinu dana sam oslijepila na jedno oko od nošenja kontaktnih leća pod tušem. Bila je to najužasnija bol koju sam ikada doživjela. Danas imam zakazanu transplantaciju rožnice i nadam se da će mi se vid vratiti‘, kaže ona u jednom videu.

Kako se može doznati iz njezinih kasnijih objava, oporavak teče dobro i vid joj se pomalo vraća.

‘Nevjerojatno sam zahvalna donatoru rožnice za transplantaciju, mojim liječnicima i mojoj obitelji koji su me podržavali kroz ovu muku. Sada po prvi puta mogu vidjeti svoje dijete s oba oka‘, kazala je Rachel Prochnow.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. studeni 2024 10:38