"Edit konferencija – razvoj digitalnih vještina” održana je u subotu 11. svibnja na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu s početkom u 10 sati. Konferencija je dio projektnih aktivnosti besplatne škole programiranja ”EDIT CodeSchoola” Digitalne Dalmacije Splitsko-dalmatinske županije koju je prošlo preko 3.000 učenika iz 30 osnovnih i srednjih škola u posljednjih sedam godina.
Konferenciju su otvorili: voditelj Digitalne Dalmacije Damir Brčić, dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu Mile Dželalija, prorektor za nastavu, studente i poslovanje Sveučilišta u Splitu Nikola Koceić Bilan i župan Blaženko Boban.
Nakon uvodnih govora, uslijedilo je predavanje o primjeni i mogućnosti umjetne inteligencije u 2024. Davora Aničića, osnivača ”Velebit AI-a”, koji je sa sudionicima podijelio svoje uvide o ulozi umjetne inteligencije u obrazovanju.
Nema što se nije moglo čuti danas, od svima poznate ”Canve” i ”Chat GPT-a” do aplikacija i programa koji olakšavaju život i rad u svakom pogledu. Ne smijemo biti korisnici, već kreatori i osobe koje znaju kako upravljati umjetnom inteligencijom ako želimo biti bolji od drugih, odnosno, najbolji, čulo se danas.
Nakon predavanja uslijedila je panel rasprava. U njoj su, uz Aničića, sudjelovali: prodekan za nastavu PMF-a Split Gordan Radobolja i profesor s istog fakulteta Saša Mladenović te direktor tvrtke ”Codeasy” Ivan Biliškov. Panel je moderirala Barbara Žaja.
Na panelu se, između ostalog, raspravljalo o umjetnoj inteligenciji u kreativnoj industriji, uvođenju predmeta umjetna inteligencija u škole, učenjem uz umjetnu inteligenciju te (pre)visokih očekivanja mladih od obrazovanja jednom kada završe svoje obrazovanje.
- Mislite da će algoritam davati ocjene umjesto nastavnika pa onda neće biti one ”ta profesorica me ne voli”. Umjetna inteligencija neće zamijeniti nastavnike, umjetna inteligencija neće zamijeniti vas. Morate osvijestiti da Vi upravljate vlastitom sudbinom – kazao je profesor Mladenović.
- Vrijeme će pokazati da će umjetna inteligencija ostariti s Vama te je vrijeme da je naučite koristiti. Došlo je vrijeme kada ne smijete vjerovati svemu što vidite na društvenim mrežama, pročitate u novinarskim člancima, Wikipedia je dobar izvor – zaključio je Biliškov koji je i sudionicima predložio programe za učenje uz umjetnu inteligenciju.
Dosadašnji sedmogodišnji rad ”Digitalne Dalmacije” predstavili su Damir Brčić i Saša Mladenović koji su mladima predstavili svijet digitalnih vještina i inovacija.
Potom je došlo vrijeme za dodjele nagrada i to u sedam kategorija. Najbolje su radove prezentirali Goran Zaharija i Divna Krpan s PMF-a kao voditelji programa OŠ te Ante Bartulović i Lovre Trogrlić uz Ivana Lukšića kao voditelji SŠ, uz naravno asistenciju koordinatorice cijelog događaja Paule Račić, voditeljice županijskog pododsjeka za digitalnu transformaciju.
Kao najbolji EDIT projekti odabrani su JUNIOR Dev Express program Ivane Sučić, apsolventice s FESB-a u Splitu koja je demonstrirala način rada na primjeru web stranice azila za životinje i ”AI Hands-On Workshop” Luke Bajte, maturanta V. gimnazije koji je predstavio ”Yolo” algoritam za detekciju i praćenje vozila na kružnom toku. Oni su dobili priliku i javno prezentirati svoje projekte pred učenicima, roditeljima, nastavnicima, sveučilišnim profesorima te stručnjacima iz poslovnog i akademskog svijeta kao i predstavnicima Županije.
Na konferenciji su dodijeljene nagrade za izdvojene radove učenicima osnovnih škola. Iako su članovi žirija i mentori istaknuli kako nema pobjednika, pogledom na pobjednike izdvajaju se osnovnoškolci iz Sinja i Imotskog koji su pobrali veći broj nagrada: ”Osnovna škola Stjepan Radić” iz Imotskog i ”Osnovna škola Fra Pavla Vučkovića” iz Sinja s tri izdvojena rada. Riječ je o učenicima nastavnika Zorana Gabelice u imotskoj osnovnoj školi i Boška Lišnića u sinjskoj.
Nagrađeni su: Petar Podrug i Andrija Šimić za ”Čovječe zaštiti se” iz ”OŠ Dugopolje”, Luka Kvaternik iz ”OŠ Lučac” za ”Sigurnost lozinki”, Loris Bezić i Toni Kalebić iz ”OŠ Grohote” sa Šolte za ”CluEdit”, Teo Noel Bjelobrk iz ”OŠ Majstora Radovana” u Trogiru za ”Kriptografiju”, Laura Bajić i Ella Nikola iz OŠ Meje za ”Sigurne lozinke”, Lav Mlinar i Marin Vuletić iz ”OŠ Manuš” za ”Edit Cybersecurity”, Mara Kvesić iz ”OŠ Stjepan Radić Imotski” za ”STOP BULLYING”, Marina Oreb iz ”OŠ Split 3” za ”INSAFE”, Roko Vilenica i Miro Smoday iz ”Stjepana Radića” u Imotskom za ”Don‘t do it”, Luka Vujčić i Matej Gugić iz ”OŠ Blatine-Škrape” za ”Višerazinsku autentifikaciju”, Anja Perić i Gabriela Bukarica iz ”OŠ Stjepan Radić Imotski” za ”OD KUD JA TU”, Lucija Nosić iz ”OŠ Žnjan-Pazdigrad” za ”Digitalne tragove i privatnost”, Ivan Bašić i Luka Budimir iz ”OŠ Fra Pavla Vučkovića” u Sinju za ”Kibernetičku sigurnost”, Ivan Cvitanušić i Marin Runje za ”Kibernetičku sigurnost kao nebeska tijela” kao i Hrvoje Vušković i Grgo Nikolić Malora za ”Kiberšahovsku sigurnost” iz već spomenute sinjske osnovne škole.
U kategoriji izdvojenih radova srednjoškolaca apsolutnu pobjedu je odnijela splitska srednja škola: ”Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju” i učenici nastavnice Nikoline Smilović. Riječ je o radovima ”Face Recognition” Lee Deković, ”Miracle hand” Timee Podrug i ”Virtual Guitar” Tine Dobričić.
Nakon dodjele priznanja i slikavanja, uslijedile su dodjele u tri kategorije: HTML, CSS i osnove JS, srednju i naprednu razinu JavaScript progamiranja.
U osnovnom tečaju nagrade su osvojili: Ante Maleš i Mateo Maršić iz ”Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju” koji su dobili ”broncu”, Đana Dadić iz ”IV. gimnazije Marko Marulić” dok su zlatnu medalju u Imotski odnijeli Ivan Karin i Zora Mendeš iz ”Gimnazije dr. Mate Ujević”. Posebnu nagrada u ovoj kategoriji je dobila Tea Šarić iz ”IV. gimnazije Marko Marulić” koja je napravila stranicu o mineralima. Zbog inovativnih ideja poput klika na sliku koji prikazuje minerale pod UV svijetlom je nagrađena iako nije ”ušla” u top tri, kazali su članovi žirija.
Za srednju razinu JS programiranja su učenici ”Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju” osvojili broncu i srebro: Iris Capan i Lea Dugandžić su ocijenjene kao treće, a Mario Radman kao drugi. Feđa Mihajlov iz ”MIOC”-a je uzeo prvo mjesto za aplikaciju ”Be a hero”. Bilo bi u čudno da nema nekog iz ”III. Gimnazije”. Mentori i članovi žirija su za Feđinu aplikaciju kazali kako jedina ima ”user management”.
- To je nešto što nema nitko. Bravo Feđa – kazali su mu prilikom dodjele.
Posebnu nagradu u srednjoj razini su dobile Ana Čikeš i Ana Šimović iz ”Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju”.
Što se tiče napredne razine, prvo i dugo mjesto su ”uzeli” članovi Predinkubacijskog IT centra SDŽ: Bartul Zavorović i Nikola Mihanović. Brončanu medalju su ”osvojili” Mijo i Antea Maršić iz ”Gimnazije dr. Mate Ujević” iz Imotskog.
- Bartul je napravio web igricu ”The Deepest Dungeon”. To je najsloženije rješenje od svih. Riječ je o beskrajnoj igrici protiv neprijatelja. Koristi naprednu logiku za upravljanje likovima u igri, prilagođava snagu, zdravlje i razine (eng. level, op.a.) neprijatelja i implementiranu logiku za ojačavanje lika jer je svaki idući neprijatelj veće razine, odnosno, ”level-a”, a igra je beskonačna – kazali su mentori i članovi žirija.
Program je vodila Izabela Vukasović, a konferenciju su nakon nešto više od tri sata zaključile Marija Jurišić Šarlija i Mirjana Gaćina Bilin iz ”Zdravstvene škole Split” s predavanjem o alatima za unaprijeđenje nastave. Potom je uslijedilo druženje uz izložbu učeničkih radova.