Rak grla je opći izraz za rak koji zahvaća različite dijelove grla, a najčešće zahvaćena područja su grkljan koji se naziva i glasovnom kutijom, odnosno orofarinks, srednji dio grla. Najnoviji podaci Američkog društva za borbu protiv raka za 2024. otkrivaju zabrinjavajući trend - očekuje se otprilike 58.450 novih slučajeva raka orofarinksa, uz oko 12.650 novih slučajeva raka grkljana, piše Živim.
Stanje u Hrvatskoj
- Od karcinoma grla skoro dvostruko češće obolijevaju muškarci. Godišnje u Hrvatskoj od karcinoma grla oboli oko 550 do 600 osoba. Najčešće su to pacijenti srednje i starije dobi (između 50 i 70 godina). Zadnjih godina primjetan je rast pojavnosti karcinoma grla kod žena i kod mlađih osoba - ističu iz Hrvatske lige protiv raka.
Glavni čimbenici rizika
Upotreba duhana i dalje je vodeći čimbenik rizika za razvoj raka grla. To uključuje pušenje, žvakanje duhana i korištenje burmuta. Drugi značajan doprinos riziku je velika konzumacija alkohola. Osim toga, infekcija humanim papiloma virusom (HPV) također igra ulogu. Iako se mnogi ljudi susreću s HPV-om u nekom trenutku svog života, ne mogu ga se svi učinkovito riješiti, a istraživači još rade na razumijevanju zašto je to tako.
Uočavanje znakova upozorenja
Rano prepoznavanje raka grla može napraviti značajnu razliku. Dr. Miriam Lango, poznata kirurginja glave i vrata u MD Anderson Cancer Centeru, ističe da su natečeni limfni čvorovi i bezbolne kvržice na vratu uobičajeni znakovi upozorenja. Naime, limfni čvorovi djeluju kao filtri za štetne čestice, uključujući stanice raka koje u njima mogu početi rasti.
Dr. Lango također ističe druge simptome na koje treba pripaziti:
- Promijenjena jasnoća glasa ili govora
- Problemi s disanjem
- Poteškoće s gutanjem
- Neugodan zadah iz usta
- Neobjašnjiv gubitak težine
- Krvarenje iz grla
- Vidljive abnormalnosti
Trajna, često jednostrana bol u grlu
Stomatolozi također igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju. Tijekom rutinskih pregleda mogu identificirati neobične izrasline ili lezije u ustima i grlu te preporučiti daljnju procjenu ako je potrebno.
Iz perspektive preživjelog
Roy C., 61-godišnjak koji je preživio rak grla, kroz priču o svojoj borbi naglašava važnost ranog otkrivanja. Godine borbe sa žgaravicom, refluksom kiseline i problemima sa sinusima, dodatno s pušenjem, navele su ga da primijeti uporan hrapav glas. U početku je to pripisivao prehladi, ali kasnije su ga simptomi potaknuli na posjet ORL specijalistu, koji je dijagnosticirao rak grla.
Royevo liječenje uključivalo je sedam tjedana kombinirane kemoterapije i terapije zračenjem, koja je imala za cilj očuvanje glasa unatoč nuspojavama poput upale grla i umora. Nakon uspješnog liječenja, ali i stalnih kontrola, Roy savjetuje svima da obrate pozornost na bilo kakve rane pokazatelje i da ne zanemaruju simptome ako ih primijete, piše Živim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....