StoryEditorOCM
Zdravljenemojte zanemariti

Kada posjetiti liječnika ako vam ‘preskače‘ srce? Uglavnom nije opasno, ali postoje određeni znakovi ozbiljnijih stanja

Piše MOZAIK SD
10. siječnja 2025. - 21:05

Preskakanje srca s vremena na vrijeme se događa kod svih dobnih skupina i u većini slučajeva nije po život opasno, no ponekad može biti znak nekih ozbiljnijih stanja. Može se dogoditi i kada mirujemo ili radimo uobičajene aktivnosti. Uzroci su različiti, a ako se često pojavljuje iz nepoznatog razloga, treba posjetiti liječnika.

Preskakanje srca još se naziva i palpitacije i odnosi se na stanje u kojemu srce ne kuca u pravilnim otkucajima već, zastajkuje, nabija ili pak kuca pretjerano brzo.

Preskakanje srca, osim u prsima, možemo osjetiti i u vratu te grlu. Iako palpitacije djeluju zastrašujuće, uglavnom nisu štetne niti po život opasne.

Prerani otkucaj

No, ponekad mogu biti povezane s nepravilnim ritmom otkucaja srca što može biti pokazatelj ozbiljnijeg stanja.

Osjećaj preskakanja srca je zapravo prerani otkucaj.

Naime, s obzirom na to da se, u slučaju preskakanja’ srce steže prije nego što se klijetke napune krvlju, u tijelo ispušta vrlo malo ili nimalo krvi.

Tu kontrakciju ne osjećamo kao otkucaj pa se idući otkucaj, kojim se potom izbacuje puno više krvi, čini snažnijim. Preskakanje srca najčešće traje nekoliko sekundi ili minuta te se, kod zdravih osoba, koje ne boluju od srčanih bolesti, događa tek s vremena na vrijeme, prenosi N1.

Preskakanje srca može se prepoznati po određenim znakovima:

– prebrzo lupanje srca

– ‘propadanje’

– treperenje

– nabijanje srca

Uzroci

Preskakanje srca može se pojaviti kod bilo koje dobne skupine i bilo kada, čak i za vrijeme mirovanja. Ovu pojavu mogu uzrokovati brojni svakodnevni čimbenici kao što su:

– anksioznost, stres, strah, panika

– tjelovježba

– kofein, alkohol i nikotin

– hormonalne promjene; trudnoća, menopauza, PMS

– pretjerano aktivna štitnjača

– niska razina šećera, kalija ili kisika

– anemija

– dehidracija

– pojedini lijekovi koji sadrže beta blokatore, lijekovi za štitnjaču

– droge poput kokaina i amfetamina

Kada posjetiti liječnika?

Iako preskakanje srca u većini slučajeva nije opasno niti razlog za pretjeranu brigu, ono ponekad može biti znak, odnosno simptom nekih ozbiljnijih stanja.

Ovdje se može raditi o kardiomiopatiji, hipertireozi, bolesti srčanih zalistaka i srčanoj aritmiji.

Stoga, ako se preskakanje srca pojavljuje vrlo često i traje dugo potrebno je što prije potražiti pomoć liječnika. Ovo se odnosi na situacije kada preskakanje traje više od nekoliko minuta i pritom izaziva neke od simptoma kao što su bol i pritisak u prsima, vrtoglavica, slabost, znojenje ili nesvjestica.

Kako zaustaviti preskakanje srca?

Najbolji način za zaustavljanje preskakanja srca, odnosno palpitacije, ovisi o njihovom uzroku. Ako im je uzrok neka bolest srca ili štitnjače, onda se njihova učestalost može smanjiti određenim lijekovima koje je prepisao liječnik.

No, za druga stanja poput poput anksioznosti, depresije i sličnih, ne postoje lijekovi već je važno otkriti njihov uzrok te se posvetiti opuštajućim aktivnostima, smanjiti unos kofeina, alkohola i nikotina, poboljšati prehranu i slično.

Za ovo je važno primijetiti kada dolazi do preskakanja srca i koliko često.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 21:06