Premda se očekivalo da bi mogla postići cijenu između 1,8 i 2,8 milijuna dolara, misteriozna dijamantna ogrlica, koja je navodno pridonijela i obezglavljivanju francuske kraljice Marije Antoanete, prodana je na aukciji u Ženevi za 4,81 milijun dolara, uključujući porez i proviziju.
Komad nakita čiji dijamanti potječu iz originalne ogrlice iz 18. stoljeća, a "teški" su oko 300 karata, kupila je nepoznata osoba, koja se nadmetala telefonski.
- Na tržištu očigledno postoji niša za povijesni nakit zanimljivog porijekla, ljudi ne kupuju samo komad nakita nego i povijest koja je s njim povezana – kazao je za AFP Andres White Correal, voditelj odjela za nakit aukcijske kuće Sotheby’s.
Ogrlica se sastoji od tri niza dijamanata, a nizovi završavaju resama također ukrašenima dijamantima, pred očima javnosti sada se našla prvi put u pola stoljeća, a stigla je iz privatne azijske kolekcije.
Izvanredno je očuvana s obzirom na svoju povijest, išla je iz obitelji u obitelj, a početkom 20. stoljeća bila je vlasništvo markiza od Angleseyja. Članice te plemićke obitelji navodno su je samo dva puta nosile u javnosti, prvi put 1937. godine na krunidbi britanskog kralja Georgea VI. i 1953. na krunidbi njegove kćeri, kraljice Elizabete II.
Osim tih podataka malo je toga poznato o ogrlici, ne zna se tko ju je izradio i po čijoj narudžbi, ali u aukcijskoj kući vjeruju da je takav impresivan komad nakita mogao biti izrađen samo za neku kraljevsku obitelj. Dio dijamanata potiče iz slavne ogrlice oko koje se dogodio skandal, koji je dodatno uništio ugled kraljice Marije Antoanete nekoliko godina prije nego što je skončala život na giljotini.
Francuski kralj Louis XV. je 1772. odlučio pokloniti poseban dar svojoj službenoj ljubavnici, Madame du Barry, i od pariških draguljara Charlesa Augustea Boehmera i Paula Bassengea je naručio da kreiraju dijamantnu ogrlicu koja će nadmašiti sve ostale. Trebalo im je nekoliko godina da prikupe odgovarajuće dijamante za veličanstvenu ogrlicu vrijednu u današnjem novcu 17,5 milijuna dolara, ali kralj je u međuvremenu umro, a njegov unuk i nasljednik je Madame du Barry izbacio s dvora.
Draguljari su se nadali da će nova kraljica, Marija Antoaneta, dobiti ogrlicu i zaista joj je njezin suprug, kralj Louis XVI., ponudio nakit na dar, ali je ona to odbila, navodno kazavši da postoji veća potreba za brodovima nego za ogrlicama. Neki tvrde da je Marija Antoaneta ogrlicu odbila jer je bila izrađena za Madame du Barry, koju nije mogla podnijeti, potom je i kralj promijenio mišljenje, a draguljari nisu uspjeli prodati ogrlicu kraljici ni kad su joj je ponovno ponudili nakon što je 1781. rodila sina i prijestolonasljednika Louisa Josepha.
Uslijedila je zavjera koju je predvodila Jeanne de la Motte, koja se pretvarala da je kraljičina povjerenica i da kupuje ogrlicu u njezino ime, a kad se dočepala vrijednog nakita, prodavala je dijamante na crnom tržištu. Kasnije se dokazalo da je u ovoj priči po rasipništvu zloglasna Marija Antoaneta bila potpuno nevina, ali to nije popravilo njezinu reputaciju, skandal je produbio percepciju o bezbrižnoj ekstravaganciji, pridonoseći bijesu koji je potaknuo revoluciju.
Dijamanti, kojih u aktualnoj ogrlici ima 500, potječu iz sada ugašenih legendarnih indijskih rudnika Golconda, a u čije je vlasništvo ogrlica prešla i hoće li se u doglednoj budućnosti ponovno pojaviti u javnosti, zasad je nemoguće reći.