StoryEditorOCM
Panoramapriča o uspjehu

Ovih 10 ljudi bili su prošlo je put od siromaštva do bogatstva: bili su beskućnici, izbjeglice..., a sada su milijarderi

Piše MOZAIK SD
9. siječnja 2025. - 07:30

Američki milijarderi imaju na čemu biti zahvalni. Dok burza raste, postoji ih rekordan broj, a bogatiji su i moćniji nego ikad. Čini se da im je sreća zauvijek naklonjena ovih dana, no nemali broj njih nije tako počeo. Dok su mnogi moguli rođeni bogati ili su imali veliku prednost u životu zahvaljujući obiteljskim vezama, deseci drugih došli su od malog do ničega. Prave priče o bogatstvu koje pokazuju koliko daleko netko može otići u jednoj generaciji, piše Forbes koji je predstavio njih deset.

Harold Hamm - 18.5 milijardi dolara

Hamm je bio jedan od 13 braće i sestara u siromašnoj obitelji u Oklahomi. Kao dijete pomagao je obitelji brajući pamuk bos, a zatim se zaposlio na benzinskoj crpki s 16 godina. To je potaknulo njegov interes za naftu i plin i navelo ga da pokrene posao prijevoza kamionima vode do naftnih polja. Godine 1967. osnovao je tvrtku Continental Resources koja danas proizvodi 400.000 barela nafte i plina dnevno. Hamm je tvrtku privatizirao 2022. u transakciji vrijednoj 27 milijardi dolara.

image

Harold Hamm

Brendan Smialowski/Afp

Jan Koum - 16.4 milijarde

Koum je odrastao u kući bez tople vode u ruralnom selu blizu Kijeva u Ukrajini. Kad je imao 16 godina, emigrirao je u Kaliforniju s majkom, koja ih je uzdržavala poslovima čuvanja djece, a zatim i invalidninom kad je oboljela od raka (Koum je također zarađivao kao čistač u trgovini). Zatim je osnovao tvrtku za razmjenu trenutnih WhatsApp poruka, koju je 2014. prodao Facebooku za 19 milijardi dolara. Ugovor je potpisao na stepenicama ureda za socijalne usluge gdje je nekoć skupljao bonove za hranu.

image

Jan Koum

Tobias Hase/Afp

David Steward - 11.4 milijarde

Odrastajući 1950-ih u Missouriju, njegov otac je uzdržavao njega i njegovih šestero braće i sestara kao sakupljača smeća, mehaničara i domara. Rani dani njegove tvrtke za tehnološka rješenja, World Wide Technology Company—koju je osnovao 1990.— također su bili teški. Danas WWT ostvaruje godišnji prihod od 20 milijardi dolara, a Steward je najbogatija crna osoba u Sjedinjenim Državama.

image

David Steward

Eduardo Munoz Alvarez/Afp

Igor Olenicoff - 8.3 milijarde

Sin roditelja koji su pobjegli iz Rusije pod boljševičkim preuzimanjem vlasti, Olenicoff je odrastao u Iranu. Njegova se obitelj 1957. godine preselila u Sjedinjene Države s četiri kofera, kojima je ukradeno sve vrijedno tijekom prve noći u novoj zemlji. Njegova majka i otac zaposlili su se kao spremačica i domar, dok je on našao posao u željezariji. Sada Olenicoff posjeduje carstvo nekretnina s 8 milijuna četvornih stopa uredskog prostora i više od 17.000 stambenih jedinica diljem Sjedinjenih Država.

Gail Miller - 4.4 milijarde 

Miller je rođena kao šesto od devetero djece odmah nakon Velike depresije, u obitelji s tako malo sredstava da su imali samo jednu žarulju i morali su je premještati iz sobe u sobu. Ona i njezin suprug (umro 2009.), bivši upravitelj dijelova u Toyoti, pretvorili su jedno zastupstvo Toyote u jednu od najvećih mreža trgovaca automobilima u zemlji. Zatim ju je prodala Asbury Automotiveu za 3,2 milijarde dolara 2021. Sada je vlasnica investicijske tvrtke Larry H. Miller Group.

image

Bob Parsons

Robyn Beck/Afp

Bob Parsons - 3.9 milijardi 

Parsons je odrastao u siromaštvu u centru Baltimorea. Njegova je majka bila domaćica koja je patila od duševne bolesti; njegov je otac bio prodavač namještaja za Montgomery Ward. Obojica su bili okorjeli kockari. "Karte, konji, bingo - što god hoćete", rekao je Parsons jednom za Forbes. "Nemate puno novca ako ste kockar, pogotovo ako ne počnete s puno novca." Nakon muke u školi, Parsons se pridružio marincima i otišao u Vijetnam. Vratio se s četiri odlikovanja, uključujući Ljubičasto srce, i PTSP-om. Nastavio je zaraditi bogatstvo s tvrtkom za web hosting GoDaddy, koju je kasnije prodao. Vlasnik je marke golf klubova PXG, prodajnih mjesta za motocikle i komercijalnih nekretnina, a dao je milijune za pomoć veteranima.

David Murdock - 3.7 milijardi 

Murdockovi otac i majka zarađivali su kao trgovački putnik i pralja dok je bio dijete, a do 14. godine Murdock, koji je imao disleksiju, napustio je školu i brinuo se sam za sebe. Radio je i živio iznad benzinske postaje, a zatim je unovačen u Drugi svjetski rat. Kad se vratio, posudio je 1800 dolara za otvaranje zalogajnice, zatim je počeo ulagati u nekretnine i na kraju kupovati tvrtke, uključujući Castle & Cooke, koja je bila vlasnik proizvođača voća i povrća Dole Food. Danas je 101-godišnjak zagovornik zdrave prehrane (uglavnom se hrani vegetarijanski) i opsjednut je dugovječnošću; nada se da će napuniti 125 godina.

image

Howard Schultz

Saul Loeb/Afp

Howard Schultz - 3.3 milijardi 

Kada je Schultzu bilo 7 godina, njegov otac, vozač dostave platnenih pelena, nasrnuo je na posao; nije imao osiguranje ni plaću. Odrastao je u stambenom projektu u Brooklynu za koji kaže da si njegova obitelj nije uvijek mogla priuštiti stanarinu. Schultz je u autobiografiji iz 2019. napisao da je svoj put kroz Sveučilište Northern Michigan platio radeći kao barmen i ponekad prodajući svoju krv. U 1980-ima preuzeo je Starbucks — tada regionalni lanac kafića s manje od desetak trgovina — i proširio ga u međunarodnog diva s više od 40 000 lokacija danas.

image

John Paul DeJoria

Image Press Agency/Nurphoto Via Afp

John Paul DeJoria - 3 milijarde 

DeJoria se sjeća kako mu je njegova samohrana majka jednom rekla dok je 1950-ih pohađao srednju srednju školu u središtu LA-a da obitelj ima samo 27 centi na svoje ime. Dvaput je bio beskućnik i živio je bez svog automobila, uključujući i kada je 1980. suosnivač tvrtke za šampone John Paul Mitchell sa svojom životnom ušteđevinom od 700 dolara. Sada nudi preko 100 proizvoda za kosu i oblikovanje u više od 80 zemalja. DeJoria je također kupio udio u Patrón Spiritsu 1989. godine i prodao ga Bacardiju za 5,1 milijardu dolara 2018. godine.

Rihanna - 1.4 milijarde 

Djetinjstvo pop zvijezde na Barbadosu bilo je obilježeno poteškoćama, posebice zato što je njezin otac, koji je prodavao odjeću na uličnom štandu, patio od ovisnosti o drogama i alkoholu. Njezin se stres očitovao u redovitim migrenama koje su bile toliko bolne da su liječnici posumnjali da ih uzrokuje tumor. Nakon što je na audiciji oduševila glazbenog producenta Evana Rogersa, izdala je osam platinastih studijskih albuma. Zahvaljujući svojoj kozmetičkoj liniji Fenty Beauty, čiji je suvlasnik s francuskim trgovcem LVMH, sada je jedna od najbogatijih glazbenica na svijetu, piše Forbes.

image
Image Press Agency/Nurphoto Via Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 07:32