Petomjesečna istraga dviju britanskih medija otkrila je da je bogatstvo kralja Charlesa III. i njegovog sina, princa Williama, stvoreno zahvaljujući više od 5000 nekretnina i milijunaškim najamninama koje dolaze iz vojvodstava Lancaster i Cornwall. Za neke od tih najamnina se znalo (npr. parkirališta, tereni za golf. i sl), ali sada se u istrazi saznalo za neke nevjerojatne stvari.
Novinari su pronašli da se čak naplaćuje "prelazak rijeka, istovar robe na obali, polaganje kabela ispod njezinih plaža, upravljanje školama i dobrotvornim radovima, pa čak i kopanje grobova".
I kralj i princ ostvaruju prihod od apsolutno svega što se nalazi u ova dva vojvodstva, uključujući kanalizaciju, rudnike ili mostove s naplatom cestarine i sl. A ni Nacionalna zdravstvena služba ni dobrotvorne organizacije nisu oslobođene plaćanja, piše Mirror.
Na primjer, u jednom od ugovora o najmu Nacionalna zdravstvena služba platit će vojvodstvu Lancaster 11 milijuna funti tijekom 15 godina za najam skladišta hitne pomoći. Drugi dopušta Ministarstvu pravosuđa da koristi zatvor Dartmoor za skromnu cijenu od 1,5 milijuna funti godišnje. Zatvor sada leži prazan zbog visoke razine plina radona u ćelijama.
Sveukupno je 5410 nekretnina: 3536 pripada vojvodstvu Lancaster, a još 1874 vojvodstvu Cornwall. A osim već spomenutog skladišta i zatvora, tu su i komercijalni objekti, podzemni i vanjski rudnici, škole i mnoge druge stvari.
Većina posjeda pripada kraljevskoj obitelji od jedanaestog i dvanaestog stoljeća. U 18. stoljeću kraljevska obitelj prepustila je kontrolu nad imovinom krune riznici, ali monarhu i njegovom nasljedniku bilo je dopušteno zadržati svoja vojvodstva, dijelom i zato što nisu ostvarivala mnogo prihoda.
Stoga dva vojvodstva zadržavaju privilegije od prije nekoliko stoljeća. Na primjer, princ William može imati koristi od ‘bona vacantia‘ i preuzeti u posjed bilo koju imovinu u vojvodstvu Cornwall čiji vlasnik umire bez nasljednika, piše Daily Express.
No, kao da to nije dovoljno, i kralj Charles i njegov nasljednik imaju poseban ugovor s Ministarstvom financija koji ih oslobađa plaćanja poreza, tako da bi njihova zarada bila praktički neto za njihove džepove.
Naravno, oboje dobrovoljno plaćaju najvišu stopu. Posljednji put kada je monarh objavio svoje poreze, platio je 5,9 milijuna funti, ili oko 25% od 23 milijuna funti koje je zaradio. Iako je najviša stopa 45, odbio je troškove koje je smatrao povezanima sa svojim službenim dužnostima, piše Mirror.