
Ako postoji nešto na ovom svijetu što se uistinu ne može kvantificirati, onda je to ljepota. Ali to nije spriječilo ljude da to pokušaju kvantificirati, piše National Geographic.
Jedan od najpopularnijih načina za to je usporedba podataka: duljina i širina vizualne slike kako bi se odredilo koliko su proporcije promatranog objekta blizu zlatnog reza. Često se tvrdi da su ljudi posebno skloni stvarima i bićima čije su proporcije najbliže toj granici.
Kada razmišljate o mjerenju jednog cvijeta ili lica kako biste saznali koliko je "lijep", to se čini izvedivim, ali pokušati dati estetsku vrijednost cijelom gradu malo je kompliciranije.
Analitičari Online Mortgage Advisora svoju su studiju usredotočili na arhitekturu. Prvo su snimili Google Street View slike gradova diljem svijeta i fotografije stotina stambenih ulica i oko 2400 kultnih zgrada. Zatim su izračunali proporcije svih tih zgrada kako bi saznali koliko su blizu zlatnog reza.
Ako vam je prioritet matematička savršenost kada planirate putovanje, najbolji izbor je Italija: Venecija je zauzela prvo mjesto s ocjenom od 83,3 posto, a slijedi je Rim s 82. Firenca je na 13. mjestu. Francuska se također može pohvaliti s tri grada među prvih 25: Bordeauxom, Parizom i Strasbourgom.
Što je zlatni rez?
Zlatni rez je matematičko-strukturalni pojam koji se najčešće veže uz umjetnost, jer je najčešće korišten u povijesti umjetnosti. To je način dijeljenja neke vrijednosti s faktorom od približno 1,6.
Zlatni rez je kompozicijski zakon u kojem se manji dio odnosi prema većem kao veći prema ukupnom. U praksi, ako želimo nešto podijeliti na taj način, podijelimo to na 13 jednakih dijelova pa podijelimo u omjeru 8:5 ili podijelimo na 21 jednaki dio pa u omjeru 13:8 itd. Što je na više dijelova podijeljena, to smo bliže točnom zlatnom rezu, naodi Natgeo.