StoryEditorOCM
S mora i krajaOLOVNA LISKA

Ovu hranu obožavaju u Dalmaciji, ali struka upozorava: Opasna je za žene, djecu, stvara se koncentracija otrova...

Piše DALMACIJA SD
14. prosinca 2024. - 12:02

Poznata udruga Biom, koja okuplja biologe, agrnonome, ornitologe i agronome, uputila je apel i upozorenje građanima koji jedu liske, ptice močvarice koje se često love u dolini Neretve i drugim djelovima Dalmacije. Naime, znaju biti pune olova, a što može dovesti do teških zdravstvenih posljedica! 

Pa kažu:

- Liske odstrijeljene olovnom sačmom skuplje su nego što mislite. Liska je svake godine žrtva prekomjernog i često protuzakonitog izlova, pri čemu se koristi olovno streljivo štetno za prirodu i ljudski organizam. Olovo je otrovno i u najmanjim količinama. Zaštitimo sebe, svoju obitelj i okoliš!

Jedna patrona za sačmaricu sadrži 29-36 grama olova. Kad jednom dospije u okoliš, olovna sačma korodira, otapa se i kontaminira tlo, ali završava i direktno u hranidbenom lancu jer je životinje poput ptica močvarica lako progutaju. Značajne količine olova završe u mesu divljači, koje završava na stolovima kućanstava. Posebno se moraju  paziti stanovnici delte Neretve, gdje je obiteljska konzumacija jela od liske tradicija, pa je i rizik trovanja olovom puno veći. Znanstveno je dokazano da se apsorpcija olova u ljudski organizam povećava ako se konzumira uz ocat ili vino. 

Ne postoji minimalna sigurna doza olova koja bi bila bezopasna za ljudsko zdravlje. Olovo je vrlo opasan neurotoksin. Najviše se aktivira u doba kad imamo povećanu potrebu za kalcijem, te se umjesto njega ugrađuje u kosti. 

Najopasniji je za trudnice, plod i djecu. Već minimalne doze – ispod 10 μg/dl – uzrokuju u trudnoći hipertenziju, transplacentarni prijelaz, smanjenu porođajnu težinu, prijevremeni porod, a čak i mrtvorođenje.

Kod djece uzrokuje trajne probleme s metabolizmom vitamina D, smanjenje IQ-a, probleme sa sluhom i neurotransmisijom. Kod odraslih osoba razina unosa olova iznad 30 μg/dl kod žena i 40 μg/dl kod muškaraca uzrokuje – trajnu protoporfiriju (žene), povišen krvni tlak, probleme sa preciznošću sluha, bubrežnu bolest (nefropatija), te besplodnost.

Istraživanja ukazuju da svaki šesti konzument divljači trpi  navedene koncentracije olova u krvi. Trovanje olovom ima posebno dugotrajne posljedice kod žena. Olovo se ugrađuje u kosti. Tamo zauzima mjesto kalcija. U trudnoći, kad organizam ima povišene potrebe za kalcijem, to se olovo aktivira, ponovno čineći štetu organizmu majke, ali i ploda - navode u toj udruzi, uz podatak da u Hrvatskoj 6,9% populacije redovito konzumira meso divljači, a 45,6% konzumira meso divljači povremeno.

- Konzumacija mesa pernate divljači je izraženija na delti Neretve. U socioekonomskoj analizi, 29,1% ispitanika navelo da konzumira jela od liske (Fulica atra) redovno, 26,9% povremeno, a 19,2% ispitanika je nekad konzumiralo ali prestalo. Mnogo stanovnika Neretve konzumira ili je konzumiralo lisku dok su bili djeca. Posljedice takvog stanja su dugotrajne ne samo za pojedince, već i za cijelu zajednicu koja može trpjeti povećanu količinu kroničnih srčanih bolesti, bubrežnih bolesti i povećanu stopu kriminaliteta.

image
Ante Cizmic/Cropix

Olovna sačma nije samo otrovna. Korištenje olovne sačme je nezakonito, a liska na neretvanske stolove često dolazi iz krivolova. Skoro svake noći u rezervatima Prud, Pod Gredom i Ušće Neretve, uz pomoć zabranjenih pomoćnih sredstava, krivolovi se liska korištenjem olovne sačme zabranjene u lovu u močvarnim područjima. Krivolovi se zbog potražnje u lokalnoj zajednici, navodi Biom koji je svoje tvrdnje dobro potkrijepio članicima i kvalitetnim  istraživanjima iz raznih znanstvenih publikacija.

ČESTA PITANJA

Jedem divljač od malena. Ako je otrovno, kako to da sam još uvijek živ?

-Olovo koje unosite konzumacijom mesa divljači neće vas ubiti. No, trovanje olovom kod djece uzrokuje trajna oštećenja živčanog sustava, te trajne negativne posljedice za intelektualne sposobnosti i ponašanje. Nećete umrijeti. Trovanje olovom će vas spriječiti da dosegnete maksimum svojih mogućnosti. 

Je li sigurno kad pojedem divljač odstrijeljenu olovnim streljivom samo jednom godišnje?

- Ne. Nikad ne možete biti sigurni ako je u pitanju divljač odstrijeljena olovnim streljivom. Utvrđeno je da čak jako male količine olova imaju negativan učinak na zdravlje ljudi, kao što su snižen IQ, smanjena sposobnost učenja te problemi u ponašanju kod djece. Također, utvrđena je povećana vjerojatnost smrti uslijed srčanog infarkta ili moždanog udara kod odraslih s koncentracijom olova u krvi od 2 µg/dL i više.

image
Ante Cizmic/Cropix
image
Ante Cizmic/Cropix

Bilolozi, agronomi, ornitolozi...

Biom vode bilozi, ornitolozi, inženjeri...

- Osnovani smo 2006. godine s ciljem istraživanja i zaštite živoga svijeta te podizanja svijesti javnosti o bioraznolikosti, ugroženosti vrsta i staništa, održivu razvoju i zaštiti prirode općenito.

Od male udruge koja je djelovala kroz samo nekoliko privatnih računala prvih zaposlenika postali smo organizacija s više od 30 djelatnika i više od 400 članova, koja provodi velike europske projekte. Uključeni smo u mnoge inicijative u očuvanju prirode u Hrvatskoj. Surađujemo s mnogo organizacija i ustanova na nizu aktivnosti vezanih uz zaštitu prirode.  U našem su timu osim biologa i ornitologa,  šumari, agronomi, ali i kolege iz drugih grana poput prava, politologije, sociologije i ekonomije. Nadopunjujemo se specifičnim znanjima i iskustvima. Od 2018. godine smo punopravni partner i predstavnik Hrvatske u BirdLife International, svjetskoj krovnoj organizaciji za zaštitu ptica, njihovih staništa i svjetske biološke raznolikosti  - navode u udruzi. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 12:10