Još je samo pet dana do službenog početka berbe mandarina. Ove je godine taj dan 16. rujna, desetak dana raniji negoli prijašnjih godina, ali s obzirom na dugo toplo ljeto i velike vrućine mandarine kao i grožđe dozrijevaju ranije.
Odlučilo je tako županijsko povjerenstvo za mandarine u kojem su uz predstavnike županijske vlasti i upravnih odjela i proizvođači mandarina, otkupljivači i predstavnici jedinica lokalne uprave i samouprave.
Uloga povjerenstva je savjetodavne prirode, oni ne mogu ništa u vezi berbe mandarina narediti nego samo preporučiti.
U svrhu davanja neobvezne preporuke o određivanju datuma početka berbe mandarina, povjerenstvo je od Zavoda za mediteranske kulture, Sveučilišta u Dubrovniku, zatražilo fizikalno kemijsku analizu uzoraka plodova mandarina Zorice rane, Iwasaki i Ichumare s lokaliteta - Jasenska, Modrič, Bostanac, Glog i Metković, kako bi se utvrdilo koliko su mandarine slatke.
Spomenutom analizom određuje se najmanji dozvoljeni omjer šećera i kiselina u plodu, čime se potvrđuje jesu li uzorkovani plodovi dosegli stupanj dozrijevanja sukladno Pravilniku o tržišnim standardima za voće i povrće, na temelju čega se može dati preporuka je li mandarina spremna za tržišni plasman.
Sukladno rezultatima obavljene analize uzoraka spomenutih plodova mandarina, Povjerenstvo za mandarine daje preporuku da se s berbom i otkupom mandarina započne 16. rujna 2024. godine za dozrele sorte Zorice rane, Iwasaki i Ichumare.
Kako je istaknuto na sjednici povjerenstva, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) na terenu provodi akcijski plan suzbijanja sredozemne voćne muhe.
Osim tehnike sterilnih kukaca, ograničeno se provode i ostale aktivnosti propisane Akcijskim planom, te se apelira na proizvođače da poduzimaju mjere iz svoje nadležnosti oko sprječavanja širenja sredozemne voćne muhe kroz odgovarajuće zbrinjavanje trulih plodova mandarina. Naime, plodove koji opadnu sa stabla ili zaostanu na stablu jer nisu za tržište potrebno je obrati i spakirati u odgovarajuće hermetički zatvorene vreće gdje trebaju odstajati nekoliko dana. Nakon toga se neškodljivo zbrinjavaju na deponijama ili zakopavaju u zemlju na dubinu od 30 centimetara.