Među brojnim nekretninama koje trenutačno nudi na prodaju Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), jedna je neuobičajena. Nekretnina označena kao čestica 1882, površine 626 četvornih metara, upisana u zemljišnoknjižni uložak 23, katastarska općina Donji Humac, početna cijena 35.967,74 kuna - u naravi, put.
Država, dakle, prodaje poljski put, koji kod Donjeg Humca krivuda između zapuštenih maslinika, no postaje važan ako se uzme u obzir i da krivuda eksploatacijskim poljem kamenoloma Kavadur.
Riječ je kamenolomu koji se dosta spominjao u medijima jer ga je vodila istoimena tvrtka koja je državi ostala dužna nekih desetak milijuna kuna kazne za nelegalnu eksploataciju kamena.
Spis se zatim pogubio po ladicama Općinskog suda u Supetru, što su mediji opet spominjali u kontekstu činjenice da je direktor tvrtke "Kavadur" bio otac donedavnog ministra uprave Arsena Bauka.
U međuvremenu, tvrtka "Kavadur" je izgubila koncesiju zbog spora s državom, a kamenolom je preuzela tvrtka "Avorio kamen", čiji je direktor Ivica Petrović, zet vlasnika Kavadura Pave Drpića.
Ivicu Petrovića zatekli smo usred posla, na kamenolomu. Prevrće očima na pitanje i spremno pokazuje opsežnu dokumentaciju kojom dokazuje da ništa sporno nema u namjeri da od države otkupi odavno zarasli poljski put.
- Mi smo vlasnici većine okolnih parcela, a što se tiče ostalih parcela, načelnik općine nije želio ni pričati o otkupu dok nisam pribavio suglasnosti vlasnika ostalih parcela, ovjerene kod javnog bilježnika, da se put ukine.
Osim toga, morao sam se, također ovjerenom izjavom, obvezati da ću bilo kojem od tih vlasnika osigurati pristup zemljištu ako mu se bilo kad u budućnosti pokaže potreba za tim - pojašnjava Petrović.
Kaže kako je donedavni načelnik općine Nerežišća, a sadašnji ministar graditeljstva Lovro Kuščević, bio i više nego tvrd pregovarač. Osim spomenutih suglasnosti, Petrović pokazuje cijeli snop dodatnih papira potrebnih da općina izda suglasnost za prodaju.
- Trebao sam pribaviti i potvrdu da je čestica izvan građevinskog područja i da se nalazi na području eksploatacije kamena, od Agencije za poljoprivredno zemljište da se čestica ne smatra poljoprivrednim zemljištem - iako je u prostornom planu tu ucrtan kamenolom. Zatim je trebalo ishodovati ukidanje statusa javnog dobra, a vrijednost puta procijenila je Porezna uprava Supetar.
Sve to trajalo je mjesecima, samo sam povijesni izvadak čekao šest mjeseci, no načelnik se želio dobro osigurati prije nego što je čestica uopće stavljena na natječaj. Još jedan put, koji smo također htjeli kupiti, nisu nam htjeli prodati, potkrepljuje dokumentima svoje tvrdnje Petrović.
Što se Kavadura tiče, tvrdi Petrović, kamen je vađen unutar eksploatacijskog područja koje se prostire na 12 hektara, no nešto prije nego je lokacijska dozvola postala pravomoćna. Uz riješeno pitanje vlasništva nad zemljom, i uz definirani prostorni plan, da bi se prikupilo sve papire i pokrenulo kamenolom treba i do deset godina - kaže Petrović.
"Avorio kamen" hrani tridesetak ljudi, dodaje on, a zanimljivo mu je da se samo njemu, iako njegov pogon graniči s još nekoliko kamenoloma u susjedstvu, redovito šalju prijave te ga posjećuju inspekcije i novinari.
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....