Željka Lukač, čini nam se, radi posao iz snova. Diplomirana inženjerka agronomije "Parkova i nasada" i voditeljica jedne od gradskih zona, zaslužna je za predivne krajobrazne arhitekture splitskih ulica, kao i biljke koje na javnim površinama naglašavaju ljepotu naše mediteranske metropole.
Doduše, napominje nam kako je ona samo jedna od vrijednih djelatnika i djelatnica ove gradske tvrtke, zahvaljujući kojima Split izgleda uredno i cvjetno. Budući da su održivi razvoj i zelene politike u posljednje vrijeme u trendu, posebice među mlađim stanovništvom, Željkina je struka zaista dobila vjetar u leđa.
- Jedna od naših najvećih prednosti naše komunalne tvrtke je što okupljamo agronome raznih smjerova, te pokrivamo širok spektar djelatnosti: od proizvodnje do zaštite bilja, preko održavanja do krajobrazne arhitekture, sve kako bismo što profesionalnije odgovorili na potrebe naših sugrađana.
Trenutno nam biljna proizvodnja doživljava svoje najbolje trenutke, zaslužene i dugo očekivane. U tijeku su radovi na našim novim objektima za proizvodnju ukrasnog bilja na novoj lokaciji na Mostinama, a sve to najviše zahvaljujući našem direktoru, njegovom ogromnom angažmanu, trudu i volji da čuje želje koji su odavno prisutne, a tek sada postaju dio stvarnosti.
Ponosni smo i na naš najveći odjel, onaj gradskog zelenila, koji je zaslužan za lijep izgled grada.
Novosti dakle ima?
Uvijek, nekada je riječ o dugoročnijim, a nekada kratkoročnijim projektima. Bitno je istaknuti ulogu projektnog biroa koji se uz sve poslove projektiranja i planiranja kako gradskih, tako po potrebi i privatnih površina, bavi i zelenim katastrom grada.
Puno je toga napravljeno, a plan je dovršiti popis gradske imovine unutar cijele katastarske općine, tako da znamo konkretno i statistički čime raspolažemo. Dosadašnjih pedesetak tisuća točaka, dakle stabala i grmlja, pratimo u ekološkom, sigurnosnom i estetskom smislu.
Aktivni ste i na simpozijima, radionicama...
Da, dio smo partnerskog vijeća koje sudjeluje u izradi Strategije razvoja grada Splita, partneri akcije "Zasadi drvo, ne budi panj"... Nedavno je iz našeg projektnog biroa proizišao i pilot-projekt ozelenjivanja parkirališta čime bi se direktno utjecalo na klimatske promjene kroz kvalitetu i sastav oborinskih voda, smanjenje toplinskih otoka...
Na našim ulicama zaista se mogu vidjeti sve posebnije, čak i biljke egzotičnog izgleda, o kojima Splićani sve glasnije pričaju. Namećete lijepe trendove?
Hvala vam što primjećujte koliko se trudimo i nastojimo da nam je grad vizualno i estetski privlačan i lijep. Trudimo se, zaista jesmo, a za to su najzaslužniji naši vrijedni djelatnici koji svaki dan, neovisno o vremenskim prilikama i neprilikama, odgovorno obavljaju svoj posao najbolje što znaju i mogu, a to nije uvijek lako i jednostavno.
Da bi naše gredice izgledale lijepo i privlačno, ulaže se puno truda i vremena, a rezultat je, nadamo se vrijedan toga.
Simbol Mediterana su palme, a Splita brnistra. Što još kod nas lijepo uspijeva?
Razne vrste ružmarina, lavandi. Trudimo se ponuditi što raznolikiji sadržaj prilagođen uvjetima našeg podneblja, tla i klime. Često smo ograničeni izborom biljaka, no ne odustajemo u pronalaženju načina kako bismo naš grad učinili ljepšim i ugodnijim za život.
Trudimo se prije svega da zelene površine budu ono što im je i osnovna namjena, u službi građana, a ako pri tom uspijemo biti i zanimljivi, poticajni, možda i drugačiji, tada smo opravdali naš cilj i postojanje.
Ipak, rado naše ulice činite razigranijima?
Nastojimo svake godine uvesti neku novu biljnu vrstu te s njom potaknuti, zaintrigirati, i zainteresirati građane da učine isto. I u tom dijelu imamo apsolutnu podršku i razumijevanje direktora.
Spreman je podržati svaki novi prijedlog koji podrazumijeva ulaganje u nove i zanimljive sadržaje. Najčešće su to široj javnosti nove i pomalo drugačije vrste trava.
Proljeće je cvatuće doba godine, sada vaši djelatnici pojačano rade?
Proljeće i ljeto su naši najvažniji, ali i najzahtjevniji dio godine, u kojem možemo ponuditi svu raskoš i raznolikost biljnih vrsta.
Zima je vrijeme za jaglace, tratinčice, potočnice, ukrasne kupuse, maćuhice, razne lukovice poput tulipana, zumbula i narcisa, a najveću raskoš te ljepotice postižu upravo kada dođu topliji dani, prestanu bure, no tada je već vrijeme za zamjenu ljetnicama koje spremno čekaju svoj red.
Pratimo i europske trendove, stabla u gradovima goruća su tema?
Stabla su možda najvažnija. Njihova vrijednost svrstava se u nekoliko kategorija; sociološka, zdravstvena, ekološka, estetska i ekonomska.
Ona su ta koja ostaju tu i iza nas, koje ostavljamo u baštinu našoj djeci, bez kojih jednostavno ne bi bilo života. Zadnjih nekoliko godina zasadili smo ih više od dvije tisuće i na to smo jako ponosni.
Vjerujem da to prepoznaju i građani.. Sadnja po balkonima i prozorima popriličan je trend. Imate li korisne savjete za naše čitatelje?
Što se tiče savjeta građanima koje biljke birati za balkone i okućnice, neka pokušaju s onim što vole, ali neka budu odgovorni prema biljci kada je posade. Često se griješi u izboru biljaka koje se ne sade na za njih poželjne pozicije. Postoje biljke koje vole sunce i one koje vole sjenu.
Za početak je dovoljno pripaziti na to kao i na redovitu prehranu i zalijevanje, a onda će i nagrada uslijediti vrlo brzo. Također, važno je i kada zalijevamo biljku. To bi trebalo biti ili ranije ujutro ili navečer, kada sunce zađe.